طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

روش مطالعه درس گسسته

خواندن این مطلب
7 دقیقه

زمان میبرد!

ریاضیات گسسته یکی از دروس تخصصی گروه ریاضی است که در کنکور و سابقه تحصیلی داوطلبان تاثیر زیادی دارد بطوریکه موفقیت در امتحان نهایی گسسته برای اکثر دانش آموزان، چالشی بزرگ به حساب می‌آید با این وجود با آموختن روش مطالعه اصولی گسسته می‌توانید نمره مطلوبی را در این درس کسب کنید. در این مقاله به بررسی روش‌های مطالعه درس گسسته می‌پردازیم.

در این مقاله میخونیم:

روش مطالعه ریاضیات گسسته برای امتحان نهایی

کتاب درسی، منبع اصلی امتحان نهایی گسسته!

 منبع اصلی امتحان نهایی گسسته، کتاب درسی گسسته است، با این وجود برای یادگیری و تثبیت بهتر مطالب به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از مراجعه به کتاب درسی به خوبی جزوه معلم خود را مطالعه کنید و بعد از آن به بررسی و مطالعه کتاب درسی بپردازید.

کتاب گسسته شامل سه فصل است:

فصل اول گسسته:

با عنوان آشنایی با نظریه اعداد مطرح شده. این فصل شامل قضیه‌ها و اثبات‌هایی است که شاید حفظی به نظر برسد اما حفظ کردن آنها کافی نبوده و باید با تکرار و تمرین آنها را یادبگیرید. بنابراین فعالیت ها و کاردرکلاس های کتاب را گام به گام خوانده و با صبوری قضیه‌ها را برای خود اثبات کنید و این کار را چندین بار تکرار کنید تا به خوبی ملکه ذهنتان شود و در حافظه بلند مدتتان قرار بگیرد.

برای اینکه متوجه شوید که مطالب را به خوبی یادگرفتید بعد از مطالعه آن کتاب را ببندید و سعی کنید بدون استفاده از کتاب برای خودتان مرور کنید. در این مرحله می‌توانید از روش مطالعه learn to learn استفاده کنید تا با درک عمیق‌تری جلو بروید. در مرحله بعد تمارین کتاب را با دقت و حوصله حل کنید در این مرحله تمرین‌هایی که برای شما سخت تر بوده و در حل آنها مشکل داشتید را هایلایت کنید.

فصل دوم و سوم گسسته:

 به ترتیب به (گراف و مدلسازی) و(ترکیبات) اختصاص دارد که این فصول پتانسیل طراحی مسئله‌های مختلفی را دارند پس برای مطالعه این دو فصل علاوه بر بررسی دقیق فعالیت‌ها، کاردرکلاس‌ها و تمرین‌های کتاب درسی توصیه می‌کنیم نمونه سوالات امتحانی سالهای گذشته را با دقت حل کنید تا با تیپ‌های مختلف سوالات این قسمت آشنا شوید.

تیپ بندی سوالات یکی از راه های تسلط بر مسئله های گسسته است بنابراین حتما توصیه میکنیم در این مرحله سوالات را تیپ‌بندی کنید.

تکرار و تمرین، لازمه تسلط!

مهم ترین عامل برای تسلط بر سوالات گسسته و کسب نمره مطلوب در امتحان نهایی گسسته، حل نمونه سوال و تکرار و تمرین است پس بعد از اینکه روی مفاهیم و تمارین کتاب مسلط شدید نمونه سوال حل کنید. سعی کنید نمونه سوالات را به شیوه ی کتاب حل کنید و راه حل های کتاب را استفاده کنید.

در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر تمارین کتاب درسی از نمونه سوالات امتحانی سالهای گذشته که در ادامه برای شما میگذاریم و کتاب‌های کمک درسی استفاده کنید و جزوه معلمتان را بررسی کنید.

نقشه راه داشته باش!

یکی دیگر از عواملی که می تواند برای کسب نمره مطلوب امتحان نهایی گسسته به شما کمک کند داشتن برنامه ریزی دقیق و طراحی نقشه راه است. پس قبل از شروع مطالعه بارم بندی گسسته را بررسی کرده و با توجه به اهمیت فصل‌ها و میزان تسلط خودتان برای مطالعه و تمرین برنامه‌ریزی کنید. در این مرحله میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید.

نمونه سوال امتحانی ریاضیات گسسته

نمونه سوال امتحانی گسسته

ما برای شما نمونه سوالات امتحان نهایی ریاضیات گسسته سال های اخیر را به همراه پاسخنامه آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما قبل از امتحان نهایی درس گسسته آنها را مطالعه کنید که هم خود را محک زده باشید و هم با دید طراحان سوال امتحانی آشنا شوید. برای دانلود ” نمونه سوال امتحانی گسسته با پاسخ ” روی آن کلیک کنید.

 

همچنین برای دریافت نمونه سوالات امتحانی سایر دروس برای پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم، میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود نمایید.

چگونه امتحان نهایی گسسته را ۲۰ بگیریم؟

همانطور که پیش تر اشاره شد درس گسسته درسی مفهومی است و حفظ کردن مطالب آن برای امتحان نهایی کافی نیست لذا سعی کنید مفاهیم کتاب را درک کنید؛ علاوه بر آن کلید واژه ها نقش مهمی در امتحان نهایی دارند به همین منظور برای کسب نمره ۲۰ امتحان نهایی گسسته به کلمات کلیدی متن، تصاویر، جدول‌ها و نمودارها به خوبی توجه کنید و بخش های «مفاهیم کلیدی»، «خلاصه کنید» و «آنچه از این درس آموختیم» را با دقت مطالعه کنید.

برای پاسخ دهی به سوالات امتحان گسسته عجله نکنید و با دقت و حوصله چند بار صورت سوال را بخوانید تا موضوع مورد نظر طراح را متوجه شوید و بعد پاسخ دهید. حتما توصیه می‌کنیم سوالات امتحان نهایی گسسته سال ۹۸ به بعد را تحلیل و بررسی کنید.

بارم بندی درس گسسته

بارم بندی درس ریاضیات گسسته

بارم بندی درس گسسته

هر ساله آموزش و پرورش بودجه بندی دقیقی از دروس در امتحانات نهایی ارائه میکند که این بارم بندی درس هویت اجتماعی شامل بودجه بندی و اهمیت فصل های مختلف کتاب هویت  می باشد که در امتحانات و مدیریت زمان مطالعه شما میتواند تاثیر گذار باشد.

برای دانلود بارم بندی های مصوب آموزش و پرورش درس گسسته، روی آن کلیک کنید.

روش مطالعه گسسته در شب امتحان نهایی

در شب امتحان نهایی گسسته قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید و به روش خودتان پیش بروید ابتدا به بررسی چند نمونه از سوالات نهایی سال‌های گذشته بپردازید با اینکار متوجه دیدگاه طراحان سوال می‌شوید و علاوه بر اینکه به انتظارات طراحان سوال از خودتان پی می‌برید در صرف انرژی و زمانتان صرفه جویی می‌کنید و در نهایت اثربخشی خودتان را افزایش می‌دهید.

البته توصیه ما این است که مطالعه این درس را برای شب امتحان نگذارید و در شب امتحان با روش هایی که گفته شد به بررسی نمونه سوالات و دوره مطالب بپردازید.

 

نکات مهم درباره آزمون‌های نهایی ۱۴۰۳

نکات مهم درمورد امتحان نهایی دین و زندگی 1403

🔺هیچ سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمی‌شود.

🔺به همه بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنید.

🔺هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔺به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید.

🔺همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔺به ترکیب و ادغام سوالات کتاب درسی توجه کنید.

🔺سعی کنید با بیان‌های متفاوت از بیان کتاب در تعاریف، علت و معلول‌ها و… آشنا باشید.

🔺خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.

🔺معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

تنها روی قالب‌های تکراری سوالات سالهای قبل تمرکز نداشته باشند. سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔺منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔺اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔺علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔺در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔺پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔺در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔺سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

در نهایت آرامش ، انضباط و توکل به خدا کلید موفقیت شماست.

با آرزوی بهترین ها برای شما!

 

نیاز به مشاوره داری؟

از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۷ با شماره های ۲۲۸۶۱۴۰۴-۰۲۱ / ۰۹۰۳۲۴۵۲۵۶۶ در تماس باش یا فرم رو پر کن ما بهت زنگ بزنیم:

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید