طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

کهن الگوی آرس

خواندن این مطلب
17 دقیقه

زمان میبرد!

کهن الگوی آرس میان رومیان با نام “مریخ یا مارس” شناخته شده است.
آرس “مرد عمل” المپ است.
خدایان کوه المپ به‌خاطر خردستیزی‌های آرس کمترین احترامی برای او قائل بودند. اما در میان رومیان بعد از زئوس، دارای ارج و قرب زیادی بود.


کهن الگوی آرس بسیار هیجانی و سریع در مواجهه با مسائل عاطفی برخورد می‌کند و به همین عکس‌العمل‌های آنی شهرت دارد. فوران احساسات درونی با وجود انرژی فعال آرس به احتمال زیاد با برخورد فیزیکی همراه است.داستان تولد آرس


آرس فرزند هرا و زئوس بود. هرا، آرس را با استفاده از گیاهان دارویی بکرزا که تماس با آن می‌توانست بی‌بارترین درخت را هم پر از میوه کند، باردار شد. 


آرس هنوز بچه بود که غول‌های دوقلویی به نام آلوادی، نزدیک بود او را بکشند. آن‌ها او را گرفتند و در خمره زندانی کردند. آرس سیزده ماه در خمره زندانی بود تا این‌که هرمس او را نجات داد.

وقتی هرمس آرس را آزاد کرد، آرس از شدت رنج و عذابی که به او تحمیل شده بود، در آستانه مرگ بود. 


هرا فرزندش را به معلم سرخانه‌ای به نام پریاپوس، سپرد. پریاپوس ابتدا به آرس رقصیدن را آموزش داد و از آرس کسی را ساخت که به خوبی حرکات موزون انجام می‌داد و بعدها هم جنگجو شد.
او را مردانه و نیرومند، اغلب و نه همیشه با ریش، معمولاً با کلاه‌خود، سپر، شمشیر، گاهی جوشن پوشیده و به ندرت تمام زره پوشیده تصور و تجسم کرده‌اند.

کهن الگوی آرس

نمادشناسی کهن الگوی آرس

جنگجو قهرمان یا بزن بهادر

 آرس مظهر جنگ‌های غیرمنطقی به شمار می‌رود. بدون فکر و شتاب‌زده ممکن است سریعا با دیگران درگیر شود و حادثه‌آفرینی کند. مردانی که سریعا با دیگران کتک‌کاری راه می‌اندازند، مردان آرسی هستند. بحث و جدال، آرس عنان‌گسیخته را از خود بی‌خود می‌کند.


آرس به‌خاطر رقابت یا دلایل استراتژیک، وارد درگیری نمی‌شود؛ بلکه محرک اصلی او، هیجان و واکنشش به یک عمل تحریک‌آمیز است. انرژی آرس همان حس و تمایل به جنگیدن است. او عاشق جنگ و کشتار است و از ویرانی و نابودی لذت می‌برد.


مرد عاشق‌پیشه

 آرس در ارتباط با زن‌ها مرد مقتدری است و مثل دیونیزوس از خود بی‌خود نمی‌شود. گرم‌مزاجی جنسی، اندام قوی و ورزیده و فوران احساسات از جمله ویژگی‌های بارز آرس عاشق‌پیشه است. اغلب مردان از مقایسه شدن می‌ترسند یا خشمگین می‌شوند. اما آرس حتی اگر با زیباترین خانم‌ها هم معاشرت کند از این‌که با مرد دیگری مقایسه شود، ترسی ندارد.


رقصنده

 حضور این انرژی بیشتر در جسم است تا در ذهن. هماهنگی در واقع در حوزه فیزیولوژیک او اتفاق می‌افتد. فردی با انرژی فعال آرس، می‌تواند حرکات موزونی داشته باشد که جنبه تکنیکی دارد و حاکی از شور و هیجان است.


پسر طرد شده

زئوس از آرس بیزار بود. از نظر روانشناختی، آرس، سایه زئوس، یعنی بخشی بود که چون رشد نکرده یا با تصور ایده‌آلی که او از خود داشت، در تضاد بود، آن را پست می‌شمرد.


آرس مرد عمل و در میدان جنگ، درگیر است.

اما زئوس مرد با سیاستی است که ناظر به میدان، دور از صحنه ریاست می‌کند. یونانیان برای تفکر، عقل و منطق ارزش بالایی قائل بودند و از همان دوران در ارزش‌های نظام پدرسالانه نیز این خصوصیات مورد ارج و قرب قرار می‌گرفت.


حامی

آرس زمانی واکنش آنی از خود نشان می‌دهد و درگیر می‌شود که به کسی که دوست دارد آسیبی وارد شده باشد. آرس به‌صورت درونی نیت شومی ندارد که به دنبال خرابی باشد، بلکه پاسخ هیجانی او در مقابل یک حمله، دعوا و کتک‌کاری است.


حس حمایت از دیگران در آرس بسیار زیاد است. فرد عاقلی که آرس را بشناسد، هیچگاه با افرادی که در حاشیه امن او قرار دارند، وارد بحث و درگیری نمی‌شود.

کهن الگوی آرس

ویژگی‌های کهن الگوی آرس


مرد آرسی اعتماد به نفس بالایی دارد و خودش را دوست دارد. بسیار فعال و پر جنب و جوش است. این دسته از افراد قبل از انجام یک کار به آن فکر نمی‌کنند و سریعا دست به اقدام می‌زنند که همین امر، اغلب برای آن‌ها مشکل‌ساز می‌شود.


وقتی مردی به شدت عصبانی شده و فریاد می‌زند، در خیابان فحاشی می‌کند و سریعا کتک‌کاری شروع می‌کند، انرژی فعال آرس در آن وجود دارد!

جنگ آرس تن به تن است و اگر زد و خوردی به وجود نیاید، گویی آرس خیالش راحت نمی‌شود. به صورت کلی، آرس سریعا از کوره در می‌رود و عصبانیت سریع‌السیر دارد. در درگیری برایش فرقی ندارد که طرف مقابلش کیست و هرطور که بخواهد رفتار می‌کند. همین امر گاهی برای او دردسرساز می‌شود.


آمادگی جسمانی مرد آرسی همیشه بالاست و اغلب اندامی ورزشکاری و تنومند دارد. به هیکل و تناسب اندام خود اهمیت زیادی می‌دهد و مراقب متناسب بودن اندام خود است. در زبان بدن خیلی خوب عمل می‌کند؛ هم در ادای آن مهارت دارد هم زبان بدن دیگران را به خوبی متوجه می‌شود.


پر شور و شوق هستند و همیشه دیگران از سرزندگی و انرژی بالای آن‌ها لذت می‌برند. مردان آرسی خستگی‌ناپذیر هستند و در هر سنی که باشند، درست شبیه به یک پسر بچه بازیگوش رفتار می‌کنند.


عاشق هیجان و فعالیت‌هایی هستند که ریسک بالایی دارد. اغلب به بدلکاری و مشاغل پرخطر تمایل نشان می‌دهند. در رانندگی هم مهارت بالایی دارند؛ اما از نظر دیگران خطرناک رانندگی می‌کنند.


مردان آرسی از غذا خوردن لذت می‌برند و زمان زیادی در روز را به غذا خوردن اختصاص می‌دهند. بسیار دست و دلباز هستند. ولخرجی‌های زیادی دارند و به اصطلاح هرچه درمی‌آورند، خرج می‌کنند.


دوستان زیادی دارند که همگی آرس را دوست دارند. به این تیپ شخصیت مردان، با معرفت گفته می‌شود. آن‌ها بسیار رفیق‌باز هستند و هرکاری از دستشان بربیاید، برای دیگران انجام می‌دهند و از کاری دریغ نمی‌کنند. به شدت اهل کل‌کل کردن و شرط‌بندی‌اند.


فعالیت گروهی و دسته جمعی را دوست دارند و از انجام آن لذت می‌برند.
مردان آرسی خود را ابراز می‌کنند، فعال و به شدت عاطفی هستند. احساساتی هستند و احساساتشان را بی‌محابا به همه نشان می‌دهند. در رابطه‌های عاطفی به شدت درگیر می‌شوند. متاسفانه گاهی زن و فرزندشان را کتک می‌زنند، ولی خیلی زود پشیمان شده و با آن‌ها احساس همدردی می‌کنند.کودکی کهن الگوی آرس


کودک آرسی از دیوار راست هم بالا می‌رود. بسیار پر جنب و جوش است و انرژی بالایی برای فعالیت دارد. وقتی کودک است و چیزی می‌خواهد با تمام وجود فریاد می‌زند. شاید کودکانی که فریاد می‌زنند، گریه می‌کنند، دست و پای خود را تکان می‌دهند یا زمین می‌کوبند را دیده باشید؛ این کودکان آرسی هستند!

کودکی کهن الگوی آرس

از آنجایی که فعالیت‌های فیزیکی را دوست دارد، ممکن است نسبت به کودکان دیگر بیشتر آسیب ببیند و همیشه زخم و زیلی باشد. این کودکان در هنگام کنجکاوی و جستجوهایشان، شخصا وارد عمل می‌شوند و اصولا هر چیزی را مستقیما خودشان یاد می‌گیرند.


کودک آرسی پر انرژی و خستگی‌ناپذیر است و ممکن است به او برچسب بیش‌فعالی بزنند و بخواهند او را با دارو کنترل کنند؛ اما در حقیقت این کودکان از نظر جسمانی و ذهنی، کاملا سالم هستند.


از شدت خستگی شب‌ها بیهوش می‌شوند و فردا از اول با انرژی روز خود را شروع می‌کنند. کودکان بدغذایی نیستند و پر خوراک هستند؛ اما به خاطر فعالیت بدنی زیادی که دارند، اضافه وزن ندارند و همه صرف سوخت و ساز بدنشان می‌شود.


کودکی که با همسالان خودش زد و خورد دارد و با دیگران کتک‌کاری می‌کند، کودک آرسی است. او از میان دعوا بودن احساس غرور و لذت می‌کند. اما با همه این تفاسیر، به خاطر تفاوت‌های رفتاری که با دیگران دارد، ممکن است مورد انتقاد و سرزنش دیگران قرار بگیرد. اطرافیان آن‌ها باید تا می‌توانند با صبوری و رفتار مناسب این کودک را درک کنند.بلوغ و نوجوانی آرس


نوجوانی، دوران بحرانی برای پسر آرسی است. بالا رفتن میزان هورمون‌های مردانه در بلوغ، موجب تشدید ویژگی‌هایی چون تکانشگری، پرخاشگری، توجه به جسم و عاطفی‌شدن می‌شود.


نوجوان آرسی بسیار تاثیر‌پذیر از گروه همسالان خود است و این گروه برایش اهمیت بالایی دارد. او در این دوره کاملا ساده احساسات خود را به دیگران بروز می‌دهد.


از آنجایی که فعالیت‌های بدنی را خیلی دوست دارد، به تیم فوتیال یا بسکتبال می‌پیوندد و یاد می‌گیرد چطور خشم خود را برون‌ریزی کند. او دنبال ورزش‌هایی است که یا رقابتی باشد یا در آن‌ها تعرق زیادی وجود داشته باشد.


نوجوان آرسی زود خشمگین می‌شود و دست به کتک‌کاری می‌زند و از چیزی ترسی ندارد. همین ویژگی‌ها برای ورود احتمالی نوجوان آرسی به گروه بزهکاران، کافی است.


نوجوان آرسی در این دوره علاقه زیادی به ورزش و کارهای عملی دارد تا مفاهیم درسی و تئوریک. دانشگاه می‌تواند زمینه موفقیت یا شکست زودرس برای نوجوان آرسی شود.

نوجوانی آرس

رابطه آرس با زنان


با توجه به این‌که آرس خود در احساسات پرشور است، نیاز به همراهی از همین جنس و احساس دارد. کسی که در حال زندگی کند و فردی حسی و پرشور باشد. در میان کهن‌الگوهای زنانه دیگر، مناسب‌ترین کهن‌الگو آفرودیت است.

آن‌ها به خوبی همدیگر را درک می‌کنند و در مقابل هم بسیار شکیبا و صبور هستند. اما ممکن است بیشتر رابطه آن‌ها به قهر و آشتی سپری شود.


در نگاه اول، مردان آرسی برای زنان جذاب به نظر می‌آیند. اما بعد از مدتی، مخصوصا زمانی که اولین‌بار خشم خود را علنی می‌کنند، همه زنان از آنان فرار می‌کنند.


زنان آتنایی و زنان هرایی که دنبال مرد صاحب قدرت و ثروت هستند و طالب احساس امنیت از سمت مرد خود هستند، اصلا گزینه مناسبی برای تعامل با آرس نیستند.


مردان آرسی درمورد زنان بسیار تعصب دارند و غیرتی هستند. برایشان فرقی نمی‎کند که این خانم با آن‌ها نسبتی دارد یا خیر، همه خانم‌ها را ناموس خود می‌دانند و با هر کسی که بخواهد برای آن‌ها مزاحمتی ایجاد کند، به شدت برخورد می‌کنند.


به‌طور کلی، این‌که خانمی از آن‌ها درخواستی داشته باشد، برایشان خشنودکننده، مهم و ارزشمند است و علاقه دارند که از خانم‌ها حمایت کنند.


رابطه آرس با مردان


مرد آرسی از وقت‌گذرانی با دوستان مرد خود، از این‌که کاری انجام بدهد، بازی کند، سربه‌سر دوستانش بگذارد، به تماشای مسابقه ورزشی بنشیند یا ورزش کند، لذت می‌برد. مردان آرسی رفیق‌باز و با معرفت هستند.


این مردان، علاقه‌ای به مباحث عمیق یا گفتگو درباره‌ی فلسفه ندارند و موضوع مورد علاقه‌شان ورزش و زنان است.

رابطه آرس با مردان

پیوند جدایی‌ناپذیری با دوستان خود دارد و نسبت به آن‌ها احساس تعهد می‌کند. کمتر زمانی پیش می‌آید که آرس از دوستانش دور باشد و آن‌ها را نبیند. علاقه و وابستگی آرس به دوستان مردش، کاملا درونی و قلبی است.
اگرکاری برای دوستانش پیش بیاید، نفر اول پیش‌قدم می‌شود و از این‌که بتواند کاری برای آن‌ها بکند، بسیار راضی و خشنود است.


اغلب عمیق‌ترین روابط را با مردانی که در جنگ شرکت کرده یا در کار بزرگی به عنوان سرباز، هم تیمی یا حتی یک گروه بزهکار، جایی که پرخاشگری جسمی داشته است. در چنین موقعیت‌هایی، پرخاشگری و خودبیانگری او ستوده می‌شود؛ چون این‌ها موقعیت‌هایی هستند که او می‌تواند گریه کند و به گرمی دیگری را در آغوش بگیرد، بی آن‌که برچسب نازک نارنجی بودن یا هم‌جنسگرا بودن به او بزنند.ازدواج آرس


ازدواج برای مرد آرسی به گونه‌ای نیست که برایش برنامه‌ریزی یا از آن فرار کند. از آنجایی که فردی بسیار هیجانی است، پرشور و عاطفی عمل می‌کند و کمتر زمانی پیش می‌آید که در این مقوله سوالات منطقی مثل معیارهای مهم ازدواج ذهنش را درگیر کند. سن زن برایش مهم نیست. در رابطه معتقد است دو نفر باید دوست و رفیق هم باشند. هرکاری که از دستش بربیاید برای خوشحال کردن همسرش انجام می‌دهد و این امر موجب خوشحالی‌اش می‌شود.


اگر در قشر متوسط یا ضعیف جامعه باشد، ممکن است زود ازدواج کند و سریع بچه‌دار شود. اگر زنش را دوست داشته باشد، رابطه آن‌ها ارضاکننده نیازهای دو طرف باشد، همسرش به او گیر ندهد، بحث و جنجال به پا نکند یا با بیرون رفتن همسرش با دوستانش مشکلی نداشته باشد، رابطه آن‌ها پایدار و سراسر هیجان و خوشی خواهد بود.


با این وجود ماهیت واکنشی و تکانشی مرد آرسی، ممکن است او را به سمت بی‌ثباتی شغلی و یا خیانت به همسر سوق دهد. در چنین شرایطی ممکن است ازدواج با شکست مواجه شود. از طرفی ممکن است او تحت تاثیر جنبه‌های غیرآرسی خود قرار گیرد.


 آرسی که در جوانی ازدواج کرده، حالا که جاه‌طلبی‌اش افزایش‌یافته، از هوش خود باخبر شده یا با مردان و زنانی آشنا شده که او را به بلندپروازی بیشتری تشویق می‌کنند، ممکن است متوجه شود زنی که زمانی برای او جذابیت داشته، حالا فقط دست و پا گیر است.


نقش آرس در زندگی یک زن، عاشق است نه شوهر! مسئولیت‌هایی که یک مرد در قبال ازدواج به دوش می‌کشد با رفتارهای زناشویی و موفقیت‌های کاری آرس کاملا متفاوت است. کم‌کم وقتی نمی‌تواند انتظارات سایرین را برآورده کند، نسبت به خود خشمگین می‌شود و احساس بدی پیدا می‌کند.

کهن الگوی آرس

آرس و فرزندان


مردان آرسی چون غالبا در زمان حال زندگی می‌کنند، فکر نکردن به عواقب امر و در عین حال حسی بودن، پدرانی سهل گیرند. ممکن است زود صاحب فرزند شوند.


اصولا مردان آرسی بچه دوست هستند و با فرزندان خود مثل یک رفیق و دوست رفتار می‌کنند. در لحظه زندگی می‌کنند و به اصطلاح پدران پایه‌ای به حساب می‌آیند.


پدر آرسی در زندگی فرزندش حضور پرشور و پر رنگی خواهد داشت. اما ممکن است نتواند از نظر مالی و برطرف کردن نیازهای کودک خود، به خوبی عمل کند. در نتیجه، آن‌طور که باید نمی‌تواند از فرزندانش حمایت کند. اگر پدر، مرد آرسی خشمگین و طرد شده‌ای باشد که موقعیت شغلی و ارتباطی باثباتی نداشته باشد، معمولا بد رفتاری می‌کند، فرزندان نیز دچار رنج خواهند شد.


 کودکانش معمولا خشمی را که واکنشی از سر ترس و وحشت است، از خود بروز می‌دهند و این، انفجار خشم پدر آرسی را همچون دوری باطل در پی خواهد داشت. این رفتار، به خصوص وقتی که پدر از کوره در می‌رود، تشدید می‌شود و ممکن است به کتک زدن فرزندان بینجامد.میانسالی و کهنسالی آرس


نوع زندگی مرد آرسی به طبقه اجتماعی خانواده‌ای که در آن زندگی می‌کند، بستگی زیادی دارد. بسیاری از مردان آرسی که پدران زئوسی دارند، در عرصه نبرد زندگی شکست می‌خورند. خانواده‌های جاه‌طلب، برای یک مرد آرسی تراژدی به حساب می‌آیند. چرا که در این خانواده‌ها مرد آرسی تحقیر می‌شود.


اگر در خانواده‌ای که سیاست داشتن، روشنفکر بودن، قدرت و ثروت، ارزش است به دنیا بیاید، زندگی خیلی سخت، پر از توهین و سرکوب خواهد داشت. اما اگر در خانواده‌ای تاجر به دنیا بیاید، کمتر اتفاقات ناگوار و منفی از سمت خانواده دریافت می‌کند و در دوره میانسالی احساس خوبی نسبت به خود خواهد داشت.

کهنسالی کهن الگوی آرس - خدای عشق

در زندگی مرد آرسی حمایت‌های عاطفی بسیار مهم است و بر زندگی او تاثیر مستقیم می‌گذارد. او باید بستری داشته باشد که خود واقعی‌اش باشد. در آن صورت، هم احساس خوبی دارد و هم احتمال موفقیتش در زندگی بیشتر می‌شود.


رسیدن به یک موقعیت ثابت و راضی‌کننده، اغلب برای مرد آرسی سخت نیست. اما این درحالی‌ است که در خانواده‌ای اهل کار به دنیا ‌آمده باشد.


او حتی در میانسالی هم برای اثبات وجود خود و باز کردن جایی برای خود در دنیا باید بجنگد. در مقایسه با دیگر کهن الگوها به نظر می‌رسد که عواملی چون وضعیت طبقاتی و خانوادگی در زندگی فرد آرسی نقش تعیین‌کننده‌تری دارد.


بسیاری از مردان آرسی، کهنسالی ندارند و به دلیل خشونت، تصادف یا جنگ، جان خود را از دست می‌دهند. رفتار و حرفه‌شان، آن‌ها را با خطرات جسمانی بیشتری مواجه می‌سازد. اگر کشور درگیر جنگ شود، جوانمرگی احتمال بیشتری دارد.


به هر حال، برخی از مردان آرسی در کهنسالی، شاید بیش از دیگر ایام سپری شده عمر، احساس رضایت کنند. در خانواده کارگری، مرد از ورود به دوره بازنشستگی پیش از موعد احساس رضایت می‌کند.

اعضای خانواده دور او جمع هستند، به پیگیری مسابقات ورزشی علاقه‌مند است، در میان رفقای قدیمی و نوه‌هاست، شاید کنار دریاچه خانه‌ای ساخته باشد و همچنان قادر به زندگی در اینجا و اکنون است.دردسرهای آرس


آرس بدرفتار

 مرد آرسی بسیار زودجوش و عصبی است و واکنش‌های آنی و در لحظه دارد. برای زنان و کودکانی که با مردی آرسی زندگی می‌کنند که به سرعت عصبانی می‌شود و از کوره در می‌رود، کتک خوردن، اجتناب‌ناپذیر است. همسر مرد آرسی باید بداند که اگر اجازه بدهد، این کتک خوردن‌ها تمامی ندارد.


او و فرزندانش به احتمال زیاد برای همیشه کتک خواهند خورد و مورد سوءاستفاده بدنی قرار خواهند گرفت. به خاطر حفظ جان خود و فرزندانش، وقتی شوهر این کار را می‌کند، باید خانه را ترک کند و یا به پلیس خبر بدهد. این راه تخلیه خشم آرس است که مشکلات را بر سر فرزند و همسر خود خالی می‌کند.


ایجاد مشکل برای دیگران

مرد آرسی پرشور و با تمایلات جنسی بالاست. کمتر زمانی پیش می‌آید که او به عواقب کار خود فکر کند؛ به همین دلیل، ممکن است بارداری‌های ناخواسته زیادی بوجود بیاورد.
اگر همسری حسود و احساساتی داشته باشد، قطعا زندگی را به کام او تلخ می‌کند. چرا که چارچوبی برای رفتار خود با دیگران ندارد. ممکن است به یک اندازه به دیگران توجه کند، با آن‌ها گرم و صمیمی شود، دچار تعدد روابط شده و به همسر خود خیانت کند.


از آنجایی که رفیق باز است، ممکن است بیشتر توجه و زمان خود را به خوش‌گذرانی با دوستانش سپری کند و این درحالی است که همسرش چشم به راه و بی‌خبر، منتظر اوست!


اعتیاد به الکل

 آرس به دلیل داشتن ویژگی‌هایی چون در لحظه زندگی کردن، عاشق‌پیشگی، جنگجویی و بدرفتاری، توسط کهن الگوهای دیگر و فرهنگی که از او می‌خواهد با سرش زندگی کند و نه با جسم خود، تحقیر و طرد می‌شود. آرس از جامعه‌ای که عقل و منطق را ارج می‌نهد، بیزار است و همیشه از سمت این جامعه سرکوب می‌شود.


الکل عقل را زایل می‌کند و فرد را بدرفتار و عنان گسیخته می‌سازد. فرد بدون هیچ محدودیت و حد و مرزی، کاری را که دلش می‌خواهد، انجام می‌دهد. به همین دلیل، او با مصرف الکل، به سادگی خشم خود را بیرون می‌ریزد و کم‌کم به الکل که شبیه به مسکنی برای رهایی از احساس سرکوب شده است، اعتیاد پیدا می‌کند.


سپر بلا: او که اغلب دچار دردسر می‌شود و بد جلوه می‌کند، توسط پدر یا مادر اقتدارطلب “مچ‌گیری” و به دلیل ویژگی‌هایی که از نظر آنان ناپسند است، تحقیر می‌شود. پسربچه آرسی ممکن است خود را در مدرسه، برای ایفای چنین نقشی سپر بلا کند.


وسط دعوا، گوش اوست که کشیده می‌شود و ناظم فقط او را به دفتر مدرسه می‌آورد! اگر معلم مدرسه هم با او چپ بیفتد، بز گر گله می‌شود و بچه‌ها که متوجه انگشت‌نما شدن او شده‌اند، همه تقصیرات را به گردن او می‌اندازند.


وقتی که الگوی سپر بلا شکل گرفت، تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند و همچنان اوست که بد عمل می‌کند و باید طرد شود. به این ترتیب او فرزند توسری‌خور خانواده می‌شود.


بدرفتاری با آرس

 زمانی که مرد آرسی بر زن یا کودکی دست درازی می‌کند، می‌توان به آسانی پی به ریشه رفتار او برد که در کودکی هم کتک خورده و هم دائما تحقیر شده است.


احساسات آرس عامل اصلی واکنش‌های جسمانی اوست. کودک درون او که زمانی با او بدرفتاری شده، ترسیده و تحقیر شده، حالا سکان هدایت این مرد بزرگسال را در دست دارد و هنگامی که او احساس بی‌عرضگی می‌کند، با شدت و خشم بیرون می‌ریزد و دیگران را مورد حمله قرار می‌دهد.


به طور کلی آرس، کهن الگوی خشم، پسربچه‌ی آسیب دیده و شرمزده‌ای که حالا به قدر کافی قدرت میدان‌داری پیدا کرده و تحت تاثیر کودک درونش، رفتار می‌کند.


دنیای کار و بیکاری

 مرد آرسی در چارچوب قوانین و مقررات قرار نمی‌گیرد و به عبارتی، حرف زور در زندگی او جایی ندارد. اغلب با عدم رعایت قوانین یا صراحت در کلام، ممکن است کار خود را ترک کند. در قالب‌های اداری و خشک به عنوان کارمند، سخت باقی می‌ماند و از آنجایی که آینده‌نگری ندارد، ممکن است برای مدت زیادی بیکار باشد.تعدیل و پرورش انرژی آرس


تعدیل انرژی

خویشتن‌داری و خودداری: یک شخصیت آرسی با پاسخ‌دهی سریع، از کوره در رفتن و پرخاشگرانه عمل کردن نسبت به محرک‌ها، سخت‌تر از دیگر کهن الگوها، کنترل بر خود را می‌آموزد. بهترین حالت یادگیری، زمانی است که والدین، ثابت قدم، صبور و مهربان باشند و به این ترتیب بهترین درس را به فرزند آرسی خود بدهند.


هرمس منجی: هرمس نماد توانایی برقراری ارتباط و تفکر مستقل و خلاق است و می‌تواند آرس را از وضعیت یک فرد مخرب درآورد. بیشترین درگیری‌هایی که آرس به‌وجود می‌آورد، بدنی و کتک‌کاری است. هرمس می‌تواند جلوی بروز فاجعه‌ای این چنینی را بگیرد. دانشگاه رفتن و یا دنبال کردن ورزش، کسی را که تحت‌تاثیر کهن الگوی آپولویی است، جلب می‌کند. این کهن الگو به طور بالقوه، یاور و کمک آرس است.


آپولو دوراندیش است و به اهداف بلند مدت هم بها می‌دهد. آپولو با همدستی هرمس، مهارت درنظر گرفتن موقعیت‌ها، عاقلانه فکر کردن درباره‌ی نتایج و همچنین به کارگیری اراده و هوش را به آرس می‌آموزد.


مکث قبل عمل و حق انتخاب: آتنا به او خواهد گفت منطقی رفتار کند و به فکر نتیجه‌ی رفتارش باشد. مادر آتنایی می‌تواند قبل از آن که فرزند آرسی کاری کند، پیامد کارش را به او گوشزد کند و به او حق انتخاب دهد. زمانی که آرس سریعا از خود عکس‌العمل نشان ندهد، می‌تواند زوایای مختلف هرچیزی را بیشتر بررسی کند و بی‌گدار به آب نزند.


پرورش انرژی

• ورزش کنید و به تناسب اندام خود اهمیت دهید.
• مدت زمان بیشتری را به وقت گذراندن با دوستان اختصاص دهید.
• هرکاری از دستتان برمی‌آید برای دوست خود انجام دهید.
• در انجام کارهایتان مکث نداشته باشید و سریع عمل کنید.
• رفتار بداهه داشته باشید و قبل از انجام کارها، خیلی به آن فکر نکنید.
• فعالیت‌هایی که هیجان زیادی دارد، انجام دهید.
• ریسک‌پذیر باشید.
• هنگام صحبت کردن از زبان بدن خود کمک بگیرید.

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید