طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

همه چیز درمورد تیپ شخصیتی INTJ

خواندن این مطلب
9 دقیقه

زمان میبرد!

افراد با تیپ شخصیتی INTJ (معمار)، افرادی درونگرا، شهودی، منطقی و قضاوتی هستند که در این مقاله از زندگی برازنده من، مرکز تغییر و تحول فردی و سازمانی، به بررسی و معرفی کامل این تیپ شخصیتی از تیپ‌های شخصیتی ۱۶گانه MBTI می‌پردازیم.


ویژگی های شخصیتی INTJ

• معمارها افرادی ایده‌آل گرا هستند.
• به نظرات خودشون بیش از دیگران اهمیت می‌دهند.
• توانایی بیان احساسات خود را ندارند.
• آن‌ها افرادی کاملا مستقل هستند.
• ارتباطات اجتماعی محدودی دارند.
• افراد آینده نگری هستند.
• افراد خلاقی هستند که توانایی رهبری را دارند.
• معمارها افراد دل رحم و دلسوزی در برابر افراد دیگر هستند.
• افراد مهربانی هستند که دوست دارند دیگران را یاری بدهند.
• از جمله افراد پیچیده هستند که درکشان نیاز به آگاهی زیادی دارد.
• آن‌ها به نظم و ترتیب اهمیت زیادی می دهند.
• اغلب کارهایشان را منطقی و هدفمند انجام می دهند.
• معمولا افراد ساختار مدار، منظمی هستند که علاقه زیادی به ساماندهی دیگر افراد دارند.
• درک و بینش آن‌ها راجع به انسان‌ها و موقعیت‌ها خوب است.
• ارتباطات عمیق انسانی برای آن‌ها حائز اهمیت است.
• آنها به دنبال کشف هدف و معنا همه چیزها و پدیده‌ها هستند.
• زودرنج هستند و ممکن است در مواقع حساس واکنش‌های احساسی از خودشان نشان دهند.

تیپ شخصیتی INTJ

افراد با تیپ شخصیتی INTJ عزت نفس خود را از دانش و دقت ذهنی خود می‌گیرند. در مدرسه ممکن است به افرادی با این تیپ شخصیتی “خر خون” گفته شود.


اما بسیاری از آن‌ها به جای استفاده از این برچسب‌ها به عنوان توهین، آن‌ها را در آغوش می‌کشند چراکه علاقه زیادی به مطالعه و کسب دانش دارند.

آن‌ها به توانایی خود در یادگیری و تسلط بر هر موضوعی که مورد علاقه آنها است، اطمینان دارند.


بسیاری از معماران به شوخ طبعی بی ادبانه خود معروف هستند، و جدا از شخصیت جدی خود افراد شوخ طبعی به حساب می‌آیند. ممکن است دیگران نتوانند به درستی INTJها را درک کنند، از نگاه دیگران آن‌ها افرادی گوشه‌گیر و کم‌حرف به نظر می‌آیند.


آن‌ها عموما افرادی خوددار هستند که توانایی بروز احساسات و علاقه خود به دیگران را ندارند . نشان ندادن علاقه و احترام و حس همدلی انها به دیگران هرگز به این معنی نیست که آن‌ها واقعاً به دیگران علاقه ندارند یا دیگران برایشان محترم نیستند بلکه فقط نیازی به ابراز احساسات خود نمی‌بینند.


افراد با تیپ شخصیتی INTJ معمولا همه چیز را زیر سوال می‌برند. بیشتر تیپ‌های شخصیتی به علم و تجارب دیگران اعتماد می‌کنند اما این افراد بدبین هستند و ترجیح می‌دهند هر کاری را خودشان انجام دهند و کشف کنند.

افراد INTJ، برای پیدا کردن راه حل‌های جدید برای حل مسائل از ساختار شکنی چارجوب‌ها و قوانین ترسی ندارند.
قوانین، محدودیت‌ها و سنت‌ها مورد نفرت آنها است و همه چیز باید در معرض پرسش و ارزیابی مجدد قرار بگیرد و اگر آن‌ها راهی پیدا کنند، اغلب یک‌جانبه دست به کار می‌شوند و ایده‌ها و روش‌های خود را که از لحاظ فنی برتر، غیرمعمول و تقریباً همیشه غیرسنتی هست را به اجرا می‌گذارند.

تیپ شخصیتی INTJ

شخص INTJ تایپ که به آنها “معمار” هم می‌گویند، یک فرد درونگر، خودآموز، متفکر، و قضاوت کننده است.

این تکنسین‌های متفکر، عاشق استفاده از خلاقیت و عقلانیت در هر کاری هستند. این شخصیت‌ها می‌توانند هم جسورترین افراد رویاپرداز و هم تلخ‌ترین افراد بدبین باشند.


معماران (INTJ ها) بر این باورند که با اراده و هوش می‌توانند به چالش برانگیزترین اهداف نیز دست یابند.

هرچند که آن‌ها ممکن است در مورد طبیعت انسان به طور کلی بدبین بوده و معتقد باشند که مردم خیلی تنبل، کوته‌بین یا خودخواه هستند و نمی‌توانند به نتایج فوق‌العاده‌ای دست یابند. اما چنین دیدگاه بدبینانه‌ای نسبت به واقعیت، مانع از آن نخواهد شد که معمار از دستیابی به نتیجه‌ای که به آن باور دارد دست بکشد و به اهدافش نرسد.


معماران به گرم و خوش مشرب بودن معروف نیستند. آنها تمایل دارند عقلانیت و موفقیتشان بر ادب و خوشرویی مقدم داشته باشد. به عبارت دیگر، آن‌ها ترجیح می دهند درست باشند تا محبوب.


این تیپ شخصیتی کاملا مستقل است. آن‌ها عموما به تنهایی تصمیم می‌گیرند و به طور كلی احساس راحتی می‌كنند كه بدون تصمیم گرفتن از شخص دیگری تصمیم گیری می‌كنند بدون آنکه شرایط دیگران را بسنجد.


از آنجا که معماران برای حقیقت و عمق ارزش قائل هستند، شاید دروغ مصلحتی و صحبت‌های عادی برای آن‌ها احمقانه به نظر بیاید. از قضا، بهتر است معماران در جایی بمانند که در آن راحت هستند، یعنی خارج از کانون توجه که در آنجا اعتماد به نفس طبیعی در بینشان رواج دارد.


 اما وقتی با افراد آشنا، همکاری می‌کنند چراغ راه آن‌ها می‌شوند و موجب جذب افراد با خلق و خو و علایق مشابه می‌گردند که این جذب می‌تواند جنبه عاشقانه یا دوستانه داشته باشد.


این تیپ شخصیتی پر از تناقض است. معماران خیال پرداز  و کنجکاو و در عین حال واقع بین و متمرکز هستند.

شاید از نظر افراد با دیگر تیپ‌های شخصیتی این تضادها گیج کننده به نظر می‌رسند، اما با درک عملکرد داخلی ذهن INTJ این امر کاملاً منطقی به نظر می‌رسد.


آن‌ها با تکیه بر استراتژی و نه شانس، نقاط قوت و ضعف هر حرکت را قبل از انجام آن در نظر می‌گیرند. و هرگز ایمان خود را از دست نمی‌دهند، بلکه با نبوغ و بینش کافی می‌توانند راهی برای موفقیت پیدا کنند و تمام چالش‌ها را از سر راه خود بردارند.شغل مناسب برای INTJ

علاقه به کسب دانش و کارهای ساختارمند و منظم و همچنین اجرا و برنامه ریزی فعالیت‌های کاری بصورت مستقل از جمله خصوصیت‌های شاخص تیپ شخصیتی INTJ است.

شغل مورد رضایت تیپ شخصیتی INTJ، شغلیست که او بتواند از توانمندی‌های فکری‌اش استفاده کند و طبق برنامه فردی پروژه‌هایش را پیش ببرد.


بخاطر ویژگی آینده‌نگر و استراتژیست بودنشان می‌توانند در حوزه‌های الکترونیک، کامپیوتر و فناوری اطلاعات و همچنین بخاطر ویژگی علاقه به نظم و مهارت‌های فکری قوی‌شان میتوانند در حوزه مشاغل هنری مثل معماری، سردبیری و نویسندگی بشدت موفق باشند.


معماران خواهان آزادی عمل برای استفاده از بزرگترین نقاط قوت خود هستند. تعداد کمی از شخصیت‌ها، در صورت وجود می‌توانند توانایی تبدیل اصول پیچیده به استراتژی‌های روشن و عملی را داشته باشند. INTJها می‌دانند که چه چیزهایی در زندگی حرفه ای خود ارائه می‌دهند.


افرادی با این تیپ شخصیتی ایده‌های خلاقانه و خارج از چارچوب دارند. اما ممکن است آن‌ها با بی اعتنایی به قوانین کار در محل کارشان، دردسر ساز باشند.


وقتی اطرافیانش بصورت گروهی جمع می‌شوند تا با همفکری یکدیگر برای موضوعی راه حلی پیدا کنند، شخصیت‌های معمار می‌توانند به تنهایی تمرکز کنند و علت واقعی آن مشکل را کشف کرده آن را برطرف کنند.
درواقع آن‌ها می‌خواهند با چالش‌ها مقابله کرده و راه حل‌های مطلوبی برای مشکلات مهم پیدا کنند.


شروع کار در پایین نردبان شغلی می‌تواند برای معماران نا امید کننده باشد. در اوایل زندگی حرفه‌ ای خود، ممکن است مأمور انجام کارهای ساده و معمولی شوند که آن‌ها را نیمه جان می‌کند.


تیپ های شخصیتی معمار پیشرفت و تکامل را دوست دارند و عاشق کشف ایده‌های جدید هستند. با پیشرفت شغلی آنها ممکن است به سمت موقعیت‌هایی کشیده شوند که به آن‌ها اجازه می دهد استراتژی‌های کلی یک شرکت یا سازمان را تحت تأثیر قرار دهند.
بسیاری از معماران نقش‌های کم اهمیت اما تأثیرگذار را به عنوان مدیر پروژه، مهندس سیستم، استراتژیست بازاریابی، تحلیل‌گر سیستم و استراتژیست نظامی دنبال می‌کنند.
بعضی از تیپ‌های شخصیتی به مشاغلی کشیده می‌شوند که نیاز به کار گروهی و تعامل بی وقفه دارند، اما معماران تمایل دارند موقعیت‌های تنها را انتخاب کنند.


آنها با کار به تنهایی یا در گروه‌های کوچک می‌توانند از حداکثر خلاقیت خود استفاده کنند. معماران واقعاً معتقدند که اگر می‌خواهید کاری درست انجام شود، بهتر است خودتان این کار را انجام دهید.
افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند، به تدبیر، قدرت بینش، بصیرت و تعهد در خود و دیگران اهمیت می‌دهند. آنها معتقدند که همه باید کار خود را به بالاترین استانداردهای ممکن برسانند.افراد INTJ در محل کار:

• افرادی منظم و دارای چارچوب ذهنی هستند.
• اغلب در مقام مدیر و رهبر گروه قرار می گیرند.
• به هدفمند بودن در سازمان و افراد زیر گروه خود تاکید دارند.
• عموما در مواجهه با مسائل، راه حل‌های خلاقانه ارائه می‌دهند.
• برای رسیدن به هدف هرچقدر که خودشان تلاش می‌کنند به همان میزان از دیگران توقع تلاش کردن دارند.
• افرادی هستند که مستقل کار می‌کنند.
• عموما خود تصمیم می گیرند و علاقه ندارند کسی در کارهایشان دخالت کند.
• دوست دارند برای اجرایی کردن عقاید خود ازادی عمل داشته باشند.
• روش و سبک خاص خود را در انجام امور دارند.
• توانایی مفهومی و درک تصویری بالایی دارند.
• اطمینان فراوانی به بینش‌های شمّی خود دارند و توانایی آن را دارند تا آن‌ها را به واقعیت برسانند.افراد مشهور با تیپ شخصیتی INTJ

روابط INTJ با دیگران

آن‌ها وقت و انرژی خود را کمتر صرف افراد می‌کنند و شناختن آن‌ها دشوار است. اما این بدان معنا نیست که معماران ضد اجتماعی یا بی دوست هستند.
در حقیقت، افراد کمی برای شخصیت‌های INTJ جذاب هستند.


INTJها می‌دانند چه چیزی از زندگی و یک رابطه می‌خواهند و بر اساس معیارهای شخصی خود بررسی می‌کنند که آیا فرد توانایی برآورده کردن خواسته‌های آن‌ها را دارد یا خیر.
افراد با این تیپ شخصیتی ممکن است منزجر به نظر برسند، اما آن‌ها می‌گویند فقط قاطع هستند.
و مغالبا از گفتگوهای کوچک و بیان احساسات اجتناب می‌کنند.


آن‌ها در دوستی‌هایشان مانند سایر جنبه‌های زندگی به استقلال اهمیت می دهند. تعهدات اجتماعی برایشان خسته‌کننده است و نمی‌خواهند دوستانشان در تصمیمات یا زندگی آن‌ها اظهار نظری کنند.
برای آن‌ها یک دوستی ایده آل دوستی با درام کم است و اساس دوستی‌هایشان احترام متقابل است نه تعهد.


دوستی با یک معمار آسان نیست. افراد با این تیپ شخصیتی صبر کمی نسبت به قوانین اجتماعی دارند. در عوض، آن‌ها به دنبال دوستانی می‌گردند که برای عقل، صداقت و خودسازی ارزش قائل هستند. خوشبختانه هر کسی که از این ویژگی‌ها برخوردار باشد مورد پسند و علاقه معمارها به حساب می‌آید.ویژگی‌های کلی INTJ در روابط با دیگران 

• آن‌ها ریسک پذیر نیستند.
• تنها با افراد اندک نزدیک صمیمی رفتار می‌کنند.
• به جمع‌های دوستانه دونفره یا تعداد کم تمایل بیشتری دارند.
• به تبادل نظر و انتقال اطلاعات و مباحثه علاقه‌مند هستند.
• از صحبت‌هایی که در آن مطلبی نمی‌آموزند خوششان نمی‌آید.
• اگر مورد بی اعتنایی قرار بگیرند زود رنج هستند.
• دوست ندارند کسی اسیب پذیری آن‌ها را ببیند.
• اصولا احساسات خود را مخفی می‌کنند.
• از آن دسته افرادی هستند که مرغشان یک پا دارد و بر تصمیمات خود سماجت دارند.
• علاقه زیادی به کار کردن دارند و شاید جمع‌های دوستانه برای آن‌ها در الویت نباشد.
• این افراد به روابط سنتی بها بیشتری می دهند.نقاط قوت تیپ شخصیتی INTJ

• هنگام مشاجره و انتقاداتی که به آن‌ها وارد می‌شود آسیب‌پذیر نیستند.
• اعتماد به نفس بالایی دارند.
• روابط و تعهدات برایشان حائز اهمیت است.
• افرادی باهوش و توانمند هستند.
• به راحتی توانایی قطع ارتباط با افرادی که برایشان مفید نیستند را دارند.
• شنوندگان خوبی هستند.نقاط ضعف تیپ شخصیتی INTJ 

• نمی‌توانند به خوبی ابراز احساسات کنند.
• درک احساسات دیگران برایشان دشوار است و اغلب افراد آن‌ها را بی‌عاطفه می‌شناسند.
• بر این باور هستند که همیشه حق با آن‌هاست.
• دیگران را مسئول شکست‌ها و اشتباهات خود می‌دانند.
• خود واقعی‌شان را نمایان نمی‌کنند و فقط بخشی از شخصیت خود را بروز می‌دهد که موجب مشکلات در روابط می‌شود.
• ممکن است در برخورد با اختلافات و مشاجرات به‌جای ابراز حمایت عاطفی به تحلیل عقلانی و منطقی موضوع بپردازند.پیشنهادات تیپ شخصیتی INTJ

• همیشه حق به جانب نباشید.
• خود رای نباشید و برای انجام کارها با دیگران مشورت کنید.
• نظرهای دیگران هم بشنوید بعد تصمیم بگیرید.
• نقاط قوت اطرافیان رو ببینید و آن‌ها را مورد تشویق قرار بدهید.
• مسئولیت اشتباهات و شکست‌های خودتون رو بپذیرید.
• سعی کنید در مواقعی منعطف و سازگار رفتار کنید.
• دنبال کنترل کردن همه چیز نباشید.
• به توانایی‌های خودتون بها بدید.
• بین زندگی کاری و زندگی شخصی خودتون تعادل برقرار کنید.‌

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید