طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس روان شناسی

خواندن این مطلب
6 دقیقه

زمان میبرد!

درس شیرین روانشناسی به طور کلی به مطالعه علمی رفتار و فرایند های ذهنی می‌پردازد و یکی از دروس تخصصی رشته انسانی در پایه یازدهم بوده که کسب نمره مطلوب از این درس در سابقه تحصیلی و کنکور داوطلبان اهمیت دارد که در این مقاله روش‌های مطالعه اصولی درس روانشناسی پایه یازدهم انسانی را بررسی می کنیم.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه روان شناسی برای امتحان نهایی

روانشناسی به طور کلی ماهیت – حفظی مفهومی دارد و علاوه بر اینکه مطالب را میبایست به صورت حفظی به خاطر بسپارید نیاز است که آنها را مفهوم کلی آنها را درک عمیقا درک کنید. پس بهترین روش برای مطالعه این درس روش پاراگراف خوانی می‌باشد، روش پاراگراف خوانی به طور کلی سه مرحله دارد که به ترتیب زیر است.

مرحله اول: بررسی اولیه متن درس!

نخستین مرحله بررسی اولیه متن درس یا مطالعه کلیات متن است. در این مرحله ابتدا تیترهای اصلی هر درس را بررسی کرده و درباره آنها فکر کنید سعی کنی موضوع اصلی هر تیتر و مفاهیمی که در آن تیتر قرار است مطرح شود را حدس بزنید بعد متن هر پاراگراف را خوانده و با گفته های خودتان مقایسه کنید.

به این صورت ذهن شما برای یادگیری مطالب آماده شده و در مرحله بعد به خوبی مطالب در ذهن شما ثبت می شود. توجه کنید که هدف اصلی از این مرحله آشنایی با مفهوم کلی هر تیتر بوده و نباید زمان زیادی را از شما بگیرد.

مرحله دوم: تعمق در متن کتاب!

حالا که با مفهوم کلی هر تیتر آشنا شدید زمان آن است که به بررسی دقیق متن درس بپردازید پس به خوبی متن هر پاراگراف را بخوانید و کلمات کلیدی و نکات مهم را مشخص کنید و اگر با اصطلاح گنگی آشنا شدید که معنی و مفهوم آن را نمی‌دانید از کتاب‌های کمک آموزشی و جزوه معلمتان کمک بگیرید.

در این مرحله سعی کنید که مطالب کتاب را یادبگیرید، عمیقا درک کنید و به عبارتی صرفا به حفظ کردن متن درس بسنده نکنید برای مطالعه مفهومی روانشناسی سعی کنید از متن سوال طراحی کرده و برای یکسری از مطالب دنبال چرایی و دلیل باشید در نهایت به دلایل آن فکر کنید.

در مرحله دوم به فعالیت‌های کتاب و سوالات متن توجه کرده و آنها را به خوبی بررسی کنید.

مرحله سوم: تفسیر متن درس به زبان خودمانی!

در مرحله آخر برای اینکه مطمئن شوید که مفهوم متن را به درستی درک کرده‌اید بعد از مطالعه یک پارگراف کتاب را ببندید و آن را برای خودتان توضیح دهید. سعی کنید بین اصطلاحات و مفاهیمی که در کتاب مطرح شده ارتباط برقرار کنید و برای اصطلاحات مثال بزنید، اینکار به شما کمک می‌کند تا هم کاملا مطالب را یاد بگیرید و هم متوجه ضعف خود بشوید بطوریکه اگر توضیحات شما شامل همه گفته‌های کتاب باشد روی متن درس تسلط دارید ولی اگر بخشی را نمی‌توانید توضیح دهید یا از قلم انداخته اید نیاز است مجددا به کتاب مراجعه کرده و مرحله دوم را تکرار کنید.

 

نمونه سوال امتحانی روانشناسی

نمونه سوال امتحانی روانشناسی

ما برای شما نمونه سوالات امتحانی روانشناسی سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از امتحان نهایی درس روانشناسی آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحانی آشنا شوید. برای دانلود ” نمونه سوال امتحانی روانشناسی با پاسخ ” روی آن کلیک کنید.

 

همچنین برای دریافت نمونه سوالات امتحانی سایر دروس برای پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم، میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود نمایید.

چگونه امتحان نهایی روانشناسی را ۲۰ بگیریم؟

برای کسب نمره ۲۰ در امتحان نهایی روانشناسی لازم است به خوبی روی تمام دروس و مفاهیم کتاب مسلط باشید و چیزی را از قلم نیندازید، تکرار و مرور می تواند به شما کمک کند تا روی مطالب به تسلط برسید علاوه بر آن توصیه می کنیم که روند مطالعه خود را هوشمندانه طی کنید و با توجه به بارم بندی دروس و میزان اهمیت هر درس برای مطالعه برنامه ریزی کنید. در ادامه حل کردن نمونه سوالات امتحانی دید خوبی به شما می دهد تا حین مطالعه روی کدام مطالب بیشتر وقت بگذارید.

بارم بندی درس روان شناسی یازدهم انسانی

بارم بندی درس روان شناسی

بارم بندی درس روانشناسی

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس روان شناسی شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب روانشناسی  می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس روانشناسی، روی آن کلیک کنید.

روش مطالعه روانشناسی در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی روانشناسی قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید.

پس از آن مراحل مطالعه درس روانشناسی را با سرعت بیشتری طی کنید و در نهایت به مطالعه‌ی خلاصه نویسی ها و بررسی نمونه سوالات امتحانی بپردازید

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید