طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

معرفی رشته مهندسی برق

خواندن این مطلب
11 دقیقه

زمان میبرد!

در رشته مهندسی برق شما مسئولیت طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی سازه­ های مسکونی و تجاری را بر عهده دارید و می­توانید از آن در زمینه‌ی ساخت سیستم­ های کنترل هوشمند و مخابراتی نیز استفاده کنید.

رشته مهندسی برق در کارشناسی شامل چهار گرایش (در بعضی از دانشگاه ­ها بیشتر) است که در ادامه هر گرایش را به ­طور جداگانه توضیح می­دهیم.

 

در این مقاله می‌خوانیم:

گرایش مخابرات:

زمینه­‌هاي اصلي گروه مخابرات شامل مخابرات بدون سیم، مخابرات سیّار، الکترومغناطیس کاربردي، پردازش سیگنال، رادار، سازگاري الکترومغناطیسي، مایکروویو، موج میلی‌متري و تراهرتز، فوتونیک، پالسمونیک، نویز، مدارهای مجتمع یکپارچه‌ی فرکانس بالا، اندازه‌گیري و مشخصه‌گذاري مواد، بیوالکترومغناطیس و کاربردهاي پزشکي، آنتن و انتشار امواج، الکترونیک فرکانس بال، مخابرات دیجیتال، مخابرات طیف گسترده، پردازش صوت و تصویر، مخابرات ماهواره‌اي، متامتریال، مخابرات نوري، اپتیک، رمزنگاري و کدینگ، پردازش داده‌ها و یادگیري آماري است.

 

 

گرایش کنترل:

کنترل به‌عنوان مغز متفکر در سیستم­ ها همیشه مورد توجه بوده است.

سیستم‌هاي کنترل طبیعي نمونه‌ی کامل‌شده‌ای از پیاده­سازي سیستم­ هاي کنترل هستند.

همه‌ی فعالیت‌هاي انسان از جمله تبادل اطلاعات با محیط خارج، تنظیم دماي بدن، فرایند درک در بینایي و شنوایي و فرایند تصمیم‌گیري‌ها، تعامل با محیط، با مدیریت و کنترل مغز انجام می­شود.

 

با این نگاه، عملکرد یک سیستمِ ساخته‌ی دست انسان نیز با بهره‌گیري از سیستم‌هاي کنترل انجام گرفته و در صورت نیاز اصلاح می­شود.

 

 

گرایش قدرت:

امروزه بخش زیادی از انرژي مصرفي در صنایع، ادارات و منازل به ­صورت الکتریکي است. انرژي الکتریکي از پاک­ ترین انواع انرژي بوده و به­ راحتي قابل تبدیل به صورت‌­هاي دیگر انرژي است.

 

به­ همین دلیل، روز­­به‌­روز بر تعداد و تنوع تجهیزات برقي اضافه مي­شود.

 

انرژي الکتریکي در نیروگاه­‌ها تولید و از طریق شبکه‌ی برق سراسري به کلیه‌ی مصرف‌کنندگان در بیشتر نقاط کشور مي‌رسد.

 

تا قبل از سال­هاي اخیر منبع اولیه‌ی انرژي عمدتاً سوخت­‌ هاي فسیلي بوده، اگرچه نیروگاه‌هاي آبي و اتمي نیز هر یک بسته به شرایط محیطی و فني کشورها مورد استفاده قرار مي‌گرفتند.

بحران انرژي، پایان‌پذیربودن سوخت­ هاي فسیلي و لزوم استفاده از آن براي کارهای مهم‌تر به همراه دلایل دیگري از جمله مسائل زیست‌محیطي، دنیا را به سمت استفاده‌ی بیشتر از انرژی‌هاي تجدیدپذیر و جایگزیني سوخت‌هاي فسیلي با انرژي طبیعی و پایان‌ناپذیر باد و خورشید و مانند آن­ها سوق می‌دهد. بنابراین با ورود نیروگاه‌­هاي بادي و خورشیدي به شبکه­‌هاي برق، مباحث جدیدی مطرح می‌شود.

 

این موارد به همراه مسائل دیگري همچون تجدید ساختار، شبکه­‌هاي قدرت را به یکي از بزرگ‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین سیستم‌هاي موجود در جهان تبدیل کرده است.

مهندسي قدرت رشته­‌اي است که به راهبري و بهره­برداري مناسب از چنین سیستمي مي­پردازد و مسائل مربوطه از تولید، انتقال، توزیع و مصرف را بررسي و حل و فصل مي­کند.

مهندسی برق

گرایش الکترونیک:

مهندسي الکترونیک یکي از شاخه­‌هاي مهندسي است که از دانش علمي رفتار و اثر الکترون­‌ها استفاده کرده و به توسعه‌ی قطعات، دستگاه­‌ها، سیستم­‌ها و یا تجهیزاتي مي‌پردازد که انرژي الکتریکي یکي از فاکتورهاي آن‌ است.

با اختراع ترانزیستور و مدارهاي مجتمع به ترتیب در سال‌هاي ۱۹۴۷ و ۱۹۵۸ میلادی، صنعت الکترونیک وارد مرحله‌ی جدیدي شد. با پیشرفت تکنولوژي CMOS، صنعت الکترونیک توانست با سرعتي به‌مراتب بیشتر از صنایع دیگر رشد کند.

 

با پیدایش پردازنده‌ها و انقلاب دیجیتال در صنایع الکترونیکي، بخش الکترونیک دیجیتال نیز به‌سرعت در زمینه‌هاي مختلف صنعتي رشد کرد. الکترونیک دیجیتال در زمینه‌ی طراحي دیجیتال در سخت‌افزارهاي قابل برنامه‌ریزي، طراحي و توسعه‌ی سخت­ افزارهاي نهفته و همچنین توسعه‌ی نرم‌افزارهاي آن­ها و اعمال الگوریتم ­هاي پردازشي دیجیتال بر روي داده ­هاي مختلف ـ که امروزه در اینترنت اشیا کاربردهاي زیادي دارند‌ـ از جمله مسائل مطرح در این بخش است.

امروزه تمام صنایع به‌نحوي به صنعت الکترونیک وابسته هستند و همچنین صنعت الکترونیک یکي از صنایع پُرسود جهاني است و بخش قابل توجهي از تولید ناخالص جهاني را به خود اختصاص داده است.

 

 

بازار کار و موقعیت شغلی رشته‌ی مهندسی برق

این رشته بازار کار خوب و گسترده‌ای دارد و با توجه به گرایش انتخابی می­توانید در سازمان‌ها و قسمت‌های مختلف مشغول به کار شوید.

در ادامه بازار کار هر گرایش را برایتان معرفی می‌کنیم:

فارغ‌التحصیلان گرایش مخابرات، می‌توانند در شرکت‌هایی که دارای قسمت‌های مخابراتی هستند، مشغول به کار شوند؛ مثلاً در قسمت مخابرات سازمان صدا و سیما.

 

 فارغ‌التحصیلان گرایش قدرت، می­توانند در نیروگاه‌های برق، وزارت نیرو و سازمان‌هایی از این قبیل استخدام شوند.

فارغ‌التحصیلان گرایش الکترونیک، با توجه به تخصص‌شان، می‌توانند در شرکت‌هایی که روی طراحی بردهای الکترونیکی و شرکت‌هایی که در زمینه‌ی برنامه‌‌نویسی مشغول به کار هستند، فعالیت کنند.

فارغ‌التحصیلان گرایش کنترل، با توجه به این‌که اکثر شرکت‌ها نیاز به مهندسان کنترل برای نظارت و کنترل سیستم‌ها و همچنین طراحی سیستم‌های کنترلی دارند، از شانس بیشتری برای استخدام برخوردار هستند.

 

دروس مرتبط با دبیرستان رشته برق

اگر بخواهیم دروس مرتبط با این رشته را در مقطع دبیرستان نام ببریم، می‌توان به درس‌های گسسته، حسابان و فیزیک اشاره کرد.

 

 

چارت درسی دانشگاهی رشته مهندسی برق

چارت درسی دانشگاه ­ها معمولاً مشترک است. با‌این‌حال، ممکن است در بعضی واحدهای دانشگاهی تفاوت جزئی وجود داشته باشد.

حال این تفاوت می­تواند فقط در اسم، و محتوای درس یکسان باشد. چارت درسی مهندسی برق که در زیر آورده شده، برگرفته از چارت درسی این رشته در دانشگاه امیرکبیر تهران و به شرح زیر است:

 

 

دروس مشترک هر چهار گرایش

 

 

ریاضی ۱ و ۲

آزمایشگاه فیزیک

الکترومغناطیس

آزمایشگاه مدارهای منطقی

اندازه‌گیري الکتریکي و الکترونیکي

معادلات دیفرانسیل

آزمایشگاه الکتریسیته

الکترونیک ۱ و ۲

سیگنال‌ها و سیستم‌ها

پروژه

برنامه‌نویسی

کارگاه عمومی

آزمایشگاه الکترونیک

سیستم‌های کنترل خطی

 

محاسبات عددی

ریاضیات مهندسی

ماشین‌هاي الکتریکي ۱

آزمایشگاه سیستم‌های کنترل خطی

 

آمار و احتمالات

مدارهای الکتریکی ۱ و ۲

آزمایشگاه ماشین‌هاي الکتریکي

بررسی سیستم‌های قدرت ۱

 

فیزیک ۱ و ۲

آزمایشگاه مدار

مدارهای منطقی

مخابرات ۱

 

دروس تخصصی اجباری گرایش الکترونیک

 

دروس تخصصی اجباری گرایش قدرت

 

الکترونیک ۲ و ۳

اصول پردازش سیگنال‌هاي دیجیتال

حفاظت و رله

آزمایشگاه سیستم‌هاي قدرت

مدارهای پالس و دیجیتال

آزمایشگاه تکنیک

الکترونیک صنعتي

آزمایشگاه الکترونیک صنعتي

معماري کامپیوتر و ریزپردازنده

آزمایشگاه الکترونیک ۳

ماشین‌هاي الکتریکي ۳

آزمایشگاه ماشین ۲

سیستم‌هاي ریزپردازنده و مدارهاي واسطه

آزمایشگاه سیستم‌هاي ریزپردازنده‌اي و مدارهاي واسطه

بررسي سیستم‌هاي قدرت ۲

 

آزمایشگاه الکترونیک ۲

 

عایق‌ها و فشار قوي

 

دروس

تخصصی  اجباری گرایش کنترل

 

دروس تخصصی اجباری گرایش مخابرات

 

جبر خطي

کنترل دیجیتال

 

مدارهاي مخابراتي

ریزموج و آنتن

کنترل مدرن

آزمایشگاه کنترل دیجیتال

 

اصول پردازش سیگنال دیجیتال

آزمایشگاه ریزموج و آنتن

ابزار دقیق

الکترونیک ۲ یا ماشین ۲

 

مخابرات ۲

آزمایشگاه مدار مخابراتي

کنترل صنعتي

کنترل دیجیتال

 

فیلتر و سنتز مدار

آزمایشگاه مخابرات دیجیتال

آزمایشگاه کنترل صنعتي

آزمایشگاه کنترل دیجیتال

 

میدان‌ها و امواج

آزمایشگاه پردازش سیگنال دیجیتال

مدت تحصیل رشته مهندسی برق

دوره‌ی تحصیل رشته‌ی مهندسی برق ۴ سال، معادل ۸ ترم تحصیلی است.

دانشجویان این دوره باید حداقل ۱۴۰ واحد درسی را در طول این ۴ سال بگذرانند.

 

 

نقاط قوت رشته‌ی مهندسی برق

از نقاط قوت این رشته بازار کار بسیار خوب آن، هم داخل و هم خارج از ایران است؛ به‌خصوص گرایش­های الکترونیک مخابرات و قدرت.

 

 

نقاط ضعف رشته‌ی مهندسی برق

برخلاف بعضی از رشته­‌ها که می­توانید بعد از فارغ‌­التحصیلی، خودتان بیزنس شخصی­تان را راه بیندازید، می­توان گفت این کار در این رشته تقریباً امکان‌پذیر نیست، چون تجهیزات خیلی زیاد و درنتیجه سرمایه‌ی بسیار بسیار زیادی نیاز دارد.

 

گرایش‌های این رشته بسیار زیاد و دائم در حال به­روزشدن و تغییر است؛ پس ممکن است شما یک گرایش را انتخاب کنید و بعد از ۴ سال دوره‌ی کارشناسی، یک گرایش دیگری پُرطرفدار باشد.

 

البته جای نگرانی نیست چون هم بازار کار برای این رشته وجود دارد و هم می‌توانید در مقطع کارشناسی‌ارشد، گرایش­تان را تغییر دهید.

 

 

ادامه تحصیل در رشته‌ی مهندسی برق

این رشته را می­توانید تا مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری، در گرایش‌­های مختلف، ادامه دهید.

 

 

گرایش‌­های مهندسی برق در کارشناسی‌ارشد و دکتری

براساس دفترچه‌ی انتخاب‌رشته‌ی سال ۱۴۰۲، مهندسی برق شامل ۱۶ گرایش در کارشناسی‌ارشد می‌شود که عبارت‌اند از:

مدارهای مجتمع الکترونیک، افزاره‌هاي ميكرو و نانوالكترونيک، سيستم‌هاي الكترونيک ديجيتال، سيستم‌هاي قدرت، الكترونيک قدرت و ماشين‌هاي الكتريكي، برنامه‌ريزي و مديريت سيستم‌هاي انرژي الكتريكي، سامانه‌هاي برقي حمل‌و‌نقل، مخابرات ميدان و موج، مخابرات نوري، مخابرات سيستم، مخابرات امن و رمزنگاری، شبكه‌هاي مخابراتي، کنترل، جنگ الکترونیک (این گرایش، مخصوص دانشگاه­هاي نظامي و امنیتي است)، الکترواکوستیک، رادار (شرایط متقاضي: ۱. فقط از میان آقایان شاغل در نیروهاي مسلح ۲. داراي مجوز ادامه تحصیل از سازمان مربوطه).

 

و شامل ۶ گرایش در دکتری که عبارت‌اند از: الکترونیک، جنگ الکترونیک (فقط توسط دانشگاه جامع امام حسين (ع) و از ميان آقایان دانشجو می‌پذیرد)، مخابرات، مخابرات سیستم، مخابرات میدان و موج، قدرت و کنترل.

 

 

توانایی­‌های لازم برای رشته‌ی مهندسی برق

یکی از نکات خیلی مهم در این رشته، میزان علاقه و تسلط شما به درس فیزیک و حسابان است.

اگر به این دو درس علاقه نداشته باشید یا درک­تان از این درس­ها بالا نباشد، نمی­توانید ادامه دهید و ممکن است میان راه بخواهید انصراف دهید.

اگر هم به هر سختی درس­‌ها را پاس کنید و کارشناسی بگیرید، در بازار کار ممکن است به مشکل بربخورید.

«پس اصلاً چه کاریه که بخواین بیاین این رشته، برید همون رشته­‌ها که فیزیک و ریاضی کمتر و رفاه بیشتری داره!»

توانایی دیگری که بسیار حائز اهمیت است، کار با کامپیوتر، نرم‌افزارها و برنامه­ نویسی است.

 

شاید به نظر برسد این رشته به خلاقیت نیازی ندارد، ولی خلاقیت و ایده‌های نو در جهان حرف اول را می‌زنند، پس مهم نیست رشته‌تان مهندسی معماری باشد یا مهندسی برق، ایده‌ی نو، شما را به مراحل بسیار بالاتری می­برد؛ پس داشتن ذهن خلاق هم بسیار مهم است.

مهندسی برق

وضعیت اپلای برای رشته‌ی مهندسی برق

موقعیت برای بورسیه‌گرفتن در این رشته بسیار زیاد است.

ولی باید در نظر داشته باشید که اکثر کشورها نمره‌ی IELTS خیلی بالایی برای پذیرش از شما می­‌خواهند.

 

 

تیپ‌های شخصیتی مناسب برای رشته مهندسی برق

 

طبق آزمون MBTI و شخصیت‌شناسی این آزمون، ۴ تیپ شخصیت مناسب این رشته هستند:

 

ESTP (متقاعدکننده)، از جمله ویژگی­های این شخصیت: برون‌گرا، حسی، فکری، ملاحظه‌کننده، هدایت­گر، ریسک­ پذیر و هدفمند است.

 

ISTJ (بازپرس)، از جمله ویژگی­های این شخصیت: درون‌گرا، حسی، فکری، داوری‌کننده، وظیفه‌شناس، مسئولیت‌پذیر، متمرکز، حواس‌جمع، دقیق، منطقی، بدون انعطاف، نکته‌بین و تجربه‌گراست.

 

ESTJ (ناظر)، از جمله ویژگی­های این شخصیت: برون‌گرا، حسی، فکری، داوری‌کننده، وفادار، مطمئن، قابل‌ اعتماد، جزئی ­نگر و نتیجه­ گراست.

 

ISTP (صنعتگر)، از جمله ویژگی­های این شخصیت: درون‌گرا، حسی، فکری، ملاحظه‌کننده، عمل‌گرا، کنجکاو، ورزشکار، سخت‌گیر و هدفمند است.

 

 

چالش‌­های این رشته از زبان دانشجویان

  • گرایش­های مختلف زیادی در این رشته وجود دارد ولی این گرایش­‌ها زمین تا آسمان باهم متفاوت هستند.

 

  • واحدهای نامرتبط به گرایش اصلی‌مان وجود داشت که باید پاس می­کردیم.

 

  • سرعت تغییر گرایش­های به‌روز بسیار بالاست، به‌طوری‌که ممکن است در زمان فارغ‌التحصیلی ببینید که اصلاً به دردتان نمی­خورد.

 

 

حرف آخر

اگر می­خواهید در این رشته موفق شوید و به درآمد بالا برسید، حتماً در مورد گرایش‌ها و علاقه‌تان تحقیق جامعی انجام دهید. مهارت ­ICDL را یاد بگیرید و برنامه‌نویسی­تان را خیلی قوی کنید.

برای همه‌ی شرکت‌­ها و سازمان‌ها، فارغ از این‌که فار­غ­‌التحصیل کدام دانشگاه باشید، توانایی و تسلط شما در کار برایشان اهمیت دارد.

سعی کنید اطلاعات‌تان همیشه به­روز باشد و مقاله­‌های مرتبط با کارتان را حتماً مطالعه کنید.

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید