طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس زمین شناسی

خواندن این مطلب
6 دقیقه

زمان میبرد!

زمین شناسی یکی از دروس مشترک رشته ریاضی و تجربی در پایه یازدهم است که در امتحان نهایی و کنکور اهمیت داشته و با در نظر گرفتن ماهیت حفظی_مفهومی این درس، توجه به روش مطالعه اصولی زمین شناسی می تواند برای موفقیت در امتحان نهایی این درس و کنکور ضروری باشد.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه زمین شناسی برای امتحان نهایی

با توجه به ماهیت حفظی- مفهومی این درس بهترین روش مطالعه زمین شناسی روش ۴ مرحله ای پاراگراف خوانی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مرحله اول: نگاه کلی بر متن درس!

در مرحله اول مطالعه زمین‌شناسی، ابتدا تیتر های هر درس را بخوانید و درباره آنها فکر کنید با اینکار متوجه موضوع کلی درس می شوید و در جریان کلیات متن قرار میگیرید. بعد از مطالعه تیترها متن درس را به صورت روزنامه‌وار مطالعه کنید توجه داشته باشید که مطالعه در این مرحله نباید زمان زیادی را از شما بگیرد، همانطور که گفته شد هدف اصلی این مرحله آشنایی شما با موضوع کلی متن درس است به طوریکه ذهن شما برای یادگیری مطالب آماده شود.

مرحله دوم: بررسی دقیق متن کتاب!

حالا که با کلیات مفهوم هر پارگراف آشنا شدید به طور دقیق متن هر پاراگراف را خوانده و سعی کنید آن را به خاطر بسپارید. در این مرحله توصیه می کنیم که زیر کلمات کلیدی و نکات مهم را خط بکشید و اگر لازم است مطالب را خلاصه نویسی کنید.

مرحله سوم: مرور و تثبیت آموخته‌ها!

مرحله سوم مرحله تثبیت مطالب خوانده شده است پس برای اینکه مطمئن شوید که مفهوم متن را به درستی درک کرده‌اید بعد از مطالعه یک پارگراف کتاب را ببندید و آن را برای خودتان توضیح دهید. اینکار به شما کمک می‌کند تا هم کاملا مطالب را یادبگیرید و هم متوجه ضعف خود بشوید بطوریکه اگر توضیحات شما شامل همه گفته‌های کتاب باشد روی متن درس تسلط دارید ولی اگر بخشی را نمی‌توانید توضیح دهید یا از قلم انداخته اید نیاز است مجددا به کتاب مراجعه کرده و مرحله دوم را تکرار کنید.

نمونه سوال امتحانی زمین شناسی

نمونه سوال امتحانی زمین شناسی

ما برای شما نمونه سوالات امتحانی درس زمین شناسی سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از امتحان نهایی درس زمین شناسی آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحانی آشنا شوید. برای دانلود “ نمونه سوال امتحانی زمین شناسی با پاسخ ” روی آن کلیک کنید.

 

همچنین برای دریافت نمونه سوالات امتحانی سایر دروس برای پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم، میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود نمایید.

چگونه امتحان نهایی زمین شناسی را ۲۰ بگیریم؟

برای شروع مطالعه امتحان نهایی زمین ‌شناسی ابتدا با در نظر گرفتن بارم بندی و میزان اهمیت دروس برای خود برنامه‌ریزی مشخص و نقشه راه دقیق تدوین کنید البته در نظر داشته باشید که برای کسب نمره ۲۰ در امتحان نهایی زمین‌ شناسی باید به تمام دروس پرداخته و موردی را از قلم نیندازید. بعد از اینکه نقش راه خود را طراحی کردید با توجه به روشی که پیش‌تر اشاره کردیم مطالعه خود را جلو برده و روی مطالب کتاب مسلط شوید. در آخر حتما توصیه ما این است که به بررسی و حل نمونه سوالات امتحانی زمین شناسی بپردازید.

بارم بندی زمین شناسی

بارم بندی درس زمین شناسی

بارم بندی زمین شناسی

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس آمار و احتمال شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب آمار می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس زمین شناسی، روی آن کلیک کنید.

روش مطالعه زمین شناسی در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی زمین شناسی قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید. پس از آن مراحل مطالعه زمین شناسی را با سرعت بیشتری طی کنید و در نهایت به مطالعه‌ی خلاصه نویسی ها و نکته‌های خود بپردازید.

 

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید