طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته علوم تجربی

معرفی رشته تجربی

رشته تجربی جزء شاخه علوم نظری هست و بیشتر افرادی که وارد این رشته می­شن به انسان، جانوران، گیاهان، بدن موجود زنده، علوم زیستی و آزمایشگاهی علاقه دارند.

پس اگه جزء این دسته افراد نیستین، اینجارو ترک کنید و مطالب مربوط به بقیه رشته­‌ها رو بخونین.

تو رشته ریاضی – فیزیک برای ما دو درس ریاضی و فیزیک مهم هست، اما در رشته تجربی علاوه بر این دو درس، زیست شناسی و شیمی هم دروس مهمی هستن. پس کار بچه­‌های تجربی یکم سخت­تر میشه.

باید توجه داشته باشین که صرفا فقط با حفظ کردن مطالب زیست­ شناسی نمی­‌تونین به سوالات پاسخ بدین و حتما باید مطالب رو به طور مفهومی یاد بگیرین.

معرفی رشته تجربی

شرایط پذیرش رشته علوم تجربی

شما برای پذیرفته شدن در این رشته، علاوه بر داشتن علاقه باید یک سری شرایط و ملاک‌­ها رو هم داشته باشین.

هر یک از این ملاک‌­ها یک عدد به عنوان امتیاز داره، مجموع این امتیازها ۱۰۰ هست، و شما با توجه به بالاترین امتیاز در هر رشته می­تونین وارد اون رشته بشین.

برای انتخاب رشته ۵ ملاک در نظر گرفته شده، که ۴ ملاک بین همه رشته­‌ها شبیه و یک ملاک شرایط متفاوتی داره.

شرایط اختصاصی برای رشته علوم تجربی شامل موارد زیر هست و ۳۵ امتیاز رو به خودش اختصاص می­ده.

  • مجموع نمرات ریاضی و علوم در هر سه پایه، حداقل ۴۲
  • نمره درس علوم، حداقل ۱۴
  • نمره درس ریاضی، حداقل ۱۳
  • حداقل معدل ۱۴

نظر دانش ­آموز: توجه به انتخاب و الویت­‌بندی شما از بین شاخه­ها و رشته­های تحصیلی در دوره دوم متوسطه: ۱۰ امتیاز

نتایج آزمون­‌های مشاوره‌­ای: نتایج آزمون‌­های استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش‌­های تحصیلی ­شغلی شما: ۳۰ امتیاز

نظر معلمان: توجه به نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه در تعیین اولویت­‌های انتخاب شاخه و رشته تحصیلی شما: ۱۰ امتیاز

نظر مشاور: بررسی تخصصی عملکرد تحصیلی دوره ابتدایی و متوسطه، نتایج آزمون‌­ها، نتایج عملکرد تحصیلی، مصاحبه و مشاوره با دانش ­آموز و والدینشون: ۱۰ امتیاز

نظر والدین: دریافت نظر والدین در انتخاب و اولویت بندی رشته فرزند خود: ۵ امتیاز

آینده تحصیلی رشته علوم تجربی

بیشتر رشته‌­های دانشگاهی شامل دو بخش ۱. پزشکی و پیراپزشکی، ۲. علوم پایه هست.

البته موقع انتخاب رشته شما می­تونین رشته‌­های شناور رو هم انتخاب کنید.

شاید براتون سوال پیش بیاد که رشته­‌های شناور چی هست؟

رشته‌­های شناور کنکور، درواقع برخی رشته‌های دانشگاهی هستند که شما می‌تونین از هر رشته‌ای که در دبیرستان تحصیل کردین (ریاضی، تجربی و انسانی)، انتخاب کنید، مثل مدیریت­‌ها، روانشناسی، حسابداری و … .

آینده شغلی رشته ریاضی و فیزیک

بیشتر بازارکار این رشته به مراکز درمانی و بیمارستان­‌ها محدود می­شه، و شما می­تونین در این مراکز مشغول به کار بشین. میزان گسترده بودن بازارکار هر رشته متفاوت هست، بعضی از رشته‌­های دانشگاهی بازارکار بهتری داره، و بعضی­‌ها ممکنه ورود بهش سخت‌­تر باشه.

بازارکار این رشته محدود هست اما نکته مهمی که وجود داره اینه که اگر کسی ایده بخصوص، صبر، پشتکار و خلاقیت داشته باشه می­تونه در این رشته­‌ها موفق بشه، چون امروزه یکی از بحران­‌های کره زمین، محیط زیست و فراهم کردن خوراک اولیه عاری از عوامل بیماری­‌زا و تهدیداتی مثل محصولات تراریخته برای انسان و دام هست. پس اگر شما ایده جدیدی ارائه بدین، می­تونین در این زمینه پیشرفت چشم­‌گیری داشته باشین.

درس‌های رشته ریاضی و فیزیک در متوسطه دوم

پایه دهم:

زیست شناسی (۱)، شیمی (۱)، فیزیک (۱)، ریاضی (۱)، آزمایشگاه علوم تجربی (۱)، زبان انگلیسی (۱)، دین و زندگی (۱)، نگارش (۱)، فارسی (۱)، عربی و زبان قرآن (۱)، جغرافیای ایران، آزمایشگاه علوم تجربی (۱)، جغرافیای ایران، هنر، کارگاه کارآفرینی و تولید، آمادگی دفاعی، تفکر و سواد رسانه­ای.

پایه یازدهم:

زیست شناسی (۲)، شیمی (۲)، فیزیک (۲)، ریاضی (۲)، آزمایشگاه علوم تجربی (۱)، زمین شناسی، زبان انگلیسی (۲)، دین و زندگی (۲)، نگارش (۲)، فارسی (۲)، عربی و زبان قرآن (۲)، تاریخ معاصر ایران، آزمایشگاه علوم تجربی (۲)، زمین شناسی، انسان و محیط زیست.

پایه دوازدهم:

زیست شناسی (۳)، شیمی (۳)، فیزیک (۳)، ریاضی و آمار (۳)، زبان انگلیسی (۳)، دین و زندگی (۳)، نگارش (۳)، فارسی (۳)، عربی و زبان قرآن (۳)، مدیریت خانواده و سبک زندگی، هویت اجتماعی، سلامت و بهداشت.

توانایی لازم در رشته ریاضی و فیزیک

باید حافظه قوی داشته باشین و علاوه بر اون بتونین مفهوم مطالب رو خوب درک کنید، چون زیست شناسی برخلاف تصور عموم درس حفظی نیست، و شما با حفظ کردن مطالب نمی­تونین از پس سوالات کنکور بربیاین. (بیاد تو کادر)

علاقه به دو درس زیست­ شناسی و شیمی خیلی مهمه، چون شما در آینده با این دو رشته خیلی سروکار دارین.

ریاضی و فیزیک در رشته تجربی خیلی مهمه، پس باید ریاضی قوی هم داشته باشین، علاوه بر این­‌ها شما با درس زمین­ شناسی هم سروکار دارین، اما زمین­ شناسی از اهمیت کمتری نسبت به دروس دیگر برخورداره.

اگه از خون می‌­ترسین یا بدتون میاد، رشته­‌های پزشکی (به جز داروسازی) و بعضی از رشته‌­های پیراپزشکی ممکنه مناسب شما نباشه. پس از الان شاید بهتر باشه با جزئیات رشته‌­های دانشگاهی گروه تجربی آشنا بشین، تا با دید بازتری این گروه رو انتخاب کنید.

نقاط مثبت رشته ریاضی و فیزیک

رشته‌­های پزشکی و پیراپزشکی به خاطر موقعیت کاری و تایید اجتماعی از وضعیت خوبی برخوردار هستند.

می­‌تونین در این رشته درآمد بالایی داشته باشین.

در رشته­های پزشکی و پیراپزشکی ناشناخته‌­های زیادی وجودی داره، مثل بیماری­‌های ناشناخته، درمان­‌های ناشناخته برای بعضی از بیماری‌­ها، شما با مطالعه و آزمایش­‌های مختلف می‌­تونین این ناشناخته‌­ها رو حل کنید، و خدمت ارزشمندی به کل مردم دنیا ارائه بدین.

در قدیم به خاطر پیشرفت کم در دنیای پزشکی، درآمد پزشکان از طریق درمان بیماران و بیماری­ها بود، اما امروزه با توجه به پیشرفت، پزشکان و سایر افراد در این حوزه سعی دارن درآمدشون رو از طریق پیشگیری بیماری به دست بیارن، یعنی چی؟ یعنی شما به عنوان یک پزشک با مراجعه کننده خود دائما در ارتباط هستین، رژیم غذایی، وزن و … مراجعه کننده رو مرتب چک می­‌کنید و مواردی رو تجویز می‌­کنید، که چه کارهایی انجام بده تا بیمار نشه، در واقع شما از سلامت مردم کسب درآمد می­‌کنید.

با توجه به نسبت مخاطب زیاد برای این رشته، بازارکار هست، اکثر افراد سعی می­‌کنند تا در شهرهای بزرگ مشغول به کار بشن، اما شهرهای کوچیک رو نادیده می­گیرن و به این علت ما با کمبود پزشک، پرستار، فیزیوتراپیست و … حاذق و ماهر، در اکثر شهرهای کشور مواجه هستیم.

نقاط منفی رشته ریاضی و فیزیک

پرمخاطب­‌ترین رشته در دبیرستان هست، درنتیجه تعداد شرکت کننده­‌ها در آزمون سراسری زیاد، و قبولی سخت­تر هست.

اکثرا به رشته پزشکی علاقه دارند، و به دلیل کم بودن ظرفیت قبولی سخت‌­تر هست.

ورود به بازارکار و کسب درآمد نسبت به رشته ریاضی و فیزیک دیرتر اتفاق میوفته (به دلیل طولانی­‌تر بودن دوره تحصیل و گذراندن ۲ سال طرح اجباری).

حرف آخر

اگه فقط هدفتون پزشک شدنه، باید بدونین مسیر سختی رو پیش رو دارین، و از الان باید شروع به خوندن کنید، شاید در رشته­های ریاضی فیزیک و علوم انسانی بشه دو سال آخر جمع کرد و رتبه خوبی آورد، اما علوم تجربی این طور نیست.

رشته­های پزشکی و پیراپزشکی تایید و جایگاه اجتماعی بالایی داره، اما شما باید به این رشته­ها علاقه داشته باشین، و توانایی ادامه دادن در دانشگاه رو هم داشته باشین. برای این رشته­ها فقط علاقه کافی نیست. از افراد متخصص، مشاورین حرفه­ای، آدم­های موفقی که این مسیر رو رفتن راهنمایی بگیرین. اونا این مسیر رو تجربه کردن و بهتر می­تونن راهنماتون باشن.