طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس ریاضی انسانی

خواندن این مطلب
9 دقیقه

زمان میبرد!

درس ریاضی و آمار انسانی یکی از دروس تخصصی رشته انسانی است که تاثیر به سزایی در کنکور و سابقه تحصیلی داوطلبان دارد و موفقیت در امتحان نهایی ریاضی و آمار انسانی برای اکثر دانش آموزان این رشته، چالشی بزرگ به حساب می‌آید. اگر شما هم دانش آموز رشته انسانی هستید و با درس ریاضی مشکل دارید ممکن است ضعف شما به دلیل تمرین کم و یا مطالعه غیر اصولی باشد.

 در این صورت آموختن روش مطالعه اصولی ریاضی می‌توانید از این درس شیرین نمره مطلوبی کسب کنید. در این مقاله به بررسی روش‌های مطالعه درس ریاضی پرداخته شده است.

در این مقاله میخونیم:

بهترین روش مطالعه ریاضی انسانی برای امتحان نهایی

به طور کلی مطالعه ریاضی انسانی برای امتحان چندتا نکته دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

نکته اول: کتاب درسی را با دقت مطالعه کن!

کتاب درسی منبع اصلی برای مطالعه امتحان نهایی ریاضی است. پس اولین و مهم‌ترین کار برای مطالعه ریاضی بررسی مطالب کتاب است. به این منظور باید به خوبی بر « فعالیت‌ها» ، «کار در کلاس‌ها» ، «مطالب حفظی» و « تمارین کتاب» مسلط شوید. پس گام به گام فعالیت ها و کاردرکلاس‌ها را حل کنید و سعی کنید مطالب را به خوبی درک کرده و آنها را یادبگیرید توجه داشته باشید که ریاضی درسی حفظی نبوده و حفظ کردن آن باعث می‌شود که نتوانید نتیجه مطلوبی از این درس کسب کنید، لذا در حل کردن تمارین کتاب به چرایی روش حل سوال دقت کنید.

بعد از مطالعه فعالیت ها و کاردرکلاس ها با دقت و تمرکز تمرین های انتهای هر درس را با روشی که در فعالیت‌ها یادگرفتید حل کنید در این مرحله سوالاتی که مشکل دارید و یا فکر میکنید که مهم هستند را هایلایت کنید.

نکته دوم: نمونه سوال حل کن!

تکرار و تمرین مهم ترین عامل برای موفقیت در امتحان نهایی ریاضی است پس اگر تا الان نتوانستید نتیجه خوبی از درس ریاضی کسب کنید می تواند به این دلیل باشد که شما به اندازه کافی تکرار و تمرین نداشتید بنابراین بعد از اینکه روی مفاهیم و تمارین کتاب مسلط شدید، نمونه سوال حل کنید این کار باعث می شود شما با تیپ‌های مختلف مسائل ریاضی آشنا شوید.

هنگام حل سوال ابتدا کلید واژه‌های سوال را مشخص کنید و بعد حل مسئله‌ را شروع کنید در ضمن سعی کنید نمونه سوالات را به شیوه ی کتاب حل کنید و راه حل های خود را تمیز و مرتب بنویسید. مدیریت زمان یکی از نکات مهم در حل نمونه سوال است لذا برای حل سوالات ریاضی زمان بگیرید ولی در نظر داشته باشید که برای سوالات آموزشی می‌توانید زمان بیشتری صرف کنید.

نکته سوم: خلاصه نویسی کن !

خلاصه نویسی در یادگیری ریاضی کمک کننده است و باعث می‌شود مطالب در ذهن شما طبقه بندی شود و در جلسه امتحان بازیابی آنها برایتان راحت تر شود به این منظور سعی کنید فرمول ها و سوالات را تیپ بندی کنید و برای هر تیپ مثال بزنید، در هنگام بررسی و حل تمارین سوالاتی که مشکل داشتید و یا مهم تر است را مشخص کنید تا زمان مرور مطالب بتوانید دوباره به آنها بپردازید.

نکته چهارم: برنامه ریزی داشته باش!

برای مطالعه درس ریاضی داشتن برنامه اصولی یکی از ارکان مهم می‌باشد پس قبل از شروع مطالعه با توجه به میزان بارم هر فصل و تسلط خود، نقشه راه را برای خودتان مشخص کنید. برای این منظور می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

 

بارم بندی درس ریاضی انسانی برای امتحان

بارم بندی ریاضی و آمار انسانی

قبل از شروع مطالعه برای امتحان نهایی ریاضی انسانی پیشنهاد ما این است که بارم بندی ریاضی انسانی را بررسی کرده و از مطالب مهم‌تر و پر سوال‌تر استارت بزنید. این کار باعث می‌شود شما برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید و زمانتان را بهتر مدیریت کنید.

بارم بندی درس ریاضی پایه دوازدهم انسانی

بارم بندی ریاضی دوازدهم انسانی

بارم بندی درس ریاضی پایه یازدهم انسانی

بارم بندی ریاضی یازدهم انسانی

بارم بندی درس ریاضی پایه دهم انسانی

بارم بندی ریاضی دهم انسانی

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس ریاضی انسانی شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب ریاضی انسانی می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس ریاضی انسانی، روی لینک زیر کلیک کنید:

چگونه امتحان نهایی ریاضی انسانی را ۲۰ بگیریم؟

خواب کافی و خوردن صبحانه مقوی:

این موارد از بی دقتی جلوگیری می‌کند و به شما کمک می کند که در جلسه امتحان پر انرژی باشید پیشنهاد میکنیم که در جلسه امتحان آب و یک ماده قندی مثل خرما یا شکلات همراه داشته باشید تا در زمان افت قند مصرف کنید.

 
  • مطالعه کتاب درسی!

منبع اصلی برای امتحان نهایی، کتاب درسی ریاضی می باشد و سوالات امتحانی نزدیک به تمارین و مطالب کتاب طراحی می شود پس به خوبی روی مطالب کتاب مسلط شوید و نمونه سوالات سالهای گذشته را تحلیل کنید.

 
  • یادداشت کامل راه حل

همانطور که پیش تر گفتیم راه حل های شما باید نزدیک به راه حل‌های کتاب باشد پس سوال‌ها را مرحله به مرحله طبق کتاب حل کنید زیرا طراح سوالات برای هر مرحله بارم مشخص در نظر گرفته است پس از خلاصه کردن راه‌حل ها و استفاده از روش‌های تستی خودداری کنید و در مباحثی مثل مثلثات و هندسه تحلیلی حتما فرمول ها را بنویسید.

 
  • سوالات را با دقت حل کنید!

در امتحان نهایی وقت کافی برای حل سوالات وجود دارد پس نیاز به عجله کردن نیست با آرامش و دقت سوالات را حل کنید؛ سعی کنید راه حل سوالات را مرتب و تمیز در برگه بنویسید اینکار هم دقت شما را بالا میبرد و هم باعث می‌شود مصحح امتحان برگه شما را بهتر تصحیح کند. یکی دیگر از عوامل اصلی بی دقتی استرس در جلسه امتحان است پس سعی کنید با روش های مدیریت استرس بر خودتان مسلط شوید و استرس خود را کنترل کنید با کنترل کردن استرس دقت شما بالا می رود. برای یادگرفتن مهارتهای مدیریت استرس میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید.

 

  • بررسی مجدد پاسخبرگ

قبل از تحویل دادن برگه به مراقب امتحان ، پاسخ‌های خود را مجددا بررسی کنید تا سوالی را فراموش نکرده باشید.

 

روش مطالعه ریاضی انسانی در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی ریاضی انسانی قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید.

البته توصیه ما این است که درس ریاضی را برای شب انباشت نکنید و در شب امتحان نهایی با روش هایی که گفته شد به بررسی نمونه سوالات و مرور مطالب بپردازید. همچنین، تا روز امتحان، استراحت کافی داشته باشید و از استراتژی‌های آرام‌سازی برای کاهش استرس استفاده کنید.

نمونه سوال امتحان نهایی ریاضی انسانی

نمونه سوال امتحانی ریاضی انسانی

ما برای شما سوالات امتحان نهایی ریاضی انسانی دوازدهم سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد میکنیم حتما قبل از امتحان نهایی ریاضی انسانی آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحان نهایی آشنا شوید. برای دانلود روی ” دانلود سوالات امتحان نهایی ریاضی انسانی با پاسخنامه ” کلیک کنید.

 

همچنین اگر دانش آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و یا برای پایه دوازدهم نیز به سوالات بیشتری نیاز دارید، میتوانید از طریق لینک های قرار داده شده در زیر، به ۵۰ سری نمونه سوال امتحانی جامعه شناسی با پاسخنامه به صورت رایگان دسترسی داشته باشید:

روش مطالعه ریاضی دهم انسانی

برای مطالعه ریاضی دهم انسانی با فصل دوم (تابع ) شروع کنید با توجه به روش‌هایی که پیش‌تر گفته شد به خوبی متن فعالیت‌ها و کار در کلاس‌ها را بخوانید و تمرین‌ها را با دقت حل کنید بعد از این فصل با توجه به میزان تسلط خود سراغ یکی از فصول یک (معادله درجه دوم) و سه (کار با داده‌های آماری) بروید و در آخر فصل چهارم (نمایش داده‌ها) را مطالعه کنید. برای فهم بهتر مطالب کتاب می توانید از کتاب ‌های کمک آموزشی و یا جزوه معلمتان استفاده کنید.

روش مطالعه ریاضی یازدهم انسانی

دانش آموزان پایه یازدهم توصیه می‌کنیم که برای مطالعه ریاضی یازدهم انسانی از فصل دوم (تابع) شروع کنید اگر در مباحث پایه ای احساس ضعف می کنید بهتر است مطالب تابع سال دهم را مرور کنید برای این منظور می توانید از کتاب های کمک درسی استفاده کنید و یا از یک معلم خصوصی کمک بگیرید. و بعد از این فصل با توجه به میزان تسلط خود سراغ یکی از فصول اول (آشنایی با منطق و استدلال ریاضی) و سوم (آمار) بروید. در آخر حتما نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته را حل کنید.

روش مطالعه ریاضی دوازدهم انسانی

برای مطالعه ریاضی دوازدهم انسانی از فصل سوم (الگوهای غیرخطی) شروع کنید بعد از اینکه به خوبی بر این فصل مسلط شدید و تمارین آن را حل کردید، فصل اول (آمار و احتمال) را به خوبی مطالعه کنید. اگر در مباحث پایه ای احساس ضعف می کنید بهتر است مطالب آمار سال های گذشته را مرور کنید برای این منظور می توانید از کتاب های کمک درسی استفاده کنید و یا از یک معلم خصوصی کمک بگیرید. در آخر به وسیله نمونه سوال امتحان که بالاتر برای شما گذاشته شد، تسلط خود را برای امتحان نهایی افزایش دهید. 

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید