طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

افسردگی چیست؛ علائم آن کدامست؟

افسردگی چیست؟ علائم افسردگی

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

افسردگی چیست؛ علائم آن کدامست؟

برای تو که فکر میکنی افسرده‌ای...

واژه‌ی افسردگی از اون واژه‌های عامیانه و پرکاربری شده که معمولا تا کمی احساس غم و بی حوصلگی می‌کنیم، سریعا از آن برای توصیف احوالمان استفاده می‌کنیم.

 

اما آیا واقعا ما افسرده‌ایم؟ از کجا بفهمیم اسم این احساس چیست؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دیم.

 

گاهی اوقات وقتی گوشی موبایلم رو می­ذارم روی حالت رندوم که آهنگ‌ها به صورت درهم و بدون ترتیب پخش بشه، عجیب به فکر فرو می­رم.

 

انگار یک دفعه از مجلس بزن و بکوب عروسی تو جنوب کشور پرواز می­کنی تو مجلس عزا تو یه شهر بی روح و ناراحت. یه آهنگ‌­هایی میاد که آدم دلش می­خواد بشینه و زار زار به حال خواننده گریه کنه.

 

مثلا یه قطعه تو آهنگ آقای بابک جهانبخش هست که میگه دارم افسرده‌ترین آدم دنیا می­شم. بعد میری برنامه زندگی ایشونو میبینی یاد بیل گیتس میفتی. آنقدر با نظم و دیسیپلین، آنقدر پویا و پرکار و با انگیزه که آدم باور نمی­کنه.

 

میخوای ببریش گوشه‌ای و بگی آخه دوست عزیز شما چه شباهتی به آدم­های افسرده داری؟ چرا با روحیه من جوون ساده بازی می­کنی؟ نکن عزیز من نکن. شما که کلا همه ملاک‌های جذابیت و موفقیت رو داری بذار اصالت افسردگی واسه ما بمونه لااقل.

 

حداقل بیا یکم درباره افسردگی اصیل و علمی بخون…

 

از غمگین بودن تا اختلال افسردگی!

در این روزها بخش زیادی از افراد جامعه حال خوبی را تجربه نمی‌کنند؛ شرایط ناشی از همه‌گیری کرونا، وضعیت اقتصادی و اجتماعی و عوامل فردی زیادی روزانه انسان‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد.

 

احساس غم و ناراحتی، سرخوردگی، ناامیدی، عدم تمایل به تحرک و انجام فعالیت‌های روزانه از احساسات عمده‌ای هستند، که این افراد در طول روز تجربه می‌کنند.

 

در گویش روزمره و در صحبت‌های عادی­مان زیاد این را شنیده‌ایم که:

افسرده‌ام!

چرا افسرده‌ای؟! 

افسرده نباش! و …

 

اما تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که آیا واقعاً تمام این احوال افسردگی هستند؟ شما چقدر افسردگی را می‌شناسید؟

 

مطمئنا تشخیص قطعی این‌که کسی افسرده هست یا خیر با متخصص است (روان‌پزشک و یا روان‌شناس بالینی) اما شناخت افسردگی و علائم آن به ما کمک می‌کند با رصد این علائم در خود در سریع‌ترین زمان ممکن به‌دنبال کمک تخصصی برویم.

 

اگر شما هم به‌دنبال این هستید که بدانید واقعاً نیاز به مراجعه به روان‌پزشک یا روان‌شناس دارید این مقاله برای شما کاربردی خواهد بود…

افسردگی

از کجا بفهمم افسرده هستم یا نه؟!

اختلال افسردگی چیست؟

اختلال افسردگی اساسی، از مجموع اختلالات خلقی، یکی از بیماری‌های شایع پزشکی است که رفتار و نحوه عمل افراد را به طور منفی تاثیر می‌گذارد.

در منابع مختلف تعاریف مختلفی از این بیماری ارائه شده‌ است، اما با یک تعریف ساده نمی‌توان تشخیص درستی انجام داد به همین دلیل چند فاکتور تشخیصی برای این اختلال ارائه شده‌است.

 

علائم افسردگی چه چیزهایی هستند؟

برخی از علائم شایع اختلال افسردگی را برای شما در زیر آورده ایم.

نکته مهم این است که ۵ مورد یا بیشتر از این علائم باید دو دوره یک هفته‌­ای وجود داشته باشند.

 

۱) خلق افسرده که خودت حسش کنی مثل احساس غمیگنی، پوچی، ناامیدی یا دیگران مشاهده کنند مثل گریه کردن.

۲) اینکه دیگه مثل قبل از انجام دادن فعالیت‌های روزانه لذت نبری

۳) لاغر شدن یا چاق شدن (بیشتر از ۵ درصد وزن بدن) یا کم و زیاد شدن اشتها

۴) بی خوابی یا پرخوابی که تقریبا هر روز تجربش کنی.

۵) اینکه خیلی تحریک پذیر شده باشی و با یه تلنگر از کوره در بری یا خیلی تو انجام کارات کند شده باشی

۶) خستگی یا بی انرژی بودن که تقریبا هر روز ادامه داشته باشه.

۷) احساس بی‌ارزشی، احساس گناه بیجا یا بیش از حد که تقریبا هر روز باشه…

۸) کم شدن تمرکز، کم شدن توانایی فکر کردن و سردرگمی

۹) فکر به خودکشی با برنامه یا بی برنامه

این علائم عملکرد اجتماعی و شغلی و بقیه بخش های مهم زندگی رو مختل می کنه و به دلیل استفاده از داروهای پزشکی ایجاد نشده.

حالا که با هم علائم رو مرور کردیم لطفا دیگه حال خودت رو با هر آهنگ و هر فیلمی پیوند نده.

افسردگی یک اختلال روانپزشکی هست و مجموعه عواملی به وجود می‌آورندش و کمک گرفتن برای حلش از واجب­ترین کارهایی هست که در حق خودمون باید انجام بدیم.

 

 من به عنوان یک دوست ازت خواهش می­کنم مراقب خودت باش و اگر احساس می کنی این علائم رو داری همین حالا برای مراجعه به یه متخصص واقعی اقدام کن.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید