طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس ریاضی (رشته تجربی)

خواندن این مطلب
9 دقیقه

زمان میبرد!

درس ریاضی رشته تجربی یکی از دروس تخصصی گروه تجربی است که تاثیر بسزایی در کنکور و سابقه تحصیلی داوطلبان دارد و موفقیت در امتحان نهایی ریاضی برای اکثر دانش آموزان، چالشی بزرگ به حساب می‌آید. در صورتیکه با آموختن روش مطالعه اصولی ریاضی، می‌توانید از این درس شیرین نمره مطلوبی کسب کنید. در این مقاله به بررسی روش‌های مطالعه درس ریاضی ویژه رشته تجربی پرداخته شده است.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه ریاضی رشته تجربی برای امتحان نهایی

روش مطالعه درس ریاضی ویژه دانش آموزان رشته تجربی در ادامه برای شما آورده شده است:

کتاب درسی را با حوصله مطالعه کن!

برای امتحان نهایی ریاضی منبع اصلی ما کتاب درسی است . پس برای موفقیت در امتحان نهایی ریاضی لازم است به خوبی روی فعالیت ها ،کاردرکلاس ها ، مطالب حفظی و تمارین کتاب مسلط شوید. در این مرحله سعی کنید مطالب کتاب را درک کنید و آنها را حفظ نکنید برای یادگیری بهتر مفاهیم کتاب قدم به قدم فعالیت ها را حل کنید و کاردرکلاس ها را به خوبی مطالعه کنید حتی سعی کنید فرمول ها و کادرهای آبی کتاب را هم یادبگیرید و آنها را تا جاییکه ممکن است برای خودتان اثبات کنید و بعد به خاطر بسپارید در این مرحله می توانید از خلاصه نویسی هم کمک بگیرید و فرمول ها و مطالب حفظی را خلاصه کنید.

بعد از اینکه فعالیت ها و کاردرکلاس های هر درس را مطالعه کردید به حل تمرین های انتهای هر درس بپردازید و با دقت تمارین را حل کنید سعی کنید برای حل تمارین از راه حل هایی که در فعالیت ها یادگرفتید استفاده کنید. در حل تمرین های کتاب سوالاتی که مشکل دارید و یا فکر میکنید که مهم هستند را هایلایت کنید.

تمرین و تکرار، رمز موفقیت در امتحان ریاضی!

مهم ترین عامل برای موفقیت در امتحان نهایی ریاضی حل نمونه سوال و تمرین است پس بعد از اینکه روی مفاهیم و تمارین کتاب مسلط شدید نمونه سوال حل کنید. سعی کنید نمونه سوالات را به شیوه ی کتاب حل کنید و راه حل های خود را تمیز و مرتب بنویسید.

با برنامه ریاضی بخوان !

باتوجه به حجم بالای مطالب ریاضی برنامه ریزی برای مطالعه این درس اهمیت بالایی دارد پس توصیه میکنیم که قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید بارم بندی هایی را که در ادامه برای شما آورده ایم را بررسی کنید و متناسب با میزان مهارتتان در هر فصل نقشه راه خود را مشخص کنید و پیش بروید. در این مرحله می توانید از یک مشاور کمک بگیرید

خلاصه نویسی کنید!

فرمول ها و مطالب حفظی که در قالب کادرهای آبی آمده است، به دوره و تکرار بیشتری نیاز دارد پس برای مرور و دوره بهتر و سریع تر، سوالات را تیپ‌ بندی کرده آن ها را لیست کنید و برای هر فرمول یک مثال بزنید. در هنگام بررسی و حل تمارین سوالاتی که مشکل داشتید و یا مهم تر است را مشخص کنید تا زمان مرور مطالب بتوانید دوباره به آنها بپردازید.

بارم بندی درس ریاضی رشته تجربی برای امتحان

قبل از شروع مطالعه برای امتحان نهایی ریاضی تجربی پیشنهاد ما این است که بارم بندی درس ریاضی رشته تجربی را بررسی کرده و از مطالب مهم‌تر و پر سوال‌تر استارت بزنید. این کار باعث می‌شود شما برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید و زمانتان را بهتر مدیریت کنید.

بارم بندی درس ریاضی ویژه رشته تجربی

بارم بندی درس ریاضی پایه دوازدهم رشته تجربی

بارم بندی ریاضی دوازدهم تجربی

بارم بندی درس ریاضی پایه یازدهم رشته تجربی

بارم بندی ریاضی یازدهم تجربی

بارم بندی درس ریاضی پایه دهم رشته تجربی

بارم بندی ریاضی دهم تجربی

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس ریاضی گروه تجربی شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب ریاضی می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس ریاضی، روی لینک متناسب با پایه تحصیلی خود کلیک کنید:

چگونه امتحان ریاضی را ۲۰ بگیریم؟

نمره 20 امتحان ریاضی رشته تجربی

نمره ۲۰ گرفتن در امتحان نهایی ریاضی تجربی خیلی کار سختی نیست. فقط کافیه به یکسری نکات توجه داشته باشید که در ادامه به چند مورد آنها اشاره می کنیم:

متن کتاب درسی رو قورت بده!

همانطور که گفته شد منبع اصلی برای امتحان نهایی، کتاب درسی ریاضی می باشد و سوالات امتحانی نزدیک به تمارین و مطالب کتاب طراحی می شود پس به خوبی روی مطالب کتاب مسلط شوید و نمونه سوالات سالهای گذشته را تحلیل کنید.

خواب و استراحت کافی شب امتحان!

شب قبل امتحان ریاضی خواب کافی داشته باشید و صبح صبحانه بخورید و برای سرجلسه امتحان، آب و یک ماده قندی مثل شکلات یا خرما همراه داشته باشید

راه حل کامل بنویس!

مسئله دیگری که در امتحان نهایی اهمیت زیادی دارد این است که راه حل های شما باید نزدیک به راه حل‌های کتاب باشد پس سوال‌ها را مرحله به مرحله طبق کتاب حل کنید زیرا طراح سوالات برای هر مرحله بارم مشخص در نظر گرفته است پس از خلاصه کردن راه‌حل ها و استفاده از روش‌های تستی خودداری کنید و در مباحثی مثل مثلثات و هندسه تحلیلی حتما فرمول ها را بنویسید

سوالات را با دقت حل کنید!

در امتحان نهایی وقت کافی برای حل سوالات وجود دارد پس نیاز به عجله کردن نیست با آرامش و دقت سوالات را حل کنید؛ سعی کنید راه حل سوالات را مرتب و تمیز در برگه بنویسید اینکار هم دقت شما را بالا میبرد و هم باعث می‌شود مصحح امتحان برگه شما را بهتر تصحیح کند. یکی دیگر از عوامل اصلی بی دقتی استرس در جلسه امتحان است پس سعی کنید با روش های مدیریت استرس بر خودتان مسلط شوید و استرس خود را کنترل کنید با کنترل کردن استرس دقت شما بالا می رود. برای یادگرفتن مهارتهای مدیریت استرس میتوانید از مشاورین با تجربه مجموعه ما کمک بگیرید.

حل نمونه سوالات امتحانی ریاضی

در شب امتحان نهایی ریاضی قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید، ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید، در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید. البته توصیه ما این است که مطالعه ریاضی را برای شب امتحان نگذارید و در شب امتحان با روش هایی که گفته شد به بررسی نمونه سوالات و دوره مطالب بپردازید.

نمونه سوال درس ریاضی رشته تجربی

ما برای شما سوالات امتحان نهایی ریاضی دوازدهم تجربی سال های اخیر و امتحان شبه نهایی ریاضی تجربی سال ۱۴۰۳ را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد میکنیم حتما قبل از امتحان نهایی ریاضی آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحان نهایی آشنا شوید. برای دانلود روی ” دانلود سوالات امتحان نهایی ریاضی دوازدهم تجربی با پاسخنامه ” کلیک کنید.

 

همچنین اگر دانش آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و یا برای پایه دوازدهم نیز به سوالات بیشتری نیاز دارید، میتوانید از طریق لینک های قرار داده شده در زیر، به ۵۰ سری نمونه سوال امتحانی ریاضی دوازدهم تجربی با پاسخنامه به صورت رایگان دسترسی داشته باشید:

با بی دقتی در امتحان ریاضی چیکار کنم؟

یکی از مشکلات اکثر دانش آموزان در امتحان ریاضی بی دقتی است بطوریکه علیرغم مهارت کافی در حل سوالات ریاضی نمی‌توانند در امتحان به جواب درست برسند. تغذیه مناسب ، خواب کافی و مدیریت و کنترل هیجانات مثل استرس در جلسه امتحان ریاضی از عواملی است که دقت شما را بالا میبرد علاوه بر اینها می‌توانید با تکرار و تمرین بیشتر تسلط خود را بالا ببرید و در نتیجه با دقت بیشتری امتحان را پشت سر بگذارید.

در امتحان نهایی ریاضی سوال حفظی هم داریم؟

بله. مطالب حفظی و مفهومی که در کادر های آبی و یا در متن کاردرکلاس ها و فعالیت ها آمده است می تواند به صورت جای خالی مورد سوال قرار بگیرد. پس برای کسب نمره ۲۰ در امتحان نهایی ریاضی به این موارد هم توجه کنید.

روش مطالعه ریاضی دهم

کتاب ریاضی دهم شامل مطالب پایه ای است که در سالهای بعد هم مورد استفاده قرار می گیرد مثل مباحث تابع و مثلثات؛ پس تسلط خوب شما در ریاضی پایه دهم نقش مهمی بر موفقیت در سالهای آینده دارد برای مطالعه ریاضی دهم با توجه به میزان بارم هر فصل و تسلط خودتان شروع کنید و طبق روش‌های گفته شده پیش بروید.

روش مطالعه ریاضی یازدهم

برای مطالعه ریاضی یازدهم از یکی از فصول۵ یا ۶ شروع کنید و با روش‌هایی که پیش تر اشاره شد جلو بروید. اگر احساس میکنید که در مباحث پایه ای ضعف دارید با استفاده از کتاب های کمک درسی و فیلم های آموزشی ضعف های خود را بر طرف کنید و با تکرار و تمرین روی مطالب مسلط شوید.

روش مطالعه ریاضی دوازدهم

برای مطالعه ریاضی دوازدهم تجربی، از فصل چهار (مشتق) شروع کنید.

 به خوبی روی تمارین کتاب مسلط شوید و نمونه سوال حل کنید.سعی کنید مطالب این فصل را به خوبی یادبگیرید بدلیل مطرح شدن سوالات مفهومی و تحلیلی از این فصل به هیچ عنوان آن را حفظ نکنید.

برای مطالعه فصول دیگر مانند تابع و مثلثات اگر احساس میکنید که در مباحث پایه ای ضعف دارید با استفاده از کتاب های کمک درسی و فیلم های آموزشی ضعف های خود را بر طرف کنید که مرتبط و با حل نمونه سوالات مطالب را تثبیت کنید.

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید