طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته فیزیک مهندسی

معرفی رشته فیزیک مهندسی

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

معرفی رشته فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی رشته‌­ای‌ست که مثل یک پل بین فیزیک محض و علوم مهندسی عمل می­کند و این دو را به هم پیوند می­دهد.

 هدف این رشته تربیت دانشجویانی‌ست که با یادگرفتن دروس علوم پایه و توانایی کاربردی، بین علم و تکنولوژی ارتباط ایجاد ­کنند.

در حقیقت فیزیک مهندسی مباحث پیشرفته‌ی فیزیک کاربردی و همچنین روش­‌های استفاده از آن را در صنعت مورد مطالعه و بررسی قرار می­دهد.

 

هدف دیگر این رشته، تربیت متخصصانی است که علاوه‌بر آشنایی با فیزیک و مباحث پیشرفته در این علم، با کاربردهای فیزیک هم آشنا شوند و توانایی مهندسی و ارائه‌ی طرح­‌های صنعتی در حوزه‌ی فیزیک جدید را به دست بیاورند.

در این مقاله می‌خوانیم:

 تفاوت فیزیک کاربردی با فیزیک مهندسی

تفاوت اصلی فیزیک کاربردی با علوم مهندسی در این است که در این‌جا فیزیکدان چیزی را به­طور خاص طراحی نمی‌کند، بلکه از فیزیک برای تحقیق جهت گسترش تکنولوژی جدید یا حل مشکلات مهندسی استفاده می‌کند؛ به‌عنوان مثال فیزیکدانان روی فیزیک شتاب‌دهنده‌ها کار می‌کنند تا با ساخت شتاب‌دهنده‌های بهتر، بتوانند به فیزیک محض کمک کنند.

 

این رشته دارای سه گرایشِ حالت جامد، گرایش پلاسما، گرایش لیزر و اپتیک در مقطع کارشناسی است، و با توجه به این‌که هر دانشگاه قوانین خودش را دارد، دانشجویان می­توانند گرایش مد نظر خودشان را انتخاب کنند.

 

 

 

 

بازار کار و موقعیت شغلی فیزیک مهندسی

بعد از فارغ­‌التحصیلی می­توانید در صنایع قطعات الکترونیک، صنایع اپتیک و لیزر، قطعات و اجزای کامپیوتر در مؤسسات دولتی و خصوصی مثل وزارت نیرو، مخابرات، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک و صنایع اتومبیل‌سازی مشغول به کار شوید.

 

همچنین ساخت و بررسی تارهای اپتیکی که در مخابرات به کار می‌رود، تخصص در کاربردهای مختلف پلاسما و لیزر در صنعت و پزشکی، طراحی و ساخت لوازم اپتیکی، طراحی و ساخت لامپ‌های مختلف دشارپ الکتریکی، طراحی و ساخت آهنرباهای لازم در سیستم‌های الکترومغناطیسی و کلیدهای خودکار از ضروریات صنعت کشورند که در حوزۀ تخصصی این رشته هستند.

 

 

 

دروس مرتبط با دبیرستان

دروس فیزیک و ریاضی به این رشته مرتبط هستند.

 

 

 

چارت درسی دانشگاهی

چارت درسی دانشگاه­‌ها معمولاً مشترک است. با‌این‌حال، ممکن است در بعضی واحدهای دانشگاهی تفاوت جزئی وجود داشته باشد. حال این تفاوت می­‌تواند فقط در اسم، و محتوای درس یکسان باشد.

چارت درسی رشته‌ی فیزیک مهندسی که برایتان آوردیم، برگرفته از چارت درسی این رشته در دانشگاه تهران و به شرح زیر است:

ریاضی عمومی ۱ و ۲

برنامه‌نویسی کامپیوتر

الکترومغناطیس ۱ و ۲

سیستم‌های دیجیتال ۱ و ۲

روش‌های تجربی در فیزیک

فیزیک عمومی ۱ و ۲ و ۳ و ۴

کارگاه ماشین‌افزار

مکانیک کوانتومی ۱ و ۲

آزمایشگاه سیستم‌های دیجیتال ۱

فیزیک لیزر

معادلات دیفرانسیل

کارگاه الکترونیک

محاسبات عددی

فیزیک حالت جامد

کاربردهای لیزر

آزمایشگاه فیزیک عمومی ۱ و ۲ و ۳ و ۴

ریاضی فیزیک ۱ و ۲

نقشه‌کشی صنعتی

فیزیک اتمی مولکولی

آزمایشگاه لیزر

شیمی عمومی

ترمودینامیک

الکترونیک ۱ و ۲

مبانی مهندسی نانو

کارآموزی

آزمایشگاه شیمی عمومی

مکانیک تحلیلی ۱ و ۲

آزمایشگاه الکترونیک ۱

فیزیک هسته‌ای

 

معرفی رشته فیزیک مهندسی

مدت تحصیل

مدت تحصیل در این رشته ۴ سال، معادل ۸ ترم درسی است.

 

 

نقاط قوت رشته‌ی فیزیک مهندسی

با توجه به جدیدبودن این رشته، در آینده بازار کار خوبی برای آن پیش­‌بینی می­شود.

 

 

نقاط ضعف رشته‌ی فیزیک مهندسی

در حال حاضر بازار کار زیادی ندارد و رقابت برای ورود به بازار کار زیاد است.

معرفی رشته فیزیک مهندسی

ادامه تحصیل

این رشته را در مقاطع کارشناسی‌ارشد می­توانید در رشته­‌های نانوفیزیک، ژئوفیزیک، فیزیک، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی ادامه دهید.

 

 

توانایی­‌های لازم برای رشته‌ی فیزیک مهندسی

این رشته نیاز به پایه‌ی قوی و علاقه به دو درس ریاضی و فیزیک دارد. همچنین به روحیه­‌ای خلاق، توانایی کار تیمی، علاقه­ به کار در کارخانه و مسائل فنی و صنعتی نیازمند است.

 

 

وضعیت اپلای برای رشته‌ی فیزیک مهندسی

امکان اپلای برای این رشته وجود دارد و وضعیت آن در حد متوسط است. اما مسئله­‌ای که خیلی اهمیت دارد بالابودن نمرات دروس تخصصی و نمره‌ی IELTS است که می‌تواند این روند را برای شما آسان‌تر کند.

 

 

تیپ‌های شخصیتی مناسب رشته فیزیک مهندسی

 

طبق آزمون MBTI و شخصیت­‌شناسی این آزمون، ۱ تیپ شخصیت مناسب این رشته است:

 

INTP (مهندس)، از جمله ویژگی­‌های این شخصیت: درون‌گرا، شمی، فکری، ملاحظه‌کننده، خلاق، مبتکر، دقیق، آینده­‌نگر و کمال­گراست.

 

 

چالش‌­های این رشته از زبان دانشجویان

  • دو ترم اول برایم خسته‌کننده بود اما از ترم سوم خیلی جذاب شد و دیدِ خیلی خوب و جذابی از محیط اطرافم به من داد.
  • متأسفانه هر چقدر درس بخوانی، ممکن است نتوانی مشغول به کار شوی.
  • نباید فقط به دروس دانشگاه تکیه کرد.

 

حرف آخر

اگر علاقه‌ی زیادی به این رشته نداشته باشید ممکن است در بین مسیر دلسرد شده و بعد از چهار سال صرفاً فقط یک مدرک کارشناسی گرفته باشید و از آن هیچ استفاده‌­ای نکنید.

در این رشته باید تلاش و مطالعه­‌تان خیلی زیاد باشد؛ پس اگر فکر می­کنید علاقه‌­ای به این رشته ندارید و از روی اجبار و صرفاً به­ دلیل قبولی در دانشگاه سراسری می­خواهید آن را انتخاب کنید، این کار را نکنید! سَردرهای دانشگاه­‌های سراسری فقط یک ترم جذاب است!

 

بعد از آن، این شما هستید که باید چهار سال آن رشته را بخوانید.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید