طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس آمار و احتمال

خواندن این مطلب
7 دقیقه

زمان میبرد!

درس آمار و احتمال یکی از دروس تخصصی رشته ریاضی در پایه یازدهم است که در امتحانات نهایی این رشته دارای ضریب ۲ بوده و اهمیت زیادی در ایجاد سابقه تحصیلی دانش‌آموزان این رشته دارد در حالیکه موفقیت در امتحان نهایی این درس نیازمند دانستن روش مطالعه اصولی و دقیق است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه آمار و احتمال برای امتحان نهایی

مرحله اول: بررسی مو به موی کتاب درسی

اولین و مهم ترین نکته برای مطالعه آمار و احتمال بررسی و مطالعه متن کتاب، فعالیت‌ها، کاردرکلاس‌ها ، مثال‌ها و تمارین کتاب است . در این مرحله سعی کنید مطالب کتاب را درک کنید و آنها را حفظ نکنید برای یادگیری بهتر مفاهیم کتاب قدم به قدم فعالیت ها را حل کنید و کاردرکلاس ها را به خوبی مطالعه کنید. البته برای درک و یادگیری بهتر مطالب توصیه می کنیم از جزوه معلم خود مطالعه را شروع کرده و بعد به بررسی کتاب بپردازید. پس از یادگیری مفاهیم کتاب به حل تمارین هر درس بپردازید. در حل کردن تمارین کتاب به چرایی روش حل سوال دقت کنید . حتی سعی کنید فرمول‌ها و کادرهای رنگی کتاب را هم یادبگیرید و آنها را تا جاییکه ممکن است برای خودتان اثبات کنید و بعد به خاطر بسپارید در این مرحله می توانید از خلاصه نویسی هم کمک بگیرید و فرمول ها و مطالب حفظی را خلاصه کنید.

بعد از تسلط بر فعالیت‌ها، کاردرکلاس‌ها، فرمول‌های هر درس به تحلیل تمارین کتاب بپردازید در این فرایند سوالاتی که برای شما دشوار بود یا در حل آنها اشکال داشتید را با هایلایت مشخص کرده تا در مرحله دوره بتوانید راحت تر آنها را مرور کنید.

یکی دیگر از راه های تسلط بر تمارین کتاب تیپ بندی سوالات است. برای این کار تیپ های مختلف سوالات را به صورت نمودار درختی بنویسید و برای هر تیپ مثال بزنید.

مرحله دوم: حل نمونه سوال و تمرین بیشتر!

مهم ترین عامل برای موفقیت در امتحان نهایی ریاضی حل نمونه سوال و تمرین است پس بعد از اینکه روی مفاهیم و تمارین کتاب مسلط شدید نمونه سوال حل کنید و با تمرین و تکرار مطالب را تثبیت کنید. در حین حل کردن تمارین ممکن است با مدل جدیدی از سوالات مواجه شوید که می توانید آنهارا به نمودار تیپ بندی خود اضافه کنید علاوه بر آن توجه کنید که تمارین ریاضی حل کردنی هستند نه حفظ کردنی پس راه حل‌ها را به صورت مفهومی یادگرفته و آنها را حفظ نکنید ضمنا سعی کنید نمونه سوالات را به شیوه ی کتاب حل کرده و راه حل های خود را تمیز و مرتب بنویسید.

مرحله سوم:تدوین برنامه برای مطالعه

یکی دیگر از عواملی که می تواند برای کسب نمره مطلوب در امتحان آمار و احتمال به شما کمک کند تدوین برنامه ریزی دقیق و طراحی نقشه راه است. پس قبل از شروع مطالعه بارم بندی آمار و احتمال را بررسی کرده و با توجه به اهمیت فصل‌ها و میزان تسلط خودتان برای مطالعه و تمرین برنامه‌ریزی کنید. در این مرحله میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید.

نمونه سوال امتحانی آمار و احتمال

نمونه سوال امتحانی آمار و احتمال یازدهم

ما برای شما نمونه سوالات امتحانی آمار و احتمال پایه یازدهم ریاضی سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از امتحان نهایی درس آمار و احتمال آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحانی آشنا شوید. برای دانلود ” نمونه سوال امتحانی آمار و احتمال با پاسخ ” روی آن کلیک کنید.

 

همچنین برای دریافت نمونه سوالات امتحانی سایر دروس برای پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم، میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود نمایید.

چگونه امتحان نهایی آمار و احتمال را ۲۰ بگیریم؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم منبع اصلی برای امتحان نهایی آمار، کتاب درسی آمار و احتمال می باشد و سوالات امتحانی نزدیک به تمارین و مطالب کتاب طراحی می شود پس به خوبی روی مطالب کتاب مسلط شوید و نمونه سوالات سالهای گذشته را تحلیل کنید.

یکی دیگر از عواملی که به کسب نمره ۲۰ آمار و احتمال کمک می کند خواب کافی و خوردن صبحانه مقوی است به طوریکه این کار از بی دقتی جلوگیری می‌کند و  به شما کمک می کند که در جلسه امتحان پر انرژی باشید پیشنهاد میکنیم که در جلسه امتحان آب و یک ماده قندی مثل خرما یا شکلات همراه داشته باشید تا در زمان افت قند مصرف کنید.

مسئله دیگری که در امتحان نهایی اهمیت زیادی دارد این است که راه حل های شما باید نزدیک به راه حل‌های کتاب باشد پس سوال‌ها را مرحله به مرحله طبق کتاب حل کنید زیرا طراح سوالات برای هر مرحله بارم مشخص در نظر گرفته است بنابراین از خلاصه کردن راه‌حل ها و استفاده از روش‌های تستی خودداری کنید

تمیز نوشتن راه‌حل‌ها یکی دیگر از روش‌های کمک کننده برای کسب نمره ۲۰ در امتحان نهایی این درس است که باعث ارتقای دقت شما می‌شود لذا سعی کنید پاسخ هایتان را تمیز و مرتب بنویسید و راه حل مسئله را مرحله به مرحله و گام به گام یادداشت کرده و تمام محاسبات را روی کاغذ بیاورید.

در امتحان نهایی وقت کافی برای حل سوالات وجود دارد پس نیاز به عجله کردن نیست با آرامش و دقت سوالات را حل کنید و سعی کنید با روش های مدیریت استرس بر خودتان مسلط شوید زیرا با کنترل کردن استرس دقت شما بالا می رود. برای یادگرفتن مهارت های مدیریت استرس میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید.

 

بارم بندی آمار و احتمال

بارم بندی درس آمار و احتمال

بارم بندی درس آمار و احتمال یازدهم ریاضی

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس آمار و احتمال شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب آمار می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس آمار و احتمال، روی آن کلیک کنید.

روش مطالعه آمار در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی آمار و احتمال  قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید. البته توصیه ما این است که مطالعه آمار و احتمال را برای شب امتحان نگذارید و در شب امتحان با روش هایی که گفته شد به بررسی نمونه سوالات و دوره مطالب بپردازید.

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید