طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته عکاسی

خواندن این مطلب
9 دقیقه

زمان میبرد!

رشته‌ عکاسی جزء رشته­‌های گروه هنر است. عکاسی یکی از هنرهای بصری است که در آن با استفاده از دوربین، تصاویری از موضوعات مختلف از جمله طبیعت، معماری، افراد، شهر و غیره را به ثبت می‌رسانید. این رشته شامل مجموعه‌ای از مهارت‌ها و تکنیک‌هایی است که برای گرفتن تصاویر حرفه‌ای و باکیفیتِ بالا لازم است.

 

در رشته‌ عکاسی، با مفاهیمی مانند نورپردازی، فاصله‌ی کانونی، عمق میدان، شاتر، ایزو، روشن‌نگاری و غیره آشنا می‌شوید. همچنین، یادگیری روش‌های پردازش تصاویر و نرم‌افزارهای ویرایش تصاویر نیز بخشی از این رشته محسوب می‌شود.

 

این رشته به‌صورت نیمه‌متمرکز است، یعنی شما بعد از کسب حد نصاب علمی لازم برای قبولی در رشته و شهر مورد نظر باید در یک آزمون عملی هم شرکت کنید و بعد از قبولی در آزمون عملی می‌توانید به تحصیل در این رشته بپردازید.

در ادامه به جزئیات بیشتری از این رشته می­پردازیم.

در این مقاله می‌خوانیم:

بازار کار و موقعیت شغلی رشته‌ی عکاسی

شما بعد از فارغ‌­التحصیلی می­توانید در یکی از حوزه‌های هنری و تجربی که در بازار کار جایگاه ویژه‌ای دارد، مشغول به کار شوید. امروزه، با پیشرفت فناوری و روند دیجیتالی‌شدن دنیای عکاسی، بازار کار این رشته‌ گسترده‌تر و متنوع‌تر شده است.

در زیر به برخی از رشته‌های بازار کار عکاسی اشاره کرده­ایم:

عکاسی تجاری: عکاسی تجاری شامل عکاسی محصولات، مد و پوشاک، غذا، رستوران و… است. در این رشته، عکاسان برای کسب و کارها و شرکت‌ها عکس‌هایی از محصولات، خدمات و سایر اجناس تهیه می‌کنند. عکاسان در این حوزه باید تخصص و تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی نورپردازی، طراحی صحنه و فنون تصویربرداری داشته باشند.

 

عکاسی هنری:

در عکاسی هنری، عکاسان برای تولید اثرهای هنری و تجسمی، از فنون تصویربرداری و تکنیک‌های مختلف استفاده می‌کنند. در این رشته، نوع زاویه‌ی دوربین نسبت به محتوا و داشتن ایده‌ی نوین و خلاقانه در تولید عکس‌ها بسیار اهمیت دارد. عکاسان هنری برای ارائه‌ی اثرهای خود معمولاً در نمایشگاه‌های هنری، موزه‌ها و گالری‌های هنری حضور دارند.

 

عکاسی خبری:

عکاسی خبری شامل تصویربرداری از رویدادهای مهم و حوادث فرهنگی و هنری، ورزشی و سیاسی است. عکاسان خبری برای رسانه‌های مختلف از جمله روزنامه‌ها، مجلات و وب‌سایت‌های خبری کار می‌کنند.

 

عکاسی معماری:

عکاسان به تصویربرداری از ساختمان‌ها، فضاهای داخلی و خارجی و سازه‌های شهری می‌پردازند. عکاسان در این رشته باید تخصص و تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی نورپردازی، ترکیب رنگ و طراحی صحنه داشته باشند.

عکاسی صنعتی: در عکاسی صنعتی، عکاسان از فرایندهای تولیدی، صنایع و ماشین‌آلات عکس تهیه می‌کنند. این نوع عکاسی معمولاً به‌عنوان بخشی از تبلیغات و بازاریابی محصولات و شرکت‌ها به کار می‌رود.

 

عکاسی ورزشی:

در عکاسی ورزشی، عکاسان به تصویربرداری از رویدادهای ورزشی از جمله بازی‌های فوتبال، بسکتبال و تنیس و… می‌پردازند. این نوع عکاسی برای رسانه‌های ورزشی، نشریات و وب‌سایت‌های ورزشی به کار می‌رود.

 

 

چارت درسی دانشگاهی رشته عکاسی

چارت درسی دانشگاه‌­ها معمولاً مشترک است. با‌این‌حال، ممکن است در بعضی واحدهای دانشگاهی تفاوت جزئی وجود داشته باشد. حال این تفاوت می­‌تواند فقط در اسم، و محتوای درس یکسان باشد. چارت درسی رشته‌ی عکاسی که برایتان آوردیم، برگرفته از چارت درسی این رشته در دانشگاه هنر تهران و به شرح زیر است:

چارت درسی رشته‌ی عکاسی

کارگاه طراحی پایه ۱ و ۲

فیزیک و ابزارشناسی

آشنایی با هنرهای سنتی ایران

شیمی عمومی و شیمی عکاسی

مبانی هنرهای تجسمی ۱ و ۲

کارگاه عکاسی پایه ۱ و ۲

کارگاه عکاسی ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۶

تاریخچه‌ی عکاسی

نورپردازی

هندسه‌ی مناظر و مرایا

تجزیه و تحلیل و نقد عکس

روش تحقیق

فنون عرضه و نمایش عکس

کارگاه تخصصی عکس ۱ و ۲

کارگاه عکاسی رنگی

مبانی کامپیوتر

تجزیه و تحلیل و نقد آثار تجسمی

آشنایی با رشته‌های هنری معاصر

آشنایی با فیلمبرداری

فنون و بازسازی عکس

پروژه‌ی نهایی

 

دانشگاه‌­های پذیرنده‌ی رشته‌ی عکاسی

دانشگاه‌­های پذیرنده‌ی رشته‌ی عکاسی

دانشگاه هنر اصفهان

دانشگاه هنر تهران

دانشگاه نیشابور

دانشگاه سمنان

معرفی رشته عکاسی

نقاط قوت رشته‌ی عکاسی

 

ارتقای دید بصری:

عکاسی می‌تواند به فرد کمک کند تا دید بصری خود را بهبود بخشد و بهترین زاویه دید را برگزیند.

 

خلاقیت:

عکاسی یک هنر است و به فرد این اجازه را می‌دهد تا خلاقیت خود را به کار گیرد و تصاویر خلاقانه و جذابی را تهیه کند.

 

احساس رضایت:

عکاسی می‌تواند به‌عنوان یک روش بروز احساسات برای فرد بسیار مفید باشد و به افزایش احساس خوشبختی و رضایت کمک کند.

 

ثبت خاطرات:

عکاسی به فرد کمک می‌کند تا لحظات خاطرگسیخته و خاطره‌انگیز زندگی خود را ثبت و به یاد بیاورد.

 

حرفه‌ای‌شدن:

علاقه‌مندان به عکاسی می‌توانند با یادگیری مفاهیم عکاسی و تکنیک‌های مختلف، به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوند و در این زمینه کار کنند.

 

بازار کار:

با توجه به رشد فناوری و افزایش نیاز به تصاویر در زمینه‌های مختلف، عکاسی به‌عنوان یک شغل و کسب‌وکار پُردرآمد، امروزه اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

 

 

نقاط ضعف رشته‌ی عکاسی

 

 رقابت شدید:

در بازار کار عکاسی، رقابت بسیار شدید است و فقط افرادِ باتخصص و تجربه‌ی کافی می‌توانند در این بازار کار موفق عمل کنند.

 

شرایط کاری نامنظم:

عکاسان ممکن است برای تصویربرداری از رویدادها و مسابقات ورزشی به مدت بسیار طولانی از خانه دور شوند و در شرایطی کار کنند که ممکن است برای بعضی افراد مناسب نباشد.

 

هزینه‌های بالای تجهیزات:

برای تصویربرداری باکیفیت و حرفه‌ای، نیاز به تجهیزات خاص و پیشرفته دارید که هزینه‌ی بالایی دارد و برای برخی افراد این می‌تواند یک محدودیت باشد.

 

فشار زمانی:

در برخی موارد، مانند تصویربرداری از رویدادها و مراسم، فشار زمانی بسیار زیاد است و عکاسان باید در شرایط فشار زمانی بالا به کار خود ادامه دهند که ممکن است برای برخی افراد چالش‌برانگیز باشد.

 

اشتغال موقت:

برخی عکاسان ممکن است به‌صورت موقت و برای پروژه‌های خاص کار کنند و در زمان‌های دیگر بدون کار باشند که این امر می‌تواند برای برخی افراد نامطلوب باشد.

 

 

توانایی­‌های لازم برای رشته‌ی عکاسی

 

داشتن دید بصری خوب:

برای یک عکاس حرفه‌ای، داشتن دید بصری خوب بسیار مهم است تا بتواند تصاویری زیبا و جذاب ثبت کند.

 

آگاهی از تکنیک­‌های عکاسی:

آگاهی از تکنیک‌­های عکاسی از جمله نورپردازی، تنظیمات دوربین، سرعت شاتر و دیافراگم و دیگر تکنیک­های مرتبط با عکاسی اساسی است.

 

توانایی در کنترل نور:

برای یک عکاس حرفه‌­ای، توانایی در کنترل نور بسیار مهم است تا بتواند نوردهی صحیح را برای تصاویر ایجاد کند.

 

 

توانایی در انتخاب موضوع و قراردادن آن در فضای مناسب:

برای ایجاد یک تصویر جذاب، علاوه‌بر تکنیک‌­های عکاسی، توانایی در انتخاب موضوع مناسب و قراردادن آن در فضای مناسب نیز بسیار مهم است.

 

توانایی در پردازش عکس:

پردازش عکس از جمله مهارت­‌هایی است که برای عکاسی حرفه­‌ای بسیار ضروری است. برای ایجاد تصاویر باکیفیت، عکاسان باید توانایی در پردازش عکس­‌ها را داشته باشند.

 

توانایی در ارتباط با مشتریان:

برای یک عکاس حرفه­‌ای، توانایی در ارتباط با مشتریان و فهم نیازهای آن­ها نیز بسیار مهم است تا بتواند تصاویری را ثبت کند که به نیازهای مشتریان پاسخ دهد.

 

خلاقیت:

خلاقیت برای عکاسان یک توانایی بسیار ارزشمند است تا توانایی خلق تصاویر جدید و جذاب و برجسته را داشته باشند.

خلاقیت در این رشته بسیار مهم است تا بتوان از روی موضوعات رایج و معمولی، تصاویری خلاقانه و جدید ایجاد کرد.

 

توانایی‌­های کسب و کاری:

برای ایجاد یک کسب و کار موفق در عکاسی، علاوه‌بر توانایی‌­های فنی، توانایی­‌های کسب و کاری نیز بسیار مهم هستند.

این توانایی‌­ها شامل توانایی­‌های مدیریتی، بازاریابی و مالی هستند.

معرفی رشته عکاسی

ادامه تحصیل در رشته‌ی عکاسی

این رشته را می­توانید تا مقاطع کارشناسی‌ارشد ادامه دهید.

 

 

گرایش‌­های رشته‌ی عکاسی در کارشناسی‌ارشد

براساس دفترچه‌ی انتخاب‌رشته‌ی سال ۱۴۰۲، عکاسی شامل ۱ گرایش در کارشناسی‌ارشد با نام عکاسی است.

 

 

وضعیت اپلای رشته‌ی عکاسی

وضعیت اپلای در این رشته بستگی به کشور و دانشگاه مورد نظر دارد. در برخی کشورها، مثل آمریکا و انگلیس، برای ورود به دوره­های عکاسی در دانشگاه­ها باید از طریق یک فرایند انتخابی و ارزش‌یابی وارد دانشگاه شوید؛ و البته شرایط و تعداد پذیرفته‌شدگان هر دانشگاه متفاوت است.

 

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای ورود به دوره‌­های عکاسی در دانشگاه‌­ها نیاز به انجام آزمون­‌هایی مانند آزمون IELTS یا TOEFL برای ثابت‌کردن توانایی زبانی دارید.

در هر صورت، برای ورود به دوره­‌های عکاسی در دانشگاه­‌ها باید به شرایط و الزامات دانشگاه‌های مورد نظر خود دقت و مدارک و اطلاعات کافی را تهیه کنید.

 

 

تیپ‌های شخصیتی مناسب رشته عکاسی

 

طبق آزمون MBTI و شخصیت‌شناسی این آزمون، ۵ تیپ شخصیت مناسب این رشته هستند:

 

INTP (مهندس)، از جمله ویژگی­‌های این شخصیت: درونگرا، شمی، فکری، ملاحظه‌کننده، اهل نظریه و تئوری، تحلیلگر، آینده‌ن­گر، خلاق و مبتکر است.

 

ESFP (بازیگر)، از جمله ویژگی‌­های این شخصیت: برونگرا، حسی، احساسی، ملاحظه‌کننده، خلاق، دارای تخیل قوی، حساس و صبور است.

 

ENTP (مبتکر)، از جمله ویژگی‌­های این شخصیت: برونگرا، شمی، فکری، ملاحظه‌کننده، پُرانرژی، اهل تئوری، کارآفرین، باانگیزه، اجتماعی و بامهارت است.

 

ESTP (متقاعدکننده)، از جمله ویژگی‌­های این شخصیت: برونگرا، حسی، فکری، ملاحظه‌کننده، هدایتگر، ریسک‌­پذیر و هدفمند است.

 

ISTP (صنعتگر)، از جمله ویژگی­‌های این شخصیت: درونگرا، حسی، فکری، ملاحظه‌کننده، تحلیل­گر، منطقی، حلال مشکلات، نتیجه­‌گرا، هدایت‌­گر، فنی و ماهر است.

 

 

چالش‌­های این رشته از زبان دانشجویان

  • برای تجهیزات عکاسی، دوربین‌­های پیشرفته، نرم‌افزارهای ویرایش عکس و سایر تجهیزات این رشته، نیاز به هزینه­‌های بالا دارید.

 

  • در خیلی از موارد در شرایط فشار زمانی قرار می­گیرد. این برای من چالش‌برانگیز بود و نیاز داشتم مهارت­‌های مدیریت زمان و فشار را یاد بگیرم.

 

  • در عکاسی، خلاقیت و ابتکار بسیار مهم است. برای خلق تصاویر جذاب و برجسته باید همیشه به دنبال راه­‌های جدید و نوآورانه باشید.

 

 

حرف آخر

قبل از انتخاب‌رشته و قبل از ورود به هر رشته­ای خوب فکر کنید. با افرادی که قبل از شما این مسیر را طی کرده­اند صحبت کنید و از تجربه‌­هایشان استفاده کنید.

همچنین از راهنمایی­‌های مشاوران ماهر و متخصص در این زمینه بهره ببرید.

انتخاب‌رشته مهم­ترین تصمیم شما در زندگی ا­ست. نباید فقط به لحظه­‌ای که در آن قرار دارید فکر کنید و تصمیم بگیرید، به چهار سال بعد خود نگاه کرده و تصور کنید با این انتخاب در کجا قرار خواهید گرفت.

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید