طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته معماری داخلی

معرفی رشته معماری داخلی

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

معرفی رشته معماری داخلی

اگر بخواهیم در یک جمله رشته معماری داخلی را تعریف کنیم، یعنی هنر طراحی قسمت­‌های مختلف ساختمان بر اساس ذوق و هنر.

 

هدف رشته معماری داخلی چیه؟

کارآمدی و زیبایی محیط داخلی خانه، محل کار و محیط ­های عمومی.

حال کار معماران داخلی چیست؟ فضاهای مختلف داخل یک ساختمان را بر اساس استانداردها و ضوابط خاصی طراحی کرده و با اصول نورپردازی، مواد و مصالح به کار رفته در داخل ساختمان، اصول رنگ، بافت دیوارها، آشنا می­‌شوند و به کمک این اصول فضای داخل ساختمان را، مثل درب ورودی و داخلی، کابینت آشپزخانه، کمد دیواری و کف پوش مطابق درخواست و نظر کارفرما طراحی می­‌کنند، و همچنین با علم و هنری که دارند به جنبه­‌های مختلف طراحی از جمله زیبایی و شکیل بودن و کاربردی بودن و رعایت نیازها می‌­پردازند.

بازار کار و موقعیت شغلی

معماری داخلی بازار کار بسیار خوبی دارد. شما می­‌توانید در شرکت­‌های دولتی و خصوصی مشغول کار شوید و هم بیزنس خودتان را شروع کنید، تاسیس دفتر شخصی طراحی معماری داخلی، تاسیس شرکت‌های مختلف مهندسی در زمینه طراحی معماری داخلی، کسب پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه، مسکن و شهرسازی، همکاری به­ عنوان طراح معمار داخلی در شرکت‌های معماری، طراحی معماری ساختمان‌های مختلف به­ صورت پروژه‌های شخصی، طراحی داخلی ساختمان­‌ها، طراحی نمای ساختمان‌های مختلف، نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی به­ صورت همکاری با دفاتر مختلف معماری، نظارت بر اجرای پروژه‌های شخصی، مدل‌ساز و طراح سه‌بعدی پروژه‌های معماری، متره و برآورد پروژه­‌های ساختمانی مشاور ساخت و ساز، تاسیس کلینیک‌های ساختمانی و ارائه خدمات مربوط به مصالح ساختمانی، تدریس دروس تخصصی معماری به دانشجویان تعدادی از مشاغل این رشته است.

 

 

دروس مرتبط با دبیرستان رشته معماری داخلی

دروس مرتبط با این رشته هندسه و فیزیک می­باشد.

 

 

چارت درسی دانشگاهی رشته معماری داخلی

چارت درسی دانشگاه­‌ها معمولا مشترک است.

با این حال ممکن است در بعضی واحدهای دانشگاهی تفاوت جزئی وجود داشته باشد. حال این تفاوت می­تواند فقط در اسم باشد و محتوای درس یکسان باشد.

چارت درسی معماری داخلی که برایتان آوردیم، برگرفته از چارت درسی رشته معماری داخلی دانشگاه علم و فرهنگ تهران و به شرح زیر هست:

حجم­ شناسي و ماكت­سازي

تنظيم شرايط اقليمي (تاسيسات مكانيكي)

محوطه­‌سازی

مقررات معماري داخلي

طرح تغيير عملكرد معماري داخلي

آشنايي با معماري جهان اسلامي

تنظيم شرايط محيطي (نور و صدا)

بيان معماري

گرافيك معماري داخلي

پایان­‌نامه

شناخت مواد و مصالح

آشنايي با معماري تزئيني معاصر (ايران و جهان)

بيان معماري داخلی ۱و۲

عناصر مدلار و پيش­‌ساخته

 

آشنايي با تاريخ معماري

تئوري معماري داخلي

طرح معماري (رلوه)

مرمت و نگهداري معماري داخلي

 

تاريخ مبلمان

باغ آرائي (ايران و جهان)

طرح معماري داخلی ۱و۲و۳

آشنايي با طراحي صنعتي

 

آشنايي با تاريخ معماري تزئيني (جهان و ايران)

متره و برآورد

اصول فني ساختمان ۱و۲

مديريت كارگاه

 

مدت تحصیل رشته معماری داخلی

مدت تحصیل در رشته معماری داخلی ۴ سال، معادل ۸ ترم درسی است.

 

 

نقاط قوت رشته معماری داخلی

بازار کار وسیع رشته معماری داخلی از نقاط قوت آن محسوب می­شود.

همچنین این رشته باعث می­‌شود، خلاقیت شما بالا رفته و در نهایت اگر تمایل نداشتید در این محیط کار کنید، به­ خاطر دید بازی که این رشته به شما داده، می­توانید در هر حوزه خلاقیتی وارد بازار کار شوید.

 

 

نقاط ضعف رشته معماری داخلی

خستگی ناشی از کارها و پروژه‌­ها در این رشته زیاد است و ادامه دادن برایتان سخت می­‌شود.

ممکن است چند شب مجبور باشید برای یک پروژه بیدار مانده تا آن را انجام دهید. همچنین مخارج در این رشته بسیار بالا می­باشد، چون اکثر کارها عملی بوده و شما باید دائماً وسایلی که نیاز دارید را تهیه کنید.

پس اگر به این رشته علاقه نداشته باشید، ادامه دادن برایتان بسیار سخت شده و فقط خستگی باقی می­ماند. پس اگر الان پیش خودتان تصور می­کنید که: “اوووو کی حال داره به خاطر یک پروژه این همه نخوابه و خرج کنه!” بهتر است همین­جا خداحافظی کنیم و به­ سراغ یک رشته دیگر برویم!

 

 

ادامه تحصیل در رشته معماری داخلی

 

 

این رشته را می­توانید تا مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهید.

 

 

گرایش­‌های معماری داخلی در کارشناسی ارشد و دکتری

براساس دفترچه انتخاب رشته سال ۱۴۰۲، معماری داخلی شامل ۸ گرایش در کارشناسی ارشد: معماری، مدیریت ساخته­ ها، معماری و انرژی، فناوری معماری شامل: (معماری بیونیک، معماری دیجیتال، استحکام بخشی بناهای تاریخی)، مدیریت پروژه و ساخت، مطالعات معماری ایران، بازسازی پس از سانحه، معماری داخلی

و ۳ گرایش در دکتری: معماری، فناوری معماری، معماری اسلامی، می­باشد.

 

 

توانایی‌­های لازم برای رشته معماری داخلی

از جمله توانایی در این رشته خلاقیت بالا، مهارت انجام کارهای گروهی، جزئی نگری و علاقه به ریاضی و هندسه است.

 

 

وضعیت اپلای با رشته معماری داخلی

با توجه به فراگیر بودن رشته معماری داخلی و کاربرد آن در سراسر دنیا، این رشته امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور را نیز دارد. کشورهای اروپایی به عنوان یکی از مهدهای معماری، تا کشورهای همسایه همچون ترکیه در رشته معماری داخلی به­ صورت بورسیه تحصیلی و همچنین آزاد، بسته به شرایط خاصِ هریک، دانشجو پذیرش می­کند.

فقط اگر قصد اپلای دارید باید زبان را تقویت کرده و یک مدرک معتبر داشته باشید.

معرفی رشته معماری داخلی

تیپ‌های شخصیتی مناسب برای رشته معماری داخلی

طبق آزمون MBTI و شخصیت­‌شناسی این آزمون، ۷ تیپ شخصیت مناسب این رشته هستند:

INTP (مهندس): درونگرا، شمی، فکری، ملاحظه­ کننده، اهل نظریه و تئوری، تحلیل­گر، آینده­ نگر، خلاق، مبتکر

INTJ (برنامه‌­­ریز): درونگرا، شمی، فکری، داوری­ کننده، استراتژیست، اهل نظریه و تئوری، کمال­گرا، تحلیل­گر، نتیجه­ گرا، با دقت، اهل تئوری و آینده ­نگر 

ISFP (هنرمند): درونگرا، حسی، احساسی، ملاحظه ­کننده، خلاق، نوآور، سازگار، صبور، آرام 

ENFP (وکیل مدافع): برونگرا، شمی، احساسی، ملاحظه­ کننده، خلاق، اجتماعی، رهبر، الهام‌­بخش 

ESFP (بازیگر): برونگرا، حسی، احساسی، ملاحظه­ کننده، خلاق، دارای تخیل قوی، حساس، صبور 

INFP (رویاپرداز): درونگرا، شمی، احساسی، ملاحظه­ کننده، صبور، حساس، هنرمند، اهل نظریه و تئوری، دارای قوه تخیل قوی 

INFJ (محرم راز): درونگرا، شمی، احساسی، داوری­ کننده، اهل نظریه و تئوری، خلاق، آینده­ نگر 

 

چالش‌های این رشته از زبان دانشجویان

  • هزینه تو این رشته خیلی زیاد، با توجه به این که وسایل طراحی هم گرون شده پیشنهادم اینه اگه بهتون برندی رو معرفی کردن نیازی نیست حتما اون برند گرون رو تهیه کنین، با قیمت مناسب­تر هم می­شه وسیله تهیه کرد.
  • کارهای عملیش خیلی زیاده شده بعضی شب­ها نتونم بخوابم برای انجام پروژه‌­ها.

حرف آخر

در نهایت نکته بسیار مهم این است که حتما در طول تحصیل­‌تان، به کارآموزی بروید و اطلاعاتتان را در مورد معماری دنیا به­روز کنید تا بتوانید ایده­‌های نو و جدید بیشتری داشته باشید.

مسئله مهم دیگر این است که به این رشته به عنوان رشته‌­ای که “ای بابا یک معماری ساده­‌س دوتا کاردستی درست می­کنیم، نقاشی می­کشیم بعدشم لیسانس می­گیریم!” نگاه نکنید و اگر این دیدگاه را دارید هرگز وارد این رشته نشوید. چون این رشته خستگی و شب­ بیداری دارد و اگر عاشق این رشته نباشید میان راه خسته می­شوید.

معماری نیز مانند هر رشته دیگری به درس خواندن و فعالیت زیاد نیاز دارد

ما خیلی زود باهات تماس میگیریم.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید