طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

وسواس یا آلزایمر؟! همه چیز درمورد اختلال وسواس

اختلال وسواس فکری و عملی - ocd

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

وسواس یا آلزایمر؟! همه چیز درمورد اختلال وسواس

اختلال وسواس یکی از اختلالات شایع روانشناسی است که میتواند زندگی فردی را مختل کند.

وسواس، نوعی فشار فکری غیر قابل کنترل است که دائما به ذهن شما هجوم می‌آورد و توان کنترل آن را ندارید.

در این مقاله از خانم زهره هاشمی نسب، کارشناس ارشد رواشناسی، میخواهیم کمی با این اختلال آشنا شویم.

با ما همراه باشید.

وسواس یا الزایمر؟!

یکی از زیباترین راه­‌های دوستی با خود و نشاط بخشیدن به زندگی سفر است.

سفر هدیه بسیار ارزشمند انسان برای خود است. شاید بارها برای هر کدام از ما پیش آمده باشد که برای یک سفر عالی برنامه­‌های هیجان انگیز و لذت بخشی ترتیب داده ­باشیم.


انتخاب یک شهر زیبا و خاطره‌­انگیز، رزرو یک مکان سکونت مناسب و انتخاب مکان‌­های جذاب و گردشگری برای دیدن و …

روز سفر فرا می­رسد و با هیجان به سمت مقصد حرکت می­کنیم. در میان راه در دل لذت‌­هایی مانند دیدن مناظر زیبا و گوش دادن به موسیقی دل­نشین ناگهان فکر شما درگیر می­شود.

سوالی ذهن شما را دچار چالش سختی می­کند…


آیا اتو را از برق کشیدم؟

بدون هیچ راه حلی ساعت‌­ها خیره به جلو می­‌مانید و دیگر هیچ لذتی برای شما معنایی ندارد.

نیمی از راه را آمدید و دیگر نمی­‌توانید بازگشته و از کشیدن سیم اتو اطمینان حاصل کنید.


دائم صحنه­‌های خروج از منزل را مرور می­کنید. دیگر تمام لذت­‌های سفر رنگ می­بازد و نسبت به هر خبر یا زنگ تلفنی حساس می­‌شوید.


این سفر با سختی­‌ها و نگرانی­‌هایش تمام می­شود و شما باز می­گردید و با دیدن سیم اتو که از برق خارج بوده به خودتان لعنت می­‌فرستید.

به خودتان قول می­دهید که دیگر حواستان جمع باشد.


هفته بعد با دوستانتان به شهربازی می­روید و در ترن هوایی به این فکر می­کنید که آیا درب خودرو را قفل کرده­اید یا خیر…

مجددا ذهن شما درگیر می­شود و دیگر هم نمی‌­توانید از درب شهربازی خارج شوید چون مجددا باید بلیط تهیه کنید و تمام زمان حضور در جمع دوستان در شهر بازی به این فکر می­‌کنید که کاش بازی‌­ها زودتر تمام شود تا من به خودرو برسم و از سلامت خودرو خاطرجمع شوم.


در این چنین موقعیت­‌ها خیلی از انسان­‌ها به خودشان انگ فراموش­کاری یا آلزایمر می­زنند در حالی که ممکن است بیماری و اختلال پیش آمده نام دیگری داشته باشد…

اختلال وسواس فکری و عملی

اختلال وسواس فکری - عملی (OCD)

اختلال وسواس فکری-عملی و اختلال‌های مرتبط در کتاب مرجع روان‌شناسی دسته‌ای مجزا از اختلالات هستند که شامل اختلال وسواس فکری-عملی، اختلال بدشکلی بدن، اختلال احتکار، اختلال وسواس کندن مو، وسواس کندن پوست و سایر اختلال‌های مرتبط هستند این مجموعه با اختلال‌های اضطرابی رابطه زیادی دارند.

مشخصه‌های اصلی اختلال وسواس

 اختلال وسواس فکری عملی که بحث اصلی امروز ماست چند مشخصه اصلی دارد؛

اولین آن وجود فکر وسواسی یا عمل وسواسی یا هر دو است و در مرحله بعد وقت‌گیر بودن این فکر و عمل.

 ایجاد فکر و عمل وسواسی نباید به دلیل استفاده از هیچ ماده دیگری باشد و یا اختلالات روان‌پزشکی دیگر مشخصه بهتری برای توجیه علائم باشند.

تنواع بینش در افراد مبتلا به اختلال وسواس

 افراد مبتلا به این اختلال در سه حالت قرار دارند و ممکن است بینش متفاوتی نسبت‌به بیماری خود داشته باشند: 

 

 گروه اول تشخیص می‌دهند که باورهای مربوط به اختلال وسواس فکری عملی با احتمال زیاد درست نیست.

گروه دوم احتمال می‌دهند که این باورها صحیح باشد و گروه سوم بر این باور هستند و تاکید دارند که باورهایی که دارند صحیح است.

این اختلال در چه سنی بروز میکند؟

 این اختلال به‌ندرت بعد از  ۲۵ ‌سالگی شروع می‌شود و میانگین سن شروعش ۱۹.۵ سالگی است. عموماً علائم به‌صورت تدریجی بروز می‌کند اما گاهی هم ممکن است ناگهانی شروع شوند.

ویژگی‌های شایع افراد دارای اختلال وسواس

 وسواس‌هایی که در این اختلال ممکن است بروز کنند می‌توانند درباره آلودگی، بیماری، رفتارهای پرخاشگرانه، رفتارهای جنسی، احتکار و جمع‌آوری باشد. این افراد ممکن است نسبت‌به تقارن و بی‌نقص بودن محیط حساس باشند.


اجبارهای عملی و ذهنی از جنس نظافت و شست‌وشو، وارسی کردن، تکرار، شمارش و نظم و ترتیب در این افراد دیده می‌شود. در بعضی از افراد مبتلا به این اختلال زخم‌هایی کنار دست و خشکی پوست به وجود می‌آید.


وقتی از وسواس صحبت می‌کنیم همیشه یک فرد تمیز و اتو کشیده در ذهن ما تداعی می‌شود…


اما بعضی از این افراد از طرف دیگر بام می‌افتند و لباس‌های چروکیده و کهنه می‌پوشند و چون حمام نمی‌روند ژولیده و کثیف می‌شوند.


به‌طورکلی ویژگی‌های زیادی می‌توان برای مبتلایان به این اختلال وجود داشته باشد؛

اما ویژگی مشترک موجود در این اختلال این است که مبتلایان افکار یا تصاویر ذهنی دارند که به‌صورت مزاحم و ناخواسته مکررا تجربه می‌کنند که باعث می‌شود اضطراب یا پریشانی زیادی برایشان به وجود آید.


آن­ها تلاش می­کنند این تصاویر و افکار را نادیده بگیرند، سرکوب کنند و یا با برخی افکار و اعمال دیگر (عمل وسواسی) خنثی کنند.


این تلاش مداوم انرژی و وقت زیادی از آن­‌ها می­گیرد و موجب اذیت شدنشان می­شود اما نمی­توانند با آن مقابله کنند و این نطقه­ای است که زندگی روزمره فرد و خانواده و نزدیکانش مختل می­شود…

سخن آخر...

نمی­دانم شما خواننده عزیز تا چه حد در این موقعیت­‌ها قرار گرفته‌­اید و یا چقدر اطرافیان شما درگیر این اختلال هستند، اما می­دانم بهبود کیفیت زندگیمان در گرو تلاش برای کاهش علائم هر نوع اختلالی است که سلامت روانمان را به مخاطره می‌­اندازد…

و بهترین راه، افزایش آگاهی و شناختمان است…

و دریافت کمک تخصصی…

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید