طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس سلامت و بهداشت

خواندن این مطلب
6 دقیقه

زمان میبرد!

سلامت و بهداشت یکی از دروس مشترک همه رشته ها است که در امتحانات نهایی سال دوازدهم با وجود اینکه ضریب بالایی ندارد اما بدلیل اینکه اکثر دانش‌آموزان وقت زیادی صرف مطالعه این درس نمی‌کنند بین نمرات این درس اختلاف تراز چشم‌گیری وجود داشته و تاثیر زیادی در ایجاد سوابق تحصیلی داوطلبان دارد. درس سلامت و بهداشت به طور کلی به بررسی عوامل تاثیر گذار بر سلامت انسان و ارائه راهکارهایی برای داشتن سبک زندگی سالم اشاره دارد. بنابراین با مطالعه اصولی این درس هم درباره سلامتی خود اطلاعات کسب می کنید و هم میتوانید نمره خوبی را از آن خود کنید.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه سلامت و بهداشت برای امتحان نهایی

 به طور کلی سلامت و بهداشت جزو دروس حفظی-مفهومی به حساب می آید و بهترین روش مطالعه این درس روش ۳ مرحله ای پاراگراف خوانی است.

مرحله اول

در مرحله اول شما باید با کلیات متن کتاب و موضوعات هر درس آشنا شوید بنابراین باید یکبار به صورت تورق سریع متن درس را روزنامه وار بخوانید. به طوریکه ابتدا عنوان هر تیتر را بخوانید و درباره آن فکر کنید و نظر خودتان را درباره محتوای آن پاراگراف بگویید. بعد متن پاراگراف را خوانده و با گفته های خودتان مقایسه کنید . به این صورت ذهن شما برای یادگیری مطالب آماده شده و در مرحله بعد به خوبی مطالب در ذهن شما ثبت می شود. البته توجه کنید که این مرحله نباید زمان زیادی را از شما بگیرد

مرحله دوم

حالا که با کلیات مفهوم هر پاراگراف آشنا شدید به طور دقیق متن هر پاراگراف را خوانده و سعی کنید آن را به خاطر بسپارید. در این مرحله توصیه می کنیم که زیر کلمات کلیدی و نکات مهم را خط بکشید و اگر لازم است مطالب را خلاصه نویسی کنید.

مرحله سوم

در این مرحله کتاب را ببندید و سعی کنید آنچه که با خواندن پاراگراف مطالعه کردید توضیح دهید. دهید اینکار به شما کمک می‌کند تا هم کاملا مطالب را یادبگیرید و هم متوجه ضعف خود بشوید بطوریکه اگر توضیحات شما شامل همه گفته‌های کتاب باشد روی متن درس تسلط دارید ولی اگر بخشی را نمی‌توانید توضیح دهید یا از قلم انداخته اید نیاز است مجددا به کتاب مراجعه کرده و مرحله دوم را تکرار کنید.

چگونه امتحان نهایی سلامت و بهداشت را ۲۰ بگیریم ؟

به طور کلی برای کسب نمره ۲۰ در درس سلامت و بهداشت لازم است تمام دروس کتاب را بخوانید اما می توانید روند مطالعه خود را هوشمندانه طی کنید و با توجه به بارم بندی دروس و میزان اهمیت هر درس برای مطالعه برنامه ریزی کنید. در ادامه حل کردن نمونه سوالات امتحانی سلامت و بهداشت دید خوبی به شما می دهد تا حین مطالعه روی کدام مطالب بیشتر وقت بگذارید. استفاده از کتاب فرمول ۲۰ می تواند برای شما کمک کننده باشد.

بارم بندی درس سلامت و بهداشت برای امتحان

قبل از شروع مطالعه برای امتحان نهایی سلامت و بهداشت پیشنهاد ما این است که بارم بندی درس سلامت و بهداشت را بررسی کرده و از مطالب مهم‌تر و پر سوال‌تر استارت بزنید. این کار باعث می‌شود شما برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید و زمانتان را بهتر مدیریت کنید.

بارم بندی درس سلامت و بهداشت

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس سلامت و بهداشت شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب سلامت و بهداشت می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس سلامت و بهداشت، روی آن کلیک کنید.

بارم بندی درس سلامت و بهداشت
دوازدهم

بارم بندی درس سلامت و بهداشت

آیا از بخش های «آیا می دانید» سوال طراحی می‌شود؟

خیر. بخش های «آیا می‌دانید» ، « بیشتر بدانید» و «پاورقی ها» صرفا برای مطالعه آزاد است و نباید از این بخش ها در امتحان نهایی سوال مطرح شود.

روش مطالعه سلامت و بهداشت در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی سلامت و بهداشت قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید. پس از آن مراحل مطالعه سلامت را با سرعت بیشتری طی کنید و در نهایت به مطالعه‌ی خلاصه نویسی ها و نکته‌های خود بپردازید.

نمونه سوال امتحانی سلامت و بهداشت

نمونه سوال سلامت و بهداشت با پاسخنامه

ما برای شما سوالات امتحان نهایی سلامت و بهداشت سال های اخیر و امتحان شبه نهایی سلامت سال ۱۴۰۳ را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از امتحان نهایی سلامت آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحان نهایی آشنا شوید. برای دانلود روی ” دانلود سوالات امتحان نهایی سلامت با پاسخنامه ” کلیک کنید.

 

همچنین برای دریافت نمونه سوالات امتحانی سلامت دوازدهم با پاسخ و سایر دروس برای پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم، میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود نمایید.

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید