طرح مشاوره EDU GOLD

| ظرفیت محدود!

ورود | ثبت نام

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg1.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg2.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecreatefrompng(https://mozafarinia.com/wp-content/themes/ostadsho/assets/images/bg3.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecolorallocate() expects parameter 1 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0

Warning: imagecopy() expects parameter 2 to be resource, bool given in /home/mozafar4/public_html/wp-content/themes/ostadsho/functions.php on line 0
captcha

کهن الگوی آتنا

خواندن این مطلب
15 دقیقه

زمان میبرد!

کهن الگوی آتنا در بین رومی‌ها به نام ” مینورا ” شناخته می‌شود. آتنای یکی از آرکتایپ های زنانه یونگ است که در این مقاله میخواهیم با او و ویژگی هایش بیشتر آشنا شویم.


انگیزه رفتاری این زن، الویت‌های خودش است. در واقع شخصیت آتنا به جای پاسخگویی به نیازهای دیگران به نیازهای خود توجه بیشتری دارد. آتنا خدابانوی حوزه سر است که تحت فرمان عقل خود عمل می‌کند و از قلبش پیروی نمی‌کند. در حین بحران‌های عاطفی، توانایی تدبیر کردن و حفظ ثبات هیجانی و عاطفی خود را دارد.

کهن الگوی آتنا

کهن الگوی آتنا به ارتباط برقرار کردن با مردان نسبت به زنان تمایل بیشتری دارد. این افراد، افرادی پویا و فعال هستند که برای خود هدف تعیین می‌کنند و در ادامه با برنامه‌ریزی، بهترین مسیر را برای رسیدن به آن انتخاب می‌کنند.

در این مقاله می‌خوانیم:

داستان تولد کهن الگوی آتنا

آتنا فرزند زئوس و متیس (اولین همسر رسمی زئوس ) است.

متیس خدابانوی اقیانوس و نماینده عقل و دانایی بود.

در آن زمان پیشگویی شده بود که متیس دو فرزند، یک دختر و دیگری پسر به دنیا می‌آورد که دخترش مدیر و مدبری است که در شجاعت و دلاوری با زئوس برابری می‌کند و پسری که در قلب همگان نفوذ می‌کند و در مقام و جایگاه پادشاه آدمیان و خدایان بر تخت پادشاهی می‌نشیند.

وقتی که زئوس از این ماجرا مطلع شد با حیله و نیرنگ به سراغ متیس رفت و به او گفت: من شنیده‌ام که تو می‌توانی خود را به اندازه کهکشان‌ها بزرگ کنی اما من اینطور فکر نمی‌کنم که تو توانایی انجام این کار را داشته باشی!

 

تبارشناسی کهن الگوی آتنا

متیس، مادر آتنا، هم که از حرف‌های زئوس تحریک شده بود برای اینکه به زئوس ثابت کند خودش را تا می‌توانست بزرگ کرد که به این پدیده ماکروسکوپی می‌گویند.

 

زئوس که سرخوش از آن بود که متیس را تحت تاثیر قرار داده بار دیگر آن را تحریک کرد و این‌بار به او گفت درست است که می‌توانی خودت را بزرگ کنی اما بعید میدانم بتوانی خود را تا حدالامکان کوچک کنی!

 

بار دیگر متیس برای اثبات خود به همسرش به کوچکترین حالت ممکن درآمد که به این پدیده میکروسکوپی می‌گویند.

با این کار زئوس بی درنگ متیس را درحالیکه که آتنا را باردار بود بلعید و آتنا بی آنکه زئوس از وجودش خبر داشته باشد در سر پدر رشد کرد تا روزی که زئوس سر درد شدیدی گرفت و به سراغ هفاستوس رفت و از او خواست تا با چکشش به سرش ضربه بزند.

 

 در مقابل چشمان متعجب هفائستوس و زئوس، آتنا از سر زئوس به شکل زنی بالغ و عاقل با زره طلایی بر تن و نیزه‌ای در دست به دنیا آمد به همین علت آتنا خود را دختر بی مادر و مستقل زئوس می‌داند و از این رو دائما با پدر در ارتباط است و دختر عزیز کرده بابا به حساب می‌آید.

 

کهن الگوی آتنا برای مردان قدرتمند با جایگاه اجتماعی بالا ارزش و اعتبار بالایی قائل است و به آنها احترام زیادی می‌گذارد، بجز زمان ازدواج کردن!

 

آتنا هم شبیه به خواهرش آرتمیس به آسانی تن به ازدواج نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد‌. وی در میان سایر کهن الگوهای زن یونگ، مورد احترام‌ترین و قوی‌ترین خدای بانوی در تفکر مردسالارانه یونانی و کوه المپ است.

 

نمادشناسی کهن الگوی آتنا

زره:

نشان حفاظت احساسات وی است.

در اوج بحران‌های عاطفی و تضادهای درونی، آتنا قادر است با زره عقلانیت، احساساتش را کاملا انکار کند و همچنان به نظارت وقایع و تحلیل آن‌ها بپردازد و تصمیم بعدی خود را اتخاذ کند. آتنا با تصمیماتی که از روی عقل و خرد است و هیجاناتی که کنترل می‌شوند و تاثیری روی تصمیم‌هایش نداشته است از آسیب پذیری خودش جلوگیری می‌کند.

 

نیزه:

نشان آمادگی حمله کهن الگوی آتنا است. اگرچه کهن الگوی آرتمیس هم همانند آتنا جنگجو است، اما در شرایطی که رفتار یا عمل خصمانه یا فریب کارانه‌ای از سمت کسی ببیند سریعا در موضع کل‌کل کردن قرار می‌گیرد و بسیار خشمگین می‌شود.

در نهایت هیجانات بر او غلبه می‌کنند و با تصمیمات و رفتار احساساتی که از خود بروز می‌دهد موجب خلل در کار و وضعیت و شرایط می‌شود.

اما در شرایط مشابه آرکی تایپ آتنا به هیچ وجه احساساتی نمی‌شود و نمی‌گذارد که هیجانات تاثیری در روند رفتار یا تصمیم‌گیری وی داشته باشند. در نتیجه در کمال خونسردی تمام جوانب را ارزیابی می‌کند و پیش می‌برد و در مناسب‌ترین زمان کاملا منطقی و عقلانی به حریفش ضربه می‌زند.

نماد شناسی کهن الگوی آتنا

سپر:

آمادگی دفاع در آرکتایپ آتنا است. آتنا هیچ‌گاه اشتباهات خود را نمی‌پذیرد و همیشه حق به جانب به همه مسائل نگاه می‌کند.

در واقع او خود را عقل کل می‌داند و این صرفا یک ادعای تو خالی نیست، چرا که آتنا در بیشتر مسائل آگاهی و دانش مورد نیاز را دارد و مهم‌تر اینکه هر روز به دنبال کسب علم و اطلاعات است و با توجه به استنادهای علمی در مجامع اظهار نظر می‌کند و مستند حرف می‌زند.

آتنا با کلاه خود:

نشان نظام فکری کهن الگوی آتنا است. آتنا برای همه‌ی کارها و فعالیت‌هایش نظم و ترتیب دارد و از قبل با برنامه‌ریزی کارهایش را پیش می‌برد. افرادی که انرژی آتنا در آنها فعال باشد، برای تمامی مسائل واقع‌بینانه برنامه‌ریزی می‌کنند، هدف را دقیقا شناسایی و مشخص می‌کنند و با مدیریت زمان و کمترین اتلاف انرژی به سمت هدف تعیین شده حرکت می‌کنند.

کهن الگوی آتنا برای پیشبرد برنامه‌های خود همیشه جایگزین دارد و در حالت مواجهه با مشکل یا رویدادی سریعا حل مساله می‌کند و بصورت منطقی مساله را تجزیه و تحلیل می‌کند و در آخر با خرد خود تصمیم‌گیری می‌کند.

نکته‌ای باید به آن توجه کرد این است که آتنا تفکر منطقی زنانه دارد نه یک رفتار مردانه چراکه او یک مرد نیست و مرد درونش هم تصمیم نمی‌گیرد!

 
 

 

 

محدوده تعادل طلایی کهن الگوی آتنا

آرکتایپ آتنا همیشه به دنبال میانه‌روی است. در واقع در انجام هیچ‌کاری از اعتدال و میانه‌روی دریغ نمی‌کند. آتنا به کمک قوه عقل و خردی که دارد، در کارهایش نه افراط مشاهده می‌شود نه تفریط.

آتنا بصورت فطری، گرایش به کنترل وقایع دارد.

در کارها و فعالیت‌هایش بر روی نتایج متمرکز است و اگر در طول مسیر راه و روشی کارآمد نباشد آن را تغییر می‌دهد و همین خصیصه شاخص در ذات آتنا تعادل طلایی آن را برایش تضمین می‌کند.

 
 

 

 

آتنا، دختر بابا:

در میان تمام کهن الگوها، تنها کهن الگوی آتنا است که خود را از بدو تولد بی‌ مادر می‌داند و شیفته پدری است که اعتقاد دارد مردی قدرتمند، با نفوذ و سیاست‌مدار و مسئولیت‌پذیر است.

به محض اینکه آتنا با مردی ارتباط برقرار کند که به معیارهایش نزدیک است، از رابطه انتظار وفاداری دوجانبه دارد. پس از آنکه آتنا با مردی پیمان وفاداری ببندد، او مدافع سرسخت و زن دست راستی همسرش می‌شود.

بهترین مثال، کارمندان پر تلاشی هستند که تا آخرین لخظه از زندگی‌شان را در خدمت منافع روسای خود هستند؛ این کارمندان همان زنان آتنایی هستند.

 

کهن الگوی آتنا، زن صنعتگر

آتنا خدای بانوی حرفه و صنعت است.

وی مهارت و توانایی بالایی در ساخت ابزار و وسایل کاربردی و مورد نیاز مردم دارد.

آرک تایپ آتنا استاد بافندگی است. او شناخت خوبی از تار و پود، نقش و طرح و بافت دارد.

مهارت او در بافندگی زبان زد است. کار بافندگی همزمان نیاز به استفاده از قدرت ذهن و دست دارد که ابتدا طرح خاصی را آماده کنند و با توانایی و مهارت بالا در طرح ‌یزی و صبر و شکیبائی کار را ادامه دهند که آتنا استاد تمام‌عیار برنامه‌ریزی و دقت و کارهای مرحله‌ای است.

آتنا در زرگری، کشتی سازی و سفالگری نیز فرد بسیار توانمندی است.

ویژگی‌های شاخص کهن الگوی آتنا:

آتنا الگوی شخصیت زنانه‌ای است که از قلبشان پیروی نمی‌کنند و تحت فرمان عقلشان هستند و در شرایط بحرانی، ثبات عاطفی و هیجانی بالایی دارند.

 

با برنامه ریزی همه کارهایشان را انجام می‌دهند و زیرکانه با تجزیه و تحلیل شرایط تصمیم‌گیری می‌کنند.

حامی مردان قدرتمند و با نفوذ است و سخت در رابطه‌شان وفادار هستند و نقش شاگرد و استادی به خود می‌گیرند. این خدابانو به نیازها و خواسته‌های خویش بیش از نیازها و خواسته‌های هرکسی توجه می‌کند.

بخش باکره‌ی وجودی آتنا او را از درگیری جنسی و عاطفی با مردان همکارش مصون میدارد.

 

آتنا نمونه بارز زنی بالغ و معقول است که کاملا واقع بینانه به همه مسائل و امور نگاه می‌کند و ذهنیت کاملا عملگرایی دارد.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های شاخص شخصیت آتنا، ویدئوی زیر که بخشی از دوره آموزشی آرکتایپ آتنا هست رو ببینید:

 
 

 

 

کودکی کهن الگوی آتنا

کهن الگوی آتنا در کودکی دقت و تمرکز بالایی دارد. از زمانی که کودک آتنایی خواندن را یاد بگیرد دائما سرش در کتاب است و به دنبال پاسخ برای سوالاتش می‌گردد و حتی زمان‌هایی که کتاب نمی‌خواند، مثل یک طوطی سوالاتش را از پدرش می‌پرسد؛

عموما برای پاسخ سوالاتشان به سراغ مادر نمی‌روند مگر آنکه یک مادر آتنایی داشته باشند که به او پاسخ‌های منطقی دل‌بخواهش را بدهد.

کودکی کهن الگوی آتنا

کودکان آتنایی از آن دسته کودکانی هستند که می‌خواهند بدانند هر چیزی چگونه کار می‌کند؟! حسن کودکان آتنایی و وجه‌تمایزشان با کودکان آرتمیسی که آنها هم بسیارکنجکاو هستند در آن است که کودک آتنایی برای افکارش چارچوب ذهنی دارد. اگر با این کودکان به اسباب بازی فروشی بروید آنها را در جستجوی بازی‌های فکری خواهید دید.


اگر کودک آتنایی دارید باید بدانید که این کودکان برای سوالاتی که در ذهنشان شکل می‌گیرد، همیشه به دنبال اطلاعات درست و مستند هستند و با پاسخ‌های دم دستی یا غلط نمی‌توان آن‌ها را قانع کرد.

بلوغ و نوجوانی آرکتایپ آتنا

نوجوان آتنایی نسبت به مسائل هیجانی و عاطفی که همسالانش درگیر آن هستند بی اعتناست. همچنان در جست و جوی راهی برای کسب دستاورد و مهارت است. به شدت شیفته مطالعه، تحقیق، درس خواندن برای رسیدن به رشته‌های خوب بخصوص در دانشگاه‌های معتبر است.

در رابطه با رشته‌های دانشگاهی معمولا قبل از انتخاب حسابی تحقیق می‌کند و حتی به دانشگاه‌ها حضوری سر می‌زند و با اساتید و دانشجویان هم گفت‌و‌گو می‌کند. عموما مجلات تخصصی رشته‌اش را خریداری و مطالعه میکند. اگر او را پیدا نکردید کافی است به آزمایشگاه، کتابخانه یا سایت سر بزنید!

اگر به رشته‌های فنی علاقه مند باشد، نوجوان آتنایی قطعا در دبیرستان در جشنواره‌ها شرکت میکند و ساخت قطعات یا اختراعات دستگاه‌های مختلف از جمله مواردی است که شما شاهدش خواهید بود. رشته مهندسی برق یا کامپیوتر یا مهندسی خودرو برایش بسیار جذاب است. کهن الگوی آتنا تعمیر کردن را دوست دارد.

آرکتایپ آتنا معمولا تفکر پسرانه دارد که اکثر دخترها برای رشته‌های فنی کارآمد نیستند و به دردشان نمی‌خورد چرا که به اندازه کافی ذهنشان این مطالب را نمی‌کشد، اما خودش را متمایز از دیگر دختران می‌داند.

اصطلاح شب امتحانی برای نوجوان آتنایی نیست چرا که همیشه این افراد با برنامه‌ریزی از قبل کارهایشان را انجام می‌دهند.

اغلب شاگرد اول کلاس هستند و دیگران آن‌ها را بچه درس خوان می‌دانند.

از فعالیت‌های دستی مثل بافندگی، خیاطی و سوزن‌دوزی لذت می‌برند و در آنها مهارت دارند.

همچنین تغییرات هورمونی بر احساس و رفتارهای آنها تاثیر چندانی ندارد.

تمام مسائل مطرح در این سن مثل روابط عاطفی و عاشقانه با پسری یا تحولات مذهبی و عرفانی و شاعرانه و هنری و … برای او فاقد اهمیت هستند. 

رابطه‌ی کهن الگوی آتنا با زنان

زنان با کهن الگوی غالب آتنا، معمولا دوست نزدیک و صمیمی میان زنان ندارند. نمی‌تواند با گروه‌های همجنس خود نزدیک شود و راحت باشد.

 

تفکر و باور آتنا به اینکه دیگر زنان ضعیف هستند و میل به برنده شدن آتنا موجب می‌شود که در روابطش با زنان به شکست بخورد.

آتنا حس رفاقت با هیچ زنی ندارد بلکه همه را رقیب خود می‌پندارد. حس خواهرانه با زنان دیگر ندارد و در ضمن خیلی هم در مجامع یا گروه‌های زنانه هم نیستند. و در برخی مواقع نه تنها به پیشرفت خواهرانشان کمک نمی‌کنند بلکه سد راهشان هم می‌شوند!

 

رابطه کهن الگوی آتنا با مردان

در مقابل رابطه دور و سرد آتنا با زنان، زنان آتنایی رابطه خوب و گرمی با مردان برقرار می‌کنند. اللخصوص اگر آنها دارای جایگاه اجتماعی مناسبی داشته باشند. عموما در دانشگاه جذب شاگردان زرنگ کلاس یا به اصطلاح شاگرد اول می‌شوند.

در محیط اجتماعی به افرادی که جایگاه شغلی مناسبی دارند یا بدست خواهند آورد جذب می‌شوند.

 

آنها مجذوب قدرت و در جستجوی آن هستند. و هر مردی که در جایگاه اجتماعی خوبی قرار دارد برایشان جذاب است.

 

از هر موقعیت و شرایطی برای نشان دادن شایستگی خود به مردان دیگر استفاده می‌کنند. در محیط کاری از آن دسته همکارانی هستند که برای رئیس خود از هیچ کاری و تلاشی دریغ نمی‌کنند و جان فشانی برای مرد قدرتمند خود را نوعی ارزش می‌دانند.

 

رابطه کهن الگوی آتنا با مردان

 

شاعران، نویسندگان و فلاسفه‌ای که از نظر مالی در فقر و تنگ‌دستی هستند برای زنان آتنایی هیچ ارزش و اعتباری ندارند.

 

آنها از مردانی که اهداف معنوی دارند و بعد مالی برایشان کمرنگ است و بیشتر در پی رویا‌پردازی‌های عاشقانه هستند تقریبا بیزار‌اند و این افراد انتخاب زنان اتنایی نیستند.

 

 

آنها مجذوب مردان قوی که در پی فتح قله‌های موفقیت هستند می‌شوند. جالب است بدانید آتنا مرد محبوب خود را نشان می‌کند و با ظرافت زنانه خود و قدرتی که هر مردی را مجذوب می‌کند آنان را شیفته خود می‌کند و کاری می‌کند که مرد سمت زن آتنایی برود.

 

این درحالیست که مرد فکر می‌کند که خودش زن آتنایی را انتخاب کرده است و خبر ندارد خود به اصطلاح در تور آتنا افتاده است.

 

 

زن آتنایی اغلب جذب مردی می‌شود که دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی است. و خودش هم به دنبال استقلال است و برای آن ارزش قائل است و بصورت کلی میانه خوبی با مردانی که از لحاظ شخصیتی ضعیف هستند ندارد.

 

آرکتایپ آتنا و ازدواج

آتنا مثل خواهرش آرتمیس، ازدواج از الویت‌های زندگی‌اش نیست و از آن دوری می‌کند. برای ساختن آینده خود تلاش می‌کنند و آینده خود را در گرو ازدواج کردن نمی‌بینند. آن‌ها منتظر نیستند تا مردی بیاید و آن‌ها را از نظر مالی تامین کند بلکه خودشان دست به کار ساختن آینده‌شان می‌شوند، به عبارت دیگر آن‌ها برای خوشبختی منتظر شاهزاده سوار بر اسب نیستند.

 

زنان آتنایی معتقد هستند اول باید کسی را کامل بشناسند سپس به او ابراز احساس کنند و عاشقش شوند. در اوج بحران‌های عاطفی آتنا می‌تواند با منطق احساساتش را کاملا کنترل کند.

 

اما اگر آتنا در نهایت ازدواج کند با مردی ازدواج میکند که همه شرایط مطلوب را داشته باشد و اصولا با برنامه ریزی و کاملا منطقی ازدواج میکند و الویت در انتخابش مردان دستاورد‌ محور و پر تلاش هستند. در واقع ازدواج زنان آتنایی برایشان شبیه به داد و ستد است و به عبارتی معامله‌است.

زن آتنایی فردی را برای ازدواج انتخاب می‌کند که آزادی‌هایش را نگیرد و همچنان او بتواند پر‌قدرت به تحصیل و کارکردنش ادامه دهد و حامی وی برای موفقیت‌های بیشتر باشد. شریک زندگی خود را بیشتر به دید یک دوست و رفیق می‌داند تا معشوقه خود. دیدگاه او به ازدواج، یک شراکت دو سر برد است که به نفع هر دو طرف است.

معمولا وفادار است و از همسرش انتظار وفاداری دارد. جالب است بدانید که رابطه جنسی با فرد دیگر را خیانت به حساب نمی‌آورد و برایش اثبات عدم وفاداری مرد محسوب نمی‌شود. زن آتنایی بواسطه ذهنیت عملگرایی که دارد، کنترل بودجه خانه و مسئولیت بچه ‌ها را به بهترین نحو انجام می‌دهد و تمامی امور را از قبل برنامه‌ریزی می‌کند. حتی اگر شاغل باشد هم به خوبی از پس کارهای خانه و شغل خود برمی‌آید.

کهن الگوی آتنا و فرزندان

آتنا زمانی که بچه دار می‌شود، بی‌صبرانه منتظر بزرگ شدن کودک خود است و اصولا سنینی که کودک از پس کارهای خود برمی‌آید و حرف‌های مادر را می‌فهمد و بزرگ شده است را به نسبت سنین کودکی‌ترجیح می‌دهد.

از آنجایی که آتنا در برنامه‌ریزی و کسب اطلاعات زبانزد است، این مادر برای تربیت فرزندانش از قبل برنامه‌ریزی میکند و در جهت کسب آگاهی از فرزندان خود برای مثال به کارگاه‌های اموزش سبک‌های فرزند‌پروری مراجعه می‌کند.

کهن الگوی آتنا و فرزندان

از آنجایی که برای مردان توجه و ارزش بیشتری قائل است اگر کودک وی پسر باشد از سنین ابتدائی به او رفتارهای کلیشه‌ای مردانه را آموزش میدهد و از همان دسته مادرهایی می‌شود که به اصطلاح به آنها پسر دوست می‌گویند، و اگر دختری داشته باشد که شبیه به خودش مستقل و منطقی باشد رابطه خیلی خوبی بین انها شکل می‌گیرد.


اما امکان دارد اگر دخترش فردی احساساتی و منفعل باشد و نتواند مستقل از پس کارهایش بربیاید وجود او را حتی نادیده بگیرد!


زنان آتنایی مادرانی کمال‌گرا هستند که انتظار قهرمان از فرزند خود دارند. با این حال برعکس چیزی که از آتنا سراغ داریم و می‌دانیم در بیان احساسات خود ضعیف است، شاهد رابطه خوب او با فرزندان و نوه‌هایش خواهیم بود.


میانسالی کهن الگوی آتنا:

باتوجه به اینکه اعتماد به نفس و هویت واقعی آتنا در گرو طراوت و زیبایی جوانی‌اش نیست بلکه در گرو هوش، خرد، درایت و توانایی‌های اوست، در نتیجه سنین میانسالی این زن پخته‌تر و با نفوذتر از قبل عمل میکند.

او در این سنین بیش از پیش می‌درخشد و از این سنین لذت می‌برد، این درحالی است که زنان دیگر دچار اضطراب پیری و از دست دادن زیبایی خود می‌شوند.

بحران‌ها و تعارضات کهن الگوی آتنا:

عموما زنان آتنایی تک بعدی هستند و فقط برای کار و رسیدن به اهدافشان زندگی می‌کنند و همین امر موجب می‌شود تا از معاشرت با افراد دیگر و پیوند و روابط دوستانه محروم باشند و حتی در لحظات ناراحتی و مواقعی که نیاز به همدردی با فرد دیگری دارند، در تنهایی خود به سر‌ ببرند.

 

شاید به نظر برسد ثبات هیجانی و عاطفی آتنا و تصمیماتی که همیشه بر پایه عقل و منطق گرفته می‌شود، آتنا را از هر بلایی مصون نگه می‌دارد. اما هرچه سن آتنا بالاتر برود نیاز بیشتری به حضور کهن الگوهای دیگری چون کهن الگوی آفرودیت (ایزد بانوی عشق) و کهن الگوی هرا (ایزد بانوی زناشویی) پیدا می‌کند تا بعد احساسات نیز وارد زندگی‌اش شود.

 

بحران‌ها و تعارضات کهن الگوی آتنا:

 

تعدیل انرژی آتنا:

 • آتنا از بدو تولد زنی بالغ و کامل بدنیا آمده و هرگز کودکی نکرده. آتنا نیاز شدیدی به پرورش کودک درون خود دارد تا در مواجهه با زندگی همانند یک کودک رفتار کند تا زنی بالغ.
 • باید به خود این اجازه را بدهد در شرایط سخت دیگران راهنمایی‌اش کنند و از حمایت دیگران بهره‌مند شود.
 • باید اوقات بیشتری را به گشت و گذار و تفریح برای خود اختصاص دهد.
 • سعی کند احساساتش را کمتر سرکوب کند و بیشتر ابراز احساسات داشته باشد.
 • باید زاویه دید خود را به هم جنس‌هایش تغییر دهد.
 • نگذارد زنانگی‌اش فدای موفقیتش گردد.

 

پرورش انرژی آتنا:

 • مبنای تصمیم‌گیری و انتخاب‌هایش را عقل و منطق خود قرار دهد.
 • برای انجام کارها دلیل منطقی بیاورد.
 • برای همه کارهای خود از قبل برنامه‌ریزی کند.
 • متعهد به قول و قرارهایش باشد و سعی کند تحویل کارهایش را در زمان خواسته شده برساند.
 • در محیط کاری و اداری بیشتر از حوزه سر استفاده کند تا حوزه احساسات.
 • برای خودش هدف تعیین کند و در راه رسیدن به آن سخت تلاش کند.

 

کهن الگوی آتنا و کار

برای یک زن آتنایی کار و پیشرفت ارزش زیادی دارد. داشتن استقلال از جمله ویژگی‌های بارز شخصیتی وی است.

از جمله همکارانی است که در محیط کار رابطه خوبی با آقایان دارد و از جمله کارمندانی است که به شدت به رئیس خود اگر آقا باشد وفادار است.

مشاغل مناسب آرکیتایپ آتنا

کارهایی که مسائل پیچیده دارند که باید مرحله به مرحله توضیح داده شود، مختص آتنا است.

 

این انرژی در هر فردی که وجود داشته باشد موجب میشود تا آن فرد مسائل را به خوبی و روشنی برای دیگران بیان کند و انتقال دهد.

مشاغل آموزشی و معلمی، تجارت و مدیریت بازرگانی، فعالیت در کنار یک مرد با نفوذ، مدیر عاملی و مشاوری با تدبیر از جمله مشاغل مناسب آرکتایپ آتنا است.

 

در ادامه برخی از شخصیت‌های معروف با انرژی درونی غالب کهن الگوی آتنا رو می‌بینیم:

شخصیت های معروف با آرکتایپ آتنا

کهن الگوی آتنا
انرژی آتنا

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید