طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته شیمي

معرفی رشته شیمی

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

شیمی علم اتم­ها، پیوندها و مولکول‌هاست. دانشی که می­‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن­‌ها را از هسته اتم گرفته تا کهکشان­‌ها بررسی کند.

در دفترچه راهنمای انتخاب رشته، رشته­‌ی شیمی به دو عنوان گرایش شیمی کاربردی و شیمی محض آورده شده، که این دو رشته تفاوتی چندانی در مقطع کارشناسی باهم ندارند، اما فارغ‌­التحصیلان رشته شیمی کاربردی راحت­تر وارد بازارکار می­‌شوند، چون این گرایش کاربردی­‌تر به مسائل شیمی نگاه می­‌کند و هدف آن استفاده از آموخته‌­ها در صنعت است، در صورتی که شیمی محض بیشتر هدف پژوهش و تحقیقات و کشف ناشناخته ­های علمی است.

در این مقاله می‌خوانیم:

بازار کار و موقعیت شغلی رشته شیمی

 

بازار کار این رشته علوم پایه برخلاف رشته­‌های دیگر علوم پایه گسترده‌­تر است. شما بعد از فارغ‌­التحصیلی می­توانی در شرکت‌‏های داروسازی در بخش کنترل کیفیت (QC) و تحقیق و توسعه (R&D)، کارخانه‌­ها تولید مواد اولیه غذایی و دارویی، اپراتور دستگاه‌‏های آنالیز کیفی و کمی در شرکت‏‌های دولتی و خصوصی، آزمایشگاه‏‌های همکار معاونت غذا دارو (سیب سبز سلامت)، آزمایشگاه‏‌های محیط زیست و استاندارد، شرکت تولید مواد شیمیایی، شرکت‏‌های مرتبط به فروش تجهیزات و مواد شیمیایی، تدریس در آموزش و پروش، سرپرست آزمایشگاه مرتبط، کارشناس فنی و سرویس دستگاه‌‏های آنالیز مشغول و صنایعی مثل رنگ‌سازی، چرم‌سازی، پتروشیمی، موادغذایی، لوازم بهداشتی و آرایشی مشغول به کار شوید.

 

 

دروس مرتبط با دبیرستان رشته شیمی

اگر بخواهیم دروسی که از دبیرستان به این رشته مربوط است را نام ببریم ، می­توانیم به درس شیمی، فیزیک و حسابان اشاره کنیم.

 

 

چارت درسی دانشگاهی رشته شیمی

چارت درسی دانشگاه­‌ها معمولا مشترک است. با این حال ممکن است در بعضی واحدهای دانشگاهی تفاوت جزئی وجود داشته باشد. حال این تفاوت می‌­تواند فقط در اسم باشد و محتوای درس یکسان باشد.

چارت درسی دانشگاهی رشته شیمی که برایتان آوردیم، برگرفته از چارت درسی رشته شیمی دانشگاه خوارزمی، و به شرح زیر هست:

 

دروس مشترک

هر دو گرایش

 

ریاضی عمومی ۱و۲

ریاضی در شیمی

آز شیمی فیزیک ۱و۲

ایمنی در آزمایشگاه

 

فیزیک ۱و۲

شیمی آلی ۱و۲و۳

شیمی معدنی ۱و۲و۳

 

آز فیزیک ۱و۲

آز شیمی آلی ۱و۲

آز شیمی معدنی ۱و۲

 

شیمی عمومی ۱و۲

شیمی تجزیه ۱و۲و۳

شناسایی ترکیبات آلی

 

آز شیمی عمومی ۱و۲

آز شیمی تجزیه ۱و۲و۳

آز شناسایی ترکیبات آلی

 

زبان تخصصی شیمی

شیمی فیزیک ۱و۲و۳

روش ­های جداسازی در شیمی تجزیه

 

دروس تخصصی

گرایش شیمی محض

دروس تخصصی

گرایش شیمی کاربردی

اصول صنایع شیمی

نانوشیمی

اصول محاسبات شیمی صنعتی

اصول تصفیه آب و پساب­‌های صنعتی

شیمی آلی فلزی

اصول بیوشیمی

شیمی صنعتی ۱و۲

شیمی سبز و محیط زیست

شیمی فیزیک آلی

متون علم شیمی

آز شیمی صنعتی

کارآموزی

طیف ­سنجی مولکولی

اصول تصفیه آب و پساب­‌های صنعتی

شیمی پلیمر

اصول تصفیه آب و پساب­‌های صنعتی

شیمی سبز و محیط زیست

آز تصفیه آب

نانوشیمی

 

شیمی پلیمر

روش­‌های جداسازی در شیمی

متون علم شیمی

 

مدت تحصیل در رشته شیمی

مدت تحصیل در رشته شیمی رشته ۴ سال، معادل ۸ ترم درسی است.

 

 

نقاط قوت رشته شیمی

اگر به تدریس علاقه دارید ولی در آزمون سراسری موفق به قبولی در رشته دبیری نشدید، از این طریق می­توانید تدریس را شروع و وارد بازار کار شوید.

 

 

نقاط ضعف رشته شیمی

در آزمایشگاه­‌ها به دلیل کار زیاد با مواد شیمیایی این رشته خطرپذیری نسبتا زیادی نسبت به بقیه رشته‌­ها دارد.

 

ادامه تحصیل در رشته شیمی

رشته شیمی را می­توانید تا مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهید.

 

 

 

گرایش­های شیمی در کارشناسی ارشد و دکتری

براساس دفترچه انتخاب رشته سال ۱۴۰۲، شیمی شامل ۱۱ گرایش در کارشناسی ارشد: شیمی فیزیک، شیمی آلی، شیمی پلیمر، شیمی دارویی، شیمی معدنی، شیمی تجزیه، شیمی کاربردی، شیمی پیشرانه، شیمی و فناوری اسانس، شیمی کاتالیست، شیمی دریا

و  ۷ گرایش در دکتری: شیمی فیزیک، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی کاربردی، شیمی پلیمر، شیمی دارویی می­باشد.

پ.ن: بعد از گذراندن دوره کارشناسی و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و کسب حد نصاب علمی لازم، می­توانید علاوه بر سایر انتخاب­های دوره کارشناسی ارشد، در انتخاب رشته خود با انتخاب گرایش دکترای پیوسته شیمی در دو زیرشاخه شیمی آلی و شیمی تجزیه به طور مستقیم وارد مقطع دکترا شوید.

معرفی رشته شیمی

توانایی­‌های لازم برای رشته شیمی

اگر هدف­تان صرفا گرفتن یک مدرک کارشناسی رشته شیمی است، وارد این رشته نشوید.

رشته دانشگاهی شیمی به پایه ریاضی، فیزیک و شیمی قوی و علاقه به این رشته نیاز دارد و بدون داشتن این فاکتورها ممکن است از این رشته دل­سرد شده و دوره کارشناسی سختی را بگذرانید.

 

 

وضعیت اپلای برای رشته شیمی

 

احتمال موفقیت در این رشته برای اپلای متوسط است، ولی اگر نمرات دروس تخصصی دانشگاه و نمره زبان بالایی داشته باشید، این مسیر برایتان راحت­‌تر می­‌شود.

 

تیپ‌های شخصیتی مناسب برای تحصیل در رشته شیمی

 

طبق آزمون MBTI و شخصیت­ شناسی این آزمون، تیپ شخصیت مناسب این رشته INTP (مهندس) هستند و از جمله ویژگی­‌های این شخصیت: درونگرا، شمی، فکری، ملاحظه ­کننده، اهل نظریه و تئوری، تحلیل­‌گر، آینده ­نگر، خلاق، مبتکر می‌­باشد.

 

 

چالش­‌های این رشته از زبان دانشجویان

 

  • با توجه به پایه فیزیک ضعیف در دوران دبیرستانم انتخاب این رشته اشتباه بود.

 

حرف آخر

این رشته به ذهن و حافظه قوی برای فرمول­ها و روحیه اکتشافی نیاز دارد و از آن­جا که کار با مواد شیمیایی در این رشته زیاد است باید بتوانید با این مواد کار کنید. همچنین اگر قصدتان از انتخاب این رشته تدریس چه در مدرسه و چه در دانشگاه است، باید از همان ابتدا به­طور عملی شروع کنید. مطالبی که در دانشگاه تدریس می­شود کمکی به شیوه تدریس و یا برخورد مناسب با دانش­آموز یا دانشجو به شما نمی­کند؛ بنابراین باید خارج از محیط دانشگاه این توانایی را کسب کنید. اگر در این مسیر به کمک نیاز داشتید، تیم ما می­تواند شما را راهنمایی کند.

اگه نیاز به مشاوره رایگان داری، فرم زیر رو پر کن:

ما خیلی زود باهات تماس میگیریم.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید