طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

راهکارهای رهایی از اهمالکاری

خواندن این مطلب
3 دقیقه

زمان میبرد!

در مقاله قبلی بررسی کردیم که آیا اهمالکاری همان تنبلی است یا نه؟ حالا در این مقاله علاوه بر مروری دوباره بر موضوع اهمالکاری و دلایل آن، می‌خواهیم راهکارهای رهایی از اهمالکاری را نیز با هم یاد بگیریم.

با ما همراه باشید.

این داستان: اهمالکاری!

– حبیب

– جان

– فردا خیلی سرده هوا…

– عه. خب گرمتر میپوشیم…

– کی بخاری ماشینو درست میکنی؟!

– آهان خب همینو بگو عزیز من، چرا هواشناسی رو به زحمت میندازی. چشم میبرم

– خب بیست روزه داری همینو میگی

 – باشه خانوم. بیکار که نبودم. چشم…

 

شاید این دیالوگ بین خیلی از ما رد و بدل شده باشه یا اینکه حداقل از نزدیک شنیده باشیم. نمونه ساده ای از پشت گوش انداختن و محول کردن کاری به زمانی دیگر که در اکثریت مواقع پشیمانی و سرزنش خود را به همراه خواهد داشت. برای مثال:

اگه از سال دوم دبیرستان میرفتم کلاس زبان…

اگر ماشینو زودتر میبردم سرویس…

اگر با عزیزجون آشتی میکردم…

اگر بلافاصله بعد از دندون دردم میرفتم دنبال درمانش…

و…

انتهای همه این جملات یک کلمه نشسته و زانوهاشو بغل کرده… ” حیف…”

و در پس این حیف یک عبارت داره با دمش گردو میشکنه… ” اهمال کاری

شما چقدر در زندگی کارهای خود را عقب بیندازید تا در آخرین لحظه آن‌ها را انجام دهید؟!؟

 اهمال‌کاری به‌معنای تعلل کردن در انجام کارها و به‌ تأخیر انداختن آن‌هاست.

 

این کارها عموماً ضروری هستند و ما یک بازی زمانی مشخص برای انجام و تحویل کار پیش رویمان داریم، اما ترجیح می‌دهیم کارهای غیرضروری را در اولویت خود بگذاریم زیرا لذتشان بیشتر و رنجشان کمتر است.

چرا اهمال‌ کاری می‌کنیم؟

اصل تناقض زمانی باعث می‌شود ما پاداش و لذت کوتاه‌ مدت را شیرین‌تر از دستاورد و پاداش و لذت بلندمدت بدانیم، به‌همین خاطر کارهای غیرضروری را انتخاب کرده و انجام می‌دهیم.

 

این ‌موضوع در “اصل لذت” که فروید مطرح کرده نیز قابل ‌مشاهده است که انسان به‌طور غریزی تمایل دارد از رفتارهای رنج‌آور دوری کند.

 

یکی دیگر از دلایل ذهمالکاری و این‌که افراد کارهایشان را به تعویق می‌اندازند این است که ما نمی‌توانیم آینده را بدون خطا پیش‌بینی کنیم و بدانیم که این عقب انداختن کار در روز بعد و فردا موجب بروز چه احساسی در ما می‌شود.

 

 گاهی اوقات نیز افسردگی سبب می‌شود افراد انگیزه‌ی کافی برای انجام دادن کارهای ضروری خود نداشته باشند.

ویژگی‌های دیگری که با اهمال‌کاری دیده می‌شوند

  • دقیقه نودی بودن
  • ضعف در تصمیم‌گیری
  • کمال‌طلبی
  • ضعف در برنامه‌ریزی

راهکارهای رهایی از اهمالکاری چیست؟

حالا که تقریبا با علت‌های اهمالکاری آشنا شدیم، می‌خواهیم در این قسمت راهکارهای رهایی از اهمالکاری را بررسی کنیم.

۱) از یک روان درمانگر کمک بگیرید.

 روان‌شناسان می‌توانند به شما کمک کنند دلیل دقیق اهمال کاری خود را پیدا کنید و با یک برنامه منظم شما را در مسیر حل این مسئله همراهی می‌کنند.

۲) اولویت‌بندی کارها

 شما می‌توانید کارهای خود را طبق جدول زیر دسته‌بندی کنید و در ابتدا کارهای فوری و مهم را پیش ببرید.

راهکارهای رهایی از اهمالکاری

۳) دور کردن عوامل حواس‌پرتی

بهتر زمانی‌که می‌خواهید کار مهمی انجام دهید تلفن همراه خود را در اتاق دیگر یا جایی کاملاً دور از دسترس خود قرار دهید.

۴) برنامه‌ریزی واقعی

سعی کنید برنامه‌های خود را مطابق با واقعیت یعنی مطابق با زمان موجود، تعداد کارها، توانمندی و شرایط خودتان و …. طرح‌ریزی کنید. سخت‌ترین کار را که از انجام آن واهمه دارید را در اول وقت انجام دهید یا به کلام دیگر “قورباغه‌­تان را قورت دهید”.

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید