طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته اقتصاد

معرفی رشته اقتصاد

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

اقتصاد یک دید کلی و نسبتاً خوبی به اکثر اتفاقات می­دهد. مثلاً کسی که دروس مالی می­خواند فقط می­تواند راجع ­به دروس مالی صحبت کند ولی اقتصاد خوانده‌­ها در طول تحصیل، حسابداری، دروس مالی، مدیریت و… را هم می­خوانند و این باعث می­شود بتوانند خودشان در طول تحصیل رشته‌ای را که به آن علاقه دارند پیدا کنند و در آن متخصص شوند.

 

 

هدف اصلی رشته‌ی اقتصاد بهینه­ سازی است؛ یعنی با توجه به منابع و محدودیت‌­های آن بهترین انتخاب­‌ها و کارها را انجام بدهیم تا بیشترین منفعت را به ­دست­ آوریم.

 

هدف دیگر رشته‌ی اقتصاد، تربیت متخصص‌­هایی است که بتوانند با کسب مهارت­‌های لازم در دوران تحصیل، در مؤسسات و سازمان‌­های مرتبط با حوزه‌ی اقتصادی مشغول به کار شوند.

در این مقاله می‌خوانیم:

مهم­ترین وظایف یک کارشناس اقتصاد 

  • تحلیل و تجزیه‌ی داده­‌های اقتصادی
  • تصمیم­‌گیری درباره‌ی مسائل اقتصادی و حل مسائل و مشکل­‌های اقتصادی
  • جمع‌آوری، پردازش، طبقه­ بندی و بازبینی و بررسی اطلاعات اقتصادی
  • مشاوره­‌های اقتصادی

 

 

بازار کار و موقعیت شغلی رشته اقتصاد

برخلاف دیگر رشته­‌های گروه انسانی و رشته­‌های شناور، نمی­توان به‌راحتی وارد بازار کار این رشته شد.

البته به این معنی نیست که فار­غ‌­التحصیل‌­های این رشته هیچ بازار کاری ندارند.

اقتصاد فضای کاری گسترده­ای برای کارکردن دارد مثل:

وزارت­‌خانه‌­ها، بیمه، بانک مرکزی، وزارت صنایع، سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار، استارت‌‌آپ­‌ها و بورس شامل بخش­های صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری و تحلیل. اما باید حتماً علاوه بر واحدهای دانشگاه در دوره­های جداگانه‌ی مرتبط با سازمان مورد نظر شرکت کنید.

این کار باعث بالارفتن توانایی شما و در نتیجه جذب سریع از سوی وزارت­‌های نام برده می­شود.

 

 

دروس مرتبط با دبیرستان رشته اقتصاد

رشته‌ی اقتصاد یک رشته­‌ی شناور است و از هر سه رشته‌ی دبیرستان (ریاضی، تجربی، انسانی) می‌توانید وارد این رشته شوید.

 

حال اگر جزء کسانی باشید که از رشته‌ی انسانی وارد این رشته‌ی دانشگاهی می‌­شوید، درس اقتصاد می­تواند به شما کمک کند و اگر از دو رشته‌ی دیگه وارد این رشته شوید، ریاضی کمک زیادی، مخصوصاً در قسمت بهینه­‌سازی می­کند.

 

 

چارت درسی دانشگاهی رشته اقتصاد

چارت درسی دانشگاه‌­ها معمولاً مشترک است. با‌این‌حال، ممکن است در بعضی واحدهای دانشگاهی تفاوت جزئی وجود داشته باشد.

حال این تفاوت می­تواند فقط در اسم باشد و محتوای درس یکسان باشد. چارت درسی اقتصاد که برایتان آوردیم، برگرفته از چارت درسی رشته‌ی اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی، و به شرح زیر است:

کلیات علم اقتصاد

اصول و مبانی اقتصاد اسلامی

آشنایی با فقه اقتصادی

اقتصاد ایران

مالیه‌ی بین‌الملل

سیاست­‌های توسعه و کشاورزی

 

ریاضیات برای اقتصاد

سیر اندیشه‌هاي اقتصادي و متفکرین

نظریه‌­های توسعه‌ی اقتصادی

حقوق و تجارت

نظام­های اقتصادی

 

اصول حسابداری

اقتصاد کشاورزی

اقتصاد انرژی

ارزیابی اقتصادی طرح­‌ها

مدیریت مالی

 

آمار برای اقتصاد

پول و بانک‌داری

اقتصادسنجی

اقتصاد بخش عمومی

اقتصاد گردشگري و میراث فرهنگی

 

اقتصاد خرد

اقتصاد مالی

اقتصاد صنعتی

تجارت بین‌الملل

بازار سرمایه

 

اقتصاد کلان

اقتصاد منابع طبیعی و محیط‌زیست

بانک­داری اسلامی

اقتصاد شهری

اقتصاد مدیریت

 

 

مدت تحصیل در رشته اقتصاد

مدت زمان تحصیل در این رشته ۴ سال، معادل ۸ ترم تحصیلی است.

 

 

نقاط قوت رشته اقتصاد

از نقاط قوت این رشته می­توان به گسترده‌بودن بازار کار آن اشاره کرد.

همچنین این رشته از نظر هزینه‌ی تحصیلی و سختی کار، سطح پایینی دارد.

 

 

نقاط ضعف رشته اقتصاد

این رشته در دانشگاه­‌ها بیشتر به‌صورت تئوری آموزش داده می­شود و نمی­توان فقط با دانش دانشگاهی وارد بازار کار شد. همچنین مفاهیم همگام با صنعت به­‌روز نیست.

 

 

ادامه تحصیل در رشته اقتصاد

رشته‌ اقتصاد را می­توانید تا مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکتری در گرایش‌­های مختلف ادامه دهید.

 

 

گرایش­‌های اقتصاد در کارشناسی‌ ارشد و دکتری

رشته اقتصاد در کارشناسی‌ارشد شامل ۱۴ گرایش است، از جمله: توسعه‌ی اقتصادی و برنامه­ ریزی، برنامه‌ریزی سیستم­‌های اقتصادی، اقتصاد انرژی، بانک­داری اسلامی، اقتصاد و تجارت الکترونیک، اقتصاد اسلامی، اقتصاد نظری، اقتصاد شهری، اقتصاد فرهنگ و هنر، اقتصاد محیط‌زیست، اقتصاد مالی اسلامی، دفاع و پدافند اقتصادی، اقتصاد مسکن، اقتصاد نفت و گاز.

 

و در مقطع دکتری نیز شامل  ۱۵ گرایش است، از جمله: اقتصاد بیمه، اقتصادسنجی، اقتصاد پولی، اقتصاد اسلامی، اقتصاد بخش عمومی، توسعه‌ی اقتصادی، اقتصاد بین­‌الملل، اقتصاد مالی، اقتصاد شهری و منطقه­‌ای، اقتصاد منابع، اقتصاد ریاضی، اقتصاد نهادگر، اقتصاد ایران، اقتصاد سلامت، اقتصاد نفت و گاز.

 

 

توانایی­‌های لازم برای رشته اقتصاد

شاید به‌نظر برسد که رشته­‌ی اقتصاد بیشتر یک رشته‌ی حفظی است، اما برای ورود به این رشته باید ریاضی قوی‌ای داشته باشید و هم باید به مباحث اجتماعی، جامعه­‌شناسی، علوم سیاسی و روان‌شناسی علاقه­‌مند بوده و آن­ها را بشناسید.

همچنین بخش کار زیاد اقتصاددان با کامپیوتر است؛ پس باید آشنایی لازم با مهارت­‌های ICDL را داشته باشید.

معرفی رشته اقتصاد

وضعیت اپلای با رشته اقتصاد

رشته­‌ی اقتصاد در بخش اپلای وضعیت متوسط رو به بالایی دارد، یعنی اگر توانمندی­‌های لازم و زبان قوی داشته باشید برای مهاجرت رشته‌ی مناسبی است.

 

 

تیپ‌های شخصیتی مناسب برای رشته اقتصاد

 

طبق آزمون MBTI و شخصیت­‌شناسی این آزمون، ۴ تیپ شخصیتی مناسب این رشته هستند:

 

ENTJ (فرمانده)، از جمله ویژگی‌­های این شخصیت: برونگرا، شمی، فکری، داوری­ کننده، رئیس، رهبر، اجراکننده، استراتژیست، تحلیل­گر و اجتماعی است.

 

INTP (مهندس)، از جمله ویژگی­های این شخصیت: درونگرا، شمی، فکری، ملاحظه‌­کننده، اهل نظریه و تئوری، تحلیل­‌گر، آینده‌­نگر، هدفمند و کمال­گرا است.

 

INTJ (برنامه‌ریز)، از جمله ویژگی‌­های این شخصیت: درونگرا، ، شمی، فکری، داوری­‌کننده، استراتژیست، کامل­‌گرا، تحلیل­‌گر، نتیجه­‌گرا، بادقت، اهل تئوری و آینده­‌نگر است.

 

ISTP (صنعتگر)، از جمله ویژگی­‌های این شخصیت: درونگرا، حسی، فکری، ملاحظه­‌کننده، تحلیل‌­گر، منطقی، حلال مشکلات، نتیجه­‌گرا، هدایت­‌گر، فنی و ماهر است.

 

 

چالش‌های این رشته از زبان دانشجویان

  • فکر می­کردم در رشته‌ی اقتصاد به درس ریاضی نیازی نباشد، ولی این‌طور نبود و برای کسی مثل من که از رشته‌ی انسانی وارد این رشته‌ی دانشگاهی شدم مقداری سخت بود.
  • برخلاف تصور عموم این رشته اصلاً حفظی نیست و بسیار مفهومی و کاربردی‌ست.

 

حرف آخر

اقتصاد رشته­‌ای است که باید به‌طور مداوم در دوره‌­های مختلف، کارگاه‌­ها و سمینارهای مختلف شرکت کنید و کتاب­‌ها و مقاله‌­های مرتبط با این رشته را بخوانید تا همیشه اطلاعات به­ روزی داشته باشید.

شرط موفقیت در این رشته این است که در کنار دانشگاه حتماً کارهای فوق‌برنامه‌ی زیادی انجام دهید.

 

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید