طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس جامعه شناسی

خواندن این مطلب
7 دقیقه

زمان میبرد!

جامعه شناسی یکی از دروس تخصصی دانش آموزان رشته انسانی است که با در نظر گرفتن ماهیت حفظی_مفهومی این درس، توجه به روش مطالعه اصولی جامعه شناسی می تواند برای موفقیت در امتحان نهایی درس جامعه شناسی و کنکور ضروری باشد. در این مقاله به بررسی روش مطالعه اصولی جامعه شناسی میپردازیم.

در این مقاله میخونیم:

بهترین روش مطالعه جامعه شناسی برای امتحان نهایی

به طور کلی مطالعه جامعه شناسی چهار مرحله دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

مرحله اول: پیشخوانی کن!

مرحله اول، مرحله پیشخوانی یا مطالعه روزنامه‌وار است. در این مرحله مطالب کتاب را با سرعت بالا بخوانید هدف اصلی ما از پیشخوانی این است که با مفهوم و موضوع کلی متن درس آشنایی پیدا کنیم پس زمان زیادی را به این مرحله اختصاص ندهید. همین که بدانید هر پاراگراف و هر تیتر به چه موضوعی میپردازد کافی است.

مرحله دوم: پاراگراف خوانی!

حالا که با مفهوم کلی هر تیتر آشنا شدید زمان آن است که به بررسی دقیق متن درس بپردازید پس به خوبی متن هر پاراگراف را بخوانید و کلمات کلیدی و نکات مهم را مشخص کنید و اگر با اصطلاح گنگی آشنا شدید که معنی و مفهوم آن را نمی‌دانید از کتاب‌های کمک آموزشی و جزوه معلمتان کمک بگیرید. در این مرحله سعی کنید که مطالب کتاب را یادبگیرید ، عمیقا درک کنید و به عبارتی صرفا به حفظ کردن متن درس بسنده نکنید زیرا سوالات امتحان نهایی مفهومی بوده و اگر شما صرفا متن کتاب را حفظ کرده باشید قادر به پاسخ دهی سوالات مفهومی نیستید؛ علاوه بر آن به مثال‌های کتاب، نمودارها، تصاویر، پاورقی‌ها، توضیح تصاویر و جدول ها توجه کنید.

مرحله سوم: به خودت درس بده!

مرحله سوم مرحله تثبیت مطالب خوانده شده است پس برای اینکه مطمئن شوید که مفهوم متن را به درستی درک کرده‌اید بعد از مطالعه یک پارگراف کتاب را ببندید و آن را برای خودتان توضیح دهید. سعی کنید بین اصطلاحات و مفاهیمی که در کتاب مطرح شده ارتباط برقرار کنید و برای اصطلاحات مثال بزنید، این کار به درک درست شما از مفاهیم کمک می‌کند.

مرحله چهارم: دوره و تکرار

این مرحله، مرحله دوره است. در این مرحله که بهتر است با فاصله زمانی از سه مرحله قبل انجام شود دوباره متن کتاب جامعه شناسی را دوره کنید. در این مرحله توصیه می کنیم حتما نمونه سوال حل کنید تا دید بهتری نسبت به سوال هایی که ممکن است از درس مطرح شود، پیدا کنید.

 

بارم بندی درس جامعه شناسی برای امتحان

بارم بندی درس جامعه شناسی

قبل از شروع مطالعه برای امتحان نهایی فیزیک پیشنهاد ما این است که بارم بندی فیزیک را بررسی کرده و از مطالب مهم‌تر و پر سوال‌تر استارت بزنید. این کار باعث می‌شود شما برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید و زمانتان را بهتر مدیریت کنید.

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس فیزیک شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب فیزیک می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس فیزیک، روی لینک زیر کلیک کنید:

بارم بندی درس جامعه شناسی پایه دوازدهم انسانی

بارم بندی جامعه شناسی دوازدهم انسانی

بارم بندی درس جامعه شناسی پایه یازدهم انسانی

بارم بندی جامعه شناسی یازدهم انسانی

بارم بندی درس جامعه شناسی پایه دهم انسانی

بارم بندی جامعه شناسی دهم انسانی

چگونه امتحان نهایی جامعه شناسی را ۲۰ بگیریم؟

همانطور که پیش تر اشاره شد درس جامعه شناسی درسی مفهومی است و حفظ کردن مطالب آن برای امتحان نهایی کافی نیست، لذا سعی کنید مفاهیم کتاب را درک کنید؛ علاوه بر آن کلید واژه ها نقش مهمی در امتحان نهایی دارند به همین منظور برای کسب نمره ۲۰ امتحان نهایی جامعه شناسی به کلمات کلیدی متن توجه کنید و به مثال‌های کتاب، نمودارها، تصاویر، پاورقی‌ها، توضیح تصاویر، جدول ها و قسمت های «مفاهیم کلیدی»، «خلاصه کنید» و «آنچه از این درس آموختیم» توجه کنید.

برای پاسخ دهی به سوالات امتحان نهایی جامعه عجله نکنید و با دقت و حوصله چند بار صورت سوال را بخوانید و بعد پاسخ بدهید.

 

روش مطالعه جامعه شناسی در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی جامعه شناسی قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی چند سال اخیر جامعه شناسی بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید.

پس از آن مراحل مطالعه درس جامعه را با سرعت بیشتری طی کنید و در نهایت به مطالعه‌ی خلاصه نویسی ها و بررسی نمونه سوالات امتحانی جامعه شناسی بپردازید.

نمونه سوال امتحان نهایی جامعه شناسی

نمونه سوال امتحانی جامعه شناسی نهایی

ما برای شما سوالات امتحان نهایی جامعه شناسی دوازدهم سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد میکنیم حتما قبل از امتحان نهایی جامعه شناسی آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحان نهایی آشنا شوید. برای دانلود روی ” دانلود سوالات امتحان نهایی جامعه شناسی با پاسخنامه ” کلیک کنید.

 

همچنین اگر دانش آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و یا برای پایه دوازدهم نیز به سوالات بیشتری نیاز دارید، میتوانید از طریق لینک های قرار داده شده در زیر، به ۵۰ سری نمونه سوال امتحانی جامعه شناسی با پاسخنامه به صورت رایگان دسترسی داشته باشید:

روش خلاصه نویسی درس جامعه شناسی

برای خلاصه نویسی درس جامعه شناسی می توانید مطالب ترکیبی و مقایسه ای را در یک کاغذ یادداشت کنید و برای مقایسه راحت تر از آنها استفاده کنید. اصطلاحات مهم را لیست کنید و برای هر اصطلاح مثال بزنید؛ اینکار در مرحله دوره به شما کمک می‌کند تا با استفاده از مثال ها معنی اصطلاحات را به یاد بیاورید. علاوه بر اینها می توانید روابط علت و معلولی را با استفاده از نمودار درختی خلاصه کنید.

روش مطالعه جامعه شناسی دهم:

کتاب جامعه شناسی دهم شامل مطالب و مفاهیم پایه ای است که برای درک و فهم بهتر جامعه یازدهم و دوازدهم لازم است. لذا سعی کنید کتاب را با روش هایی که اشاره شد مطالعه کنید و فهم عمیقی از مطالب پایه ای بدست بیاورید. در آخر برای کسب آمادگی بهتر در امتحان نهایی این درس به بررسی نمونه سوالات سال‌های گذشته بپردازید.

روش مطالعه جامعه شناسی یازدهم

دانش آموزان پایه یازدهم! شما هم برای اینکه درس جامعه شناسی را به خوبی یاد بگیرید و در امتحان نهایی جامعه یازدهم نمره ۲۰ را کسب کنید، قبل از شروع مطالعه بارم بندی رشته خودتان را تحلیل کنید و بعد به ترتیب مراحلی که گفته شد پیش بروید. در آخر حتما برای تسلط بیشتر نمونه سوالات مهم سال های گذشته را بررسی کنید.

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید