طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس هویت اجتماعی

خواندن این مطلب
7 دقیقه

زمان میبرد!

کتاب هویت اجتماعی برگرفته از علوم اجتماعی و جامعه شناسی است و با هدف آشنایی دانش آموزان سایر رشته ها با رشته‌ی علوم انسانی طراحی و تالیف شده است. باتوجه به ضریب پایین درس هویت اجتماعی در امتحان نهایی، این درس تاثیر زیادی در معدل دیپلم ندارد ولی با توجه به اختلاف ترازی که بین نمرات این درس ( برای مثال بین نمره ۱۹ تا ۲۰ ) وجود دارد، برای دانش آموزانی که قصد کسب نتیجه مطلوب از سوابق تحصیلی خود را دارند بسیار حائز اهمیت است و برای به دست آوردن نمره خوب باید روش صحیح مطالعه هویت اجتماعی را بدانند که در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه هویت اجتماعی برای امتحان نهایی

قبل اینکه وارد بحث بررسی روش مطالعه امتحان شویم به شما توصیه می کنیم که اگر آشنایی زیادی نسبت به علوم اجتماعی ندارید مطالعه این درس را به شب امتحان موکول نکنید و با برنامه‌ریزی اصولی و دقیق در طول سال تحصیلی مطالعه کنید.

مطالعه هویت اجتماعی به صورت کلی ۳ مرحله دارد:

مرحله اول: مطالعه روزنامه وار!

در این مرحله هر درس را به طور کلی بررسی کنید و تیتر های مهم هر فصل را بخوانید و درباره هر تیتر فکر کنید. هدف اصلی ما از این مرحله بررسی و آنالیز متن درس به صورت سریع و گذراست و میخواهیم بدانیم که هر درس به صورت کلی به چه مفاهیمی اشاره دارد.

مرحله دوم: مطالعه دقیق متن درس!

در این مرحله به خوبی متن درس را بخوانید و سعی کنید مطالب را درک کرده و به خوبی یادبگیرید. پس هر پارگراف را بخوانید و حین مطالعه زیر کلمات کلیدی و نکات مهم خط بکشید بعد از مطالعه هر پاراگراف سعی کنید مطالبی که گفته شده و یادگرفتید را به زبان خودتان توضیح دهید توصیه میکنیم که حتما مطالب را یادبگیرید و از حفظ کردن آنها خودداری کنید.

مرحله سوم: مرور آنچه خواندیم!

 در مطالعه دروس حفظی_مفهومی مرحله مرور و تثبیت اهمیت زیادی دارد و البته بهتر است که این مرحله با فاصله زمانی نسبت به مراحل قبل انجام شود پس حتما بعد از مطالعه هر درس دوباره متن کتاب را دوره و مرور کنید. در این مرحله توصیه می کنیم حتما نمونه سوال حل کنید تا دید بهتری نسبت به سوال هایی که ممکن است از درس مطرح شود، پیدا کنید.

در خواندن درس هویت اجتماعی، با توجه به اینکه داوطلبین رشته ریاضی و تجربی آشنائی خاصی با مفاهیم جامعه شناسی ندارند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که بسیاری از مطالب این کتاب ظاهرا با ادبیات یکسان و دایره واژگانی تکراری ارائه می شود که این پاسخگوئی به سوالات را گاهی برای ایشان سخت می کند، چرا که داوطلب در پاسخگوئی به سوالات امتحان نهائی گاهی احساس می کند در جواب چند سوال متفاوت دارد با یک ادبیات یکسان و کلمات تکراری پاسخ می دهد که این برای رفع این مشکل می بایستی برای هر درس بعد از مطالعه یک خلاصه دقیق و البته درختی داشت که کلیه مطالب را بتوان در یک نگاه به خاطر آورد و از پراکندگی مطالب و آمیخته شدن مطالبی که ظاهر یکسانی دارند جلوگیری به عمل آورد.

چگونه امتحان نهایی هویت اجتماعی را ۲۰ بگیریم؟

همانطور که پیش تر اشاره شد درس هویت اجتماعی درسی مفهومی است و حفظ کردن مطالب آن برای امتحان نهایی کافی نیست لذا سعی کنید مفاهیم کتاب را درک کنید؛ علاوه بر آن کلید واژه ها نقش مهمی در امتحان نهایی دارند به همین منظور برای کسب نمره ۲۰ امتحان نهایی هویت اجتماعی به کلمات کلیدی متن، تصاویر، جدول‌ها و نمودارها به خوبی توجه کنید و بخش های «مفاهیم کلیدی»، «خلاصه کنید» و «آنچه از این درس آموختیم» را با دقت مطالعه کنید.

برای پاسخ دهی به سوالات امتحان هویت عجله نکنید و با دقت و حوصله چند بار صورت سوال را بخوانید تا موضوع مورد نظر طراح را متوجه شوید و بعد پاسخ دهید. حتما توصیه می‌کنیم سوالات امتحان نهایی هویت سال ۹۸ به بعد را تحلیل و بررسی کنید.

بارم بندی درس هویت اجتماعی

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس هویت اجتماعی شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب هویت  می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس هویت، روی آن کلیک کنید.

بارم بندی درس هویت اجتماعی

بارم بندی درس هویت دوازدهم

روش مطالعه هویت در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی هویت اجتماعی قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید.

پس از آن مراحل مطالعه درس هویت را با سرعت بیشتری طی کنید و در نهایت به مطالعه‌ی خلاصه نویسی ها و بررسی نمونه سوالات امتحانی بپردازید.

نمونه سوال امتحانی هویت اجتماعی

نمونه سوال امتحانی هویت اجتماعی

ما برای شما نمونه سوالات امتحان نهایی هویت اجتماعی سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از امتحان نهایی درس هویت آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحانی آشنا شوید. برای دانلود “ نمونه سوال امتحانی هویت با پاسخ ” روی آن کلیک کنید.

 

همچنین برای دریافت نمونه سوالات امتحانی سایر دروس برای پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم، میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود نمایید.

چگونه هویت اجتماعی را خلاصه نویسی کنیم؟

خلاصه نویسی درس هویت اجتماعی هم به یادگیری شما از درس کمک می کند و هم کار شما را برای مرور شب امتحان راحت تر می کند. برای خلاصه نویسی می توانید از روش نمودار درختی استفاده کنید به این منظور قسمت تنه اصلی نمودار تیترهای مهم هر درس را بنوسید و بعد در شاخه های کوچک‌تر تیتر های فرعی، کلمات کلیدی و نکات مهم را یادداشت کنید.

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید